lut 11, 2016

O co pacjenci pytają lekarzy w Internecie?

qa
1 września 2015 roku uruchomiliśmy Pytania i Odpowiedzi - narzędzie, dzięki któremu pacjenci mogą zadawać pytania lekarzom bezpośrednio na ich profilach w serwisie ZnanyLekarz.pl. Oto pierwsze podsumowanie, w jaki sposób z niego korzystano. Analizowaliśmy dane zebrane między 1 września a 31 grudnia 2015.

W tym czasie zadano 2878 pytań - padało ich średnio 40 dziennie. Odpowiedzi udzieliło 619 lekarzy. Najczęściej pytano ginekologów - kierowano do nich niemal co piąte zapytanie. Na drugim miejscu uplasowali się psychologowie (niemal 11% pytań). Stosunkowo często pytano też o zagadniania związane z dermatologią (blisko 8%), urologią (ponad 7%) i ortopedią (niemal 7%). Rekordzistą pod względem liczby udzielonych odpowiedzi został urolog z województwa małopolskiego - odpowiadał pacjentom aż 122 razy!

Niemal co czwarte pytanie zadano lekarzom w województwie mazowieckim. Dalej uplasowały się dolnośląskie (blisko 12% pytań), małopolskie (ponad 11%), śląskie i wielkopolskie (ok. 10%).

Co interesowało pacjentów? Wśród najczęściej czytanych odpowiedzi dominowały związane z takimi tematami, jak:

  • wzrost wagi w ciąży

  • leczenie kanałowe

  • tarczyca

  • depresja

  • implanty

  • zwyrodnienia.

Tym, co z kolei z pewnością interesuje lekarzy jest - jak uruchomienie Pytań i Odpowiedzi przekłada się na liczbę wizyt pacjentów. Otóż efekt jest bardzo optymistyczny - w analizowanym okresie profile lekarzy, którzy pozwolili pacjentom zadawać pytania i udzielali na nie odpowiedzi zanotowały wzrost liczby odwiedzin o średnio 36%. Dla porównania - średni wzrost liczby odwiedzin pozostałych profili wyniósł 3%. Wniosek nasuwa się jeden - warto odpowiadać!

Zobacz infografikę!