sty 12, 2016

Nowinki ze świata medycyny (5)

news_medical_5
Kontrolowanie pojedynczych neuronów przy pomocy mikroskopijnych diod LED, szczoteczka do zębów połączona ze smartfonem, przełom w walce z retinopatią cukrzycową oraz rewolucyjna technologia VitalSnap - zapraszamy na kolejny przegląd nowinek ze świata medycyny!

Światłem w neurony
Optogenetyka to technika polegająca na kontrolowaniu aktywności neuronów za pomocą światła. Z powodzeniem testowano to rozwiązania na zwierzętach - do tej pory jednak korzystano z przewodów optycznych, które oświetlały obszar na tyle duży, że niemożliwe było precyzyjne kontrolowanie poszczególnych komórek nerwowych. Zmienił to wynalazek naukowców z Uniwersytetu w Michigan. Stworzyli oni diody LED tak małe, że oświetlają jednocześnie tylko jeden neuron. Umożliwi to śledzenie pracy mózgu z niezwykłą precyzją.
źródło: medgadget.com

Sprytna szczoteczka
Francuska firma Kolibree stworzyła elektryczną szczoteczkę do zębów, która... łączy się ze smartfonem. Specjalne czujniki wykrywają nie tylko, czy zęby były szczotkowane dostatecznie długo, ale także, czy wyczyszczono trudno dostępne zakamarki jamy ustnej. Teraz Kolibree zdobyło od inwestorów ponad 4 miliony dolarów na dalszy rozwój projektu. "Zaczęliśmy sprzedawać nasz produkt w drugim kwartale 2015, od tej pory nasz zysk stale rósł", mówi założyciel Kolibree, Thomas Serval. "Zastrzyk pieniędzy od inwestorów i niedawno nawiązana współpraca ze studiem gier komputerowych Ubisoft pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój w 2016".
źródło: mobihealthnews.com

Maska przeciw retinopatii
Cukrzyca pozostaje jedną z najpowszechniejszych przyczyn utraty wzroku. Retinopatia cukrzycowa, jedno z najczęstszych powikłań, po 20 latach występuje u wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 i u 60 proc. cierpiących na typ 2. Wzrok traci 86 procent osób z cukrzycą typu 1 oraz 33 procent z typem 2. Z pomocą chorym może przyjść urządzenie stworzone przez firmę PolyPhotonix - Nocturna. Specjalna maska zakładana na oczy na noc emituje światło o takim natężeniu, aby zarówno pręciki, jak czopki pozostały bierne - to właśnie nierównomierne zapotrzebowanie różnych komórek światłoczułych na tlen prowadzi do retinopatii. Nocturna 400 jest poddawana intensywnym badaniom i wkrótce powinna trafić na rynek.
źródło: medgadget.com

Połączyć niepołączalne 
Firma Validic zaprezentowała VitalSnap - technologię pozwalającą przesyłać i przetwarzać cyfrowo dane z urządzeń medycznych, których nie da się połączyć ze smartfonem. Użytkownik może po prostu skierować kamerę telefonu na wyświetlacz glukometru, monitora ciśnienia krwi czy oksymetru - nawet bez konieczności zrobienia zdjęcia. VitalSnap odczyta dane i np. prześle je lekarzowi - dokładnie tak, jakby urządzenie było połączone ze smartfonem. Obecnie aplikacja współpracuje z 18 różnymi urządzeniami medycznymi.
źródło: mobihealthnews.com