Firmy doceniają znaczenie employee advocacy w procesie budowania wizerunku. Nie inaczej jest w przypadku branży medycznej. Dowiedz się, na czym polega i jak możesz wyglądać rzecznictwo pracownicze w placówce medycznej.
Rzecznictwo pracownicze doskonale sprawdza się w budowaniu świadomości marki oraz profesjonalnego wizerunku. Dlaczego to działa? Bo w social media najważniejsi są ludzie. A to właśnie ludzie - twój zespół - tworzą twoją placówkę. I na co dzień dbają o zdrowie i Doświadczenia pacjenta - (o patient experience więcej piszemy w tym artykule).
Jeśli lekarz ma konto społecznościowe, a placówka w której jest zatrudniony chciałaby wykorzystać jego obecność w social mediach do promocji swojej marki, warto pomyśleć o strategii Employee advocacy. Reguły tej strategii określą właśnie to, jak lekarz powinien działać w mediach społecznościowych. - tłumaczy Katarzyna Szymańska.
“Employee Advocacy opiera się na tym, że pracownicy angażują się w promocję placówki, stając się jej ambasadorami. To reprezentowanie placówki, jej wizerunku właśnie w oparciu o pracujących w niej lekarzy i specjalistów.
W czasach ogromnej popularności mediów społecznościowych, to właśnie za ich pośrednictwem program Employee Advocacy jest realizowany. Lekarze dają placówce wsparcie komunikacyjne i promocyjne publikując treści z nią związane na swoich prywatnych profilach społecznościowych. Social media mogą być w tym przypadku świetną okazją do zbudowania zaufania i pierwszego kontaktu z placówką za pośrednictwem konkretnego lekarza. “
Cytowany fragment pochodzi z ebooka “Komunikacja z pacjentem w social mediach” 👉 pobierz darmowego e-booka.
Odpowiedź jest banalnie prosta: każdy pracownik. Lekarz, specjalista, manager - każda osoba jest tak naprawdę wizytówką placówki i łącznikiem z pacjentami. Również w social mediach.
Pracownicy są, obok zadowolonych pacjentów, najlepszymi rzecznikami placówki. Są też wiarygodny źródłem informacji. A ich działania pomagają budować profesjonalny wizerunek.
Dodatkowo, treści publikowane i udostępnianie przez Ciebie, czy Twoich pracowników, mają znacznie większe audytorium niż te, które opublikujesz na profilu placówki.
Poza oczywistą korzyścią, jaką jest docieranie do szerszej grupy obecnych i potencjalnych pacjentów placówki, employee advocacy stanowi też wsparcie dla działań rekrutacyjnych. Podobnie jak pacjenci w przypadku wyboru placówki, tak i lekarze oraz specjaliści przy wyborze miejsca pracy zasięgają opinii: zarówno znajomych wśród znajomych, jak i w sieci.
Podsumowując, podstawowe korzyści z wykorzystania employee advocacy w placówce medycznej to:
Zdaniem ekspertki marketingu online, Katarzyny Szymańskiej, employee advocacy placówki medycznej “jest genialnym elementem strategii marketingowej, mającym na celu budowanie wizerunku marki medycznej. Firma, także ta działająca w sektorze medycznym - gabinet lekarski, centrum medyczne, szpital, klinika to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. To oni są jej najcenniejszym aktywem. Po prostu postaw na swój zespół.”
Zastanawiasz się, jak mogłoby wyglądać employee advocacy w twojej placówce?
Oto kilka propozycji:
A tak robimy to w ZnanyLekarz:
** Po więcej inspiracji na treści zajrzyj do artykułu: Pomysły na posty w social mediach dla branży medycznej.**
Rzecznictwo pracownicze JEST dobrowolne. Doskonałym rozwiązaniem jest też “dawanie przykładu” - jeśli jako np. manager placówki nie udostępniasz jej treści, dlaczego miałby oczekiwać od swoich współpracowników?
Przede wszystkim - zadbaj o jakość publikowanych materiałów. Korzystaj też z różnorodnych form: wzbogacaj posty zdjęciami, czy wideo.
I na koniec, jednak nie najmniej ważne: mierz efekty. Wykorzystaj do tego narzędzia statystyczne udostępniane przez każde z mediów społecznościowych. Przykładowo, LinkedIn, platforma najbardziej skupiona wokół biznesu, proponuje dedykowany widok w którym sprawdzisz najważniejsze metryki (patrz grafika poniżej).
Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na LinkedIn: https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a565579/wyswietl-employee-advocacy-analize-dla-swojego-strona-linkedin?lang=pl
I…do dzieła! Buduj sukces swojej placówki zespołowo :)
Chcesz wiedzieć, jak zaplanować działania w social mediach i publikować efektywnie?
👉 pobierz bezpłatnego e-booka Komunikacja z pacjentem w social mediach i dowiesz się jak: