gru 11, 2015

Nowinki ze świata medycyny (4)

news_medical_4
Urządzenie z gumy do żucia sprawdzi, czy żyjesz. Aspiryna pozwoli uniknąć alzheimera i parkinsona. Dzięki sprytnemu czujnikowi więcej nie wyrzucisz dobrego mięsa… A szczęście, jak się okazuje, jest mocno przereklamowane. Zapraszamy na kolejny przegląd nowinek ze świata medycyny!

 

Sensor z gumy do żucia
Badacze z Uniwersytetu w Manitobie stworzyli czujniki, pozwalające bardzo precyzyjnie odreślić ruch ciała. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że urządzenie powstało z... gumy do żucia (dokładnie: żutej przez pół godziny Wrigley's Doublemint) i włókien węglowych. Sensor bardzo precyzyjnie wyczuwa ugięcia i zgięcia tkanek, może też mierzyć poziom wilgotności skóry. Zdaniem naukowców, może służyć zarówno do pomiarów ruchów poszczególnych części ciała, jak też np. kontrolowania oznak życia.
źródło: medgadget.com

 

Aspiryna może więcej
Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna jest jednym z najpopularniejszych leków na świecie. Powszechnie stosuje się ją w przedziwdziałaniu przeziębieniom, bólom czy gorączce, ale nie tylko. Udowodniono już, że dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu aspiryna korzystnie wpływa na układ krwionośny osób zagrożonych zawałem i wylewem. Jak się okazuje, zastosowań może być więcej. Z badań przeprowadzonych przez Boyce Thompson Institute (Cornell University) w Nowym Jorku oraz John Hopkins University w Baltimore wynika, że aspiryna neutralizuje enzym GAPDH (dehydrogenazę aldehydu 3-fosfoglicerynowego), uważany za kluczowy w procesie rozwoju takich chorób jak alzheimer i parkinson. Kwas acetosalicylowy zapobiega dostawaniu się GAPDG do neuronów.
źródło: bti.cornell.edu

 

Czujnik gnicia
Zespół badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował urządzenie, które rozpoznaje, czy mięso jest zdatne do spożycia. Niewielki i niedrogi, wykonany z chemicznie modyfikowanych nanorurek węglowych czujnik rozpoznaje obecność amin biogennych, wydzielanych podczas rozkładu materii organicznej - putrescyny i kawaderyny. Timothy Swager, profesor chemii z MIT i współprowadzący projekt, wierzy, że czujnik pomoże ograniczyć marnotrawstwo jedzenia. "Ludzie notorycznie wyrzucają pokarmy mięsne, które wciąż jak najbardziej nadają się do spożycia", mówi. Dzięki wykorzystaniu tej samej technologii stworzono także czujnik sprawdzający, czy owoce są już dojrzałe.
źródło: medgadget.com

 

Szczęście w żaden sposób nie przekłada się na śmiertelność
Z badanie przeprowadzonego wśród kobiet w Wielkiej Brytanii wynika, że... poczucie szczęścia nie ma żadnego bezpośredniego wpływu na długość życia. Kobiety uważające się za nieszczęśliwe wcale nie żyły dłużej, niż ich cieszące się z życia koleżanki. "Choroba może wpędzić w nieszczęście, ale nieszczęście samo w sobie nie powoduje chorób", twierdzi Bette Liu z Uniwerystetu Nowej Południowej Walii w Australii. Na potrzeby badania przeanalizowano dokumentację medyczną ponad 700 tysięcy Brytyjek w wieku między 55 a 63 lat.