Jak pacjenci korzystają z prywatnej służby zdrowia? [infografika]

infografika_blog

Dokładnie dzisiaj liczba wizyt umówionych przez pacjentów za pomocą Kalendarzy Wizyt w naszym serwisie przekroczyła 125 tysięcy. To dobry moment na podsumowanie i pokazanie kilku ciekawych statystyk, które obrazują sposób korzystania z prywatnej służby zdrowia przez polskich pacjentów.

Zdecydowanie częściej umawiają się kobiety.

63% wszystkich umówionych wizyt zarezerwowały kobiety. Nie powinno to być zaskoczeniem, bo powszechnie uważa się, że to właśnie one bardziej dbają o swoje zdrowie. Z drugiej jednak strony, to mężczyźni są postrzegani jako grupa, która częściej i chętniej korzysta z nowych technologii. W kontekście naszych danych, to raczej tylko stereotyp. :)

Rezerwacje rano, a wizyty popołudniu.

Zdecydowana większość wizyt jest rezerwowana w godzinach porannych i wczesnym popołudniem. Najczęściej pacjenci przypominają sobie o potrzebie skorzystania z konsultacji lekarskiej w trakcie pracy - między 9 a 12. Rezerwując wizyty najchętniej wybierane są terminy popołudniowe - między 16 a 18. Warto wykorzystać te informacje. Warto wykorzystać informację o preferencjach pacjentów i udostępnić więcej terminów popołudniowych w swoim Kalendarzu Wizyt, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo, że pacjent zapisze się na wizytę.

Mazowsze kontra inne regiony.

Najwięcej wizyt (21%) zostało umówionych do lekarzy z województwa mazowieckiego. Nie oznacza to oczywiście, że pacjenci z pozostałych regionów dużo mniej dbają o swoje zdrowie i rzadziej korzystają z pomocy lekarzy. Należy brać pod uwagę fakt, że to właśnie na Mazowszu najwięcej lekarzy korzysta z takiej formy umawiania wizyt - 27% wszystkich dostępnych Kalendarzy Wizyt posiada adres z woj. mazowieckiego. Z kolei mieszkańcy Dolnego Śląska zarezerwowali blisko 16% wszystkich wizyt, a udział gabinetów korzystających z Kalendarzy Wizyt w tym województwie to ponad 11%. To niewiele mniej niż w Małopolsce (13,8%), gdzie pacjenci umówili o ponad 5% mniej wizyt (10,6%).

Ginekolodzy i ortopedzi najpopularniejsi.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że to kobiety częściej umawiały się na wizyty nie będzie zaskoczeniem, że specjalizacją najpopularniejszą pod względem liczby umówionych wizyt jest ginekologia. Do lekarzy ginekologów zostało umówionych ponad 23% wszystkich wizyt zarezerwowanych przez nasz serwis. Ciekawostką jest, że ponad 8% wizyt w gabinetach ginekologicznych umówili mężczyźni. Jak to możliwe? Zdarza się, że mężczyźni rezerwują wizyty dla swoich partnerek, ale też trzeba brać pod uwagę, że lekarz może mieć drugą specjalizację (w tej analizie braliśmy pod uwagę tylko główną specjalizację lekarza).

Zobacz darmowe demo Kalendarza Wizyt


Drugie miejsce pod względem liczby umówionych wizyt przypadło lekarzom ortopedom, a kolejne stomatologom. Niewiele mniej osób umówiło wizyty do psychologów oraz do psychiatrów. Ile dokładnie? Zachęcam do zapoznania się z infografiką, gdzie znajdziecie bardziej szczegółowe dane.

INFOGRAFIKA2