gru 15, 2016

Wkładki do butów z czujnikami, czyli pomoc dla osób zagrożonych rozwinięciem się zespołu stopy cukrzycowej

stopa cukrzycowaCukrzyca to prawdziwa epidemia naszych czasów. Wystarczy popatrzeć na bardzo niepokojące dane z opublikowanego w tym roku pierwszego raportu WHO dotyczącego zapadalności na tę chorobę na całym świecie.

W ciągu 34 lat liczba osób dorosłych chorujących na cukrzycę obu typów zwiększyła się prawie czterokrotnie: z 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w 2014 roku. Taki stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim przez znaczny wzrost zapadalności na cukrzycę typu 2, na co z kolei ma wpływ wzrost liczby osób z nadwagą i otyłych (obecnie jest to aż 30% całej populacji światowej). Ocenia się, że jeśli taka tendencja się utrzyma, w 2025 roku cukrzyca zostanie rozpoznana aż u 700 milionów dorosłych na świecie. W Polsce na tę chorobę cierpi aż 2,7 miliona osób, ale 550 tysięcy o tym nie wie.

FeetMe1

Najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy, stwierdzanym aż u połowy chorujących na nią osób, jest neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów, które objawia się utratą czucia dotyku, wibracji, temperatury i bólu. Pacjenci, u których występuje neuropatia czuciowa i którzy nie odczuwają bólu, są narażeni na urazy mechaniczne i termiczne stóp, mogą nie poczuć, że do buta dostał się kamień, skaleczyli się lub mają otarcia skóry. Trzeba także pamiętać, że u osób chorujących na cukrzycę występują zmiany w ruchomości stawów, przez co, poruszając się, bardzo duży nacisk kładą one na przód stopy, co jeszcze bardziej sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Wszystkie te elementy mogą powodować powstawanie trudnych do leczenia i łatwo ulegających zakażeniu owrzodzeń, czyli prowadzić do rozwinięcia się zespołu stopy cukrzycowej. Ocenia się, że powikłanie to występuje nawet u 30% cierpiących na cukrzycę osób.

Jeśli powstające w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej owrzodzenia nie są właściwie leczone, może dojść do utraty kończyny. Ryzyko amputacji jest 10 -20 razy większe u osób z cukrzycą niż u zdrowej osoby. Szacuje się, że na świecie co 20 sekund dokonuje się amputacji kończyny dolnej u osoby chorującej na cukrzycę, co daje około 1,5 miliona amputacji rocznie.

Zapobieganie rozwinięciu się zespołu stopy cukrzycowej polega na właściwym wyrównaniu glikemii, ale niezmiernie istotne jest również wczesne leczenie skaleczeń, modzeli i owrzodzeń, a także noszenie przez chorego odpowiednio dopasowanego obuwia i wkładek.

Dla osób zagrożonych rozwinięciem się zespołu stopy cukrzycowej przeznaczony jest nowy, innowacyjny produkt francuskiej firmy FeetMe, czyli “inteligentne” wkładki do butów. Mają one wbudowane osiemdziesiąt mikroczujników, które w czasie rzeczywistym bardzo dokładnie określają nacisk stopy na podłoże, zarówno w bezruchu, jak i w trakcie poruszania się. Dane te są porównywane z danymi charakterystycznymi dla każdego pacjenta, dzięki czemu szybko wykrywane są ewentualne zmiany w jego chodzie. Informacje przesyłane są bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth do smartfona osoby, która nosi wkładki, tak więc od razu wie ona, że do buta dostał się jakiś przedmiot albo że zmieniła sposób poruszania się, co mogło być spowodowane np. przez skaleczenie się. Dane mogą być również wysyłane do lekarza czy opiekuna osoby chorej na cukrzycę, co jest szczególnie przydatne, jeśli jest to osoba starsza. Wkładki pasują do każdych butów, są cienkie i elastyczne. Razem z FeetMe udostępniana jest też aplikacja Feetme Podiatrist, w której zbierane są dane przydatne lekarzom podiatrom.

Firma FeetMe już niebawem zamierza wejść także na inny rynek, oferując wkładki z czujnikami dla osób uprawiających sport i chcących uniknąć kontuzji oraz poprawić technikę biegu (www.tiemppo.com).

Materiały zdjęciowe: FeetMe
Piśmiennictwo: WHO Global report on diabetes 
“Worldwide trends in diabetes since 1980: a pooled analysis of 751 population-based studies with 4·4 million participants,” NCD Risk Factor Collaboration, The Lancet, April 6, 2016, dx.doi.org/10.1016/ S0140-6736(16)00618-8.


Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami!