mar 27, 2014

Jak pacjenci opiniują pracę lekarzy? [infografika]

new bw opinie

Na koniec 2013 roku liczba opinii o lekarzach i specjalistach w naszym serwisie przekroczyła 350 000. Każdego dnia dodawanych jest kolejnych kilkaset komentarzy. To dobitnie świadczy o tym, że pacjenci bardzo chętnie dzielą się swoimi opiniami i chcą sygnalizować innym, do którego specjalisty warto udać się po pomoc. Jaki jest rozkład opinii pozytywnych i negatywnych? W jakich województwach dodawanych jest najwięcej najwięcej komentarzy? Którzy specjaliści są najlepiej opiniowani, a o których jest publikowanych najwięcej komentarzy?

70% wszystkich opinii to pozytywne komentarze

Wydawać by się mogło, że dając pacjentom narzędzia do opiniowania pracy lekarzy i specjalistów w internecie można spodziewać się ogromnej liczby negatywnych komentarzy. Tymczasem okazuje się, że pacjentom chce się usiąść do komputera, aby polecić i pochwalić specjalistę. Aż 70% wszystkich opublikowanych opinii to komentarze pozytywne, a 9% wpisów jest neutralna. Udział opinii negatywnych w ich ogólnej liczbie to 21%. Czy to dużo? Jeżeli popatrzymy na tą daną w podziale na specjalizacje, to okazuje się, że w 46 na 54 specjalizacje średnio na 1 lekarza przypada mniej niż 1 opinia negatywna.

Pomorzanie najbardziej zadowoleni z lekarzy...

Najwięcej pozytywnych opinii (72,1%) pacjenci dodali lekarzom i specjalistom z Pomorza. Drugie miejsce na podium w tej kategorii zdobyli lekarze z województwa mazowieckiego, gdzie w przypadku 71,6% komentarzy została przyznana ocena pozytywna. Na trzecim, z bardzo zbliżonym wynikiem (71,3%), staje Śląsk. Warto dodać, że mieszkańcy Mazowsza i Śląska znajdują się również w pierwszej trójce tych , którzy najaktywniej opiniują pracę lekarzy. 19% wszystkich opinii dodali mieszkańcy woj. mazowieckiego, a 11,6% pacjenci ze Śląska.

...na Podlasiu najwięcej krytycznych opinii

Najmniej zadowoleni ze swoich lekarzy są mieszkańcy województwa podlaskiego, gdzie ponad 23% wszystkich publikowanych opinii to opinie negatywne. Ten wskaźnik jest nieco niższy na Podkarpaciu (22%) i województwie warmińsko-mazurskim (21,9%).

Najlepiej i najsłabiej opiniowane specjalizacje

Zdecydowanie najlepiej pacjenci opiniują pracę logopedów i dietetyków, gdzie aż 98% opinii jest pozytywnych. Na drugim miejscu z bardzo zbliżonym wynikiem (97%) są lekarze sportowi, a tuż sami, ex aequo, lekarze medycyny estetycznej oraz fizjoterapeuci - w obu tych kategoriach 94% opinii jest pozytywnych.

Najmniej pozytywnych opinii zebrali histopatolodzy - 65%. Nieco lepiej pacjenci opiniują pracę ginekologów i endokrynologów - tu liczba "pozytywów" to odpowiednio 68% i 67%. Ginekologia to też najchętniej opiniowana specjalizacja. Wszyscy ginekolodzy mają więcej opinii niż lekarze 46 innych specjalizacji łącznie, a średnio na jednego ginekologa przypada aż 12 opinii pozytywnych. Warto zauważyć, że pomimo najmniejszej liczby pozytywnych opinii w tych specjalizacjach, wciąż więcej jest komentarzy pozytywnych niż tych nieprzychylnych.

Średnio 16 pozytywnych opinii dla chirurga plastycznego

Patrząc na specjalizacje lekarskie przez pryzmat średniej liczby pozytywnych opinii przypadających na jednego lekarza czy specjalistę, zdecydowanie najwięcej, bo aż 16 pozytywnych opinii, przypada na jednego chirurga plastycznego. W Top 5 w tej kategorii znajdują się również ginekolodzy (średnio 12 pozytywnych komentarzy) i neurochirurdzy (średnio 10 pozytywnych wpisów). Nieco mniej "pozytywów" przypadających na jednego lekarza mają proktolodzy i endokrynolodzy - odpowiednio 7 i 6.

Wzrosło zapotrzebowanie na dietetyków, terapeutów i...?

Jest kilka specjalizacji, w których liczba opinii opublikowanych w 2013 r. w porównaniu do 2012 r., dynamicznie wzrosła, co może świadczyć o wzroście zapotrzebowanie na ich usługi. Zdecydowanym faworytem w tej kategorii są dietetycy. W 2013 r. liczba opinii o tych specjalistach wzrosła aż o 225% w porównaniu do roku wcześniejszego. Duży wzrost odnotowaliśmy również w przypadku terapeutów (111%) i logopedów (95%). Niewiele mniejszy wzrost nastąpił w przypadku seksuologów (84%) i fizjoterapeutów (74%).

Kilka zaskakujących informacji...

Zachęcam do zapoznania się z poniższą infografiką, która zawiera sporo ciekawych i zaskakujących informacji. (Jeżeli chcesz powiększyć infografikę, kliknij w nią).

Opinie_infografika