Marketing placówki: outsourcing czy in‑house?

Marketing placówki: outsourcing czy in-house

Wielu managerów, szczególnie średnich i dużych placówek medycznych, staje w pewnym momencie przed wyborem: rozwinąć wewnętrzny dział marketingu czy korzystać z usług zewnętrznej agencji? Postawić na outsourcing czy in-house? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Omówimy je w niniejszym artykule. Podpowiemy też, na co zwracać uwagę przy wyborze agencji oraz jak prowadzić działania marketingowe we własnym zakresie.

Plusy i minusy outsourcingu

Istnieje wiele obszarów marketingu i komunikacji, które można realizować wewnętrznie lub korzystając z usług zewnętrznej agencji. Poza prowadzeniem strony internetowej placówki mogą to być także m.in.: content marketing, media społecznościowe, badania rynku, monitorowanie trendów i działań konkurencji. Jakie są plusy i minusy outsourcingu tych obszarów marketingowych?

Zalety outsourcingu:

 • Dzięki outsourcingowi nie jest konieczne zatrudnianie dodatkowego personelu do obsługi marketingu. Wystarczy, aby manager lub dedykowany pracownik placówki czuwał nad merytoryką działań prowadzonych przez agencję. W czasie zaoszczędzonym przez outsourcing części zadań, personel może skupić się na innych, np. bardziej innowacyjnych, obszarach.
 • Agencje mają lepsze niż placówki zaplecze techniczne i ekspertów, dla których przygotowanie np. filmu promocyjnego lub reklamy w mediach społecznościowych (jak również moderacja komentarzy) jest chlebem powszednim - robią to sprawnie i profesjonalnie.
 • Osoby spoza firmy potrafią często wnieść do strategii marketingowej świeże spojrzenie i wiele innowacyjnych pomysłów. Agencje znają bardzo dobrze rynek i trendy w zakresie kreacji reklamowych.

Wady outsourcingu:

 • Korzystanie z usług agencji niesie za sobą koszty.
 • Potrzeba zaufania i wzajemnego zrozumienia, by powierzyć “osobom z zewnątrz” działania komunikacyjne lub marketingowe, które stanowią o wizerunku placówki. Agencja nie ma też tak szczegółowej wiedzy o placówce oraz dostępu do jej baz danych i statystyk, jak jej pracownicy, potrzeba zatem czasu i wysiłku, by współpraca zaczęła przebiegać płynnie i w pełni efektywnie.
 • Realizacja kampanii i komunikacja w trakcie projektu są zwykle bardziej powolne przy współpracy z agencją. Wszelkie wprowadzane zmiany czy ustalenia nie są dokonywane bezpośrednio przez pracownika placówki, a komunikacja jest zwykle wieloetapowa: od managera, przez pracownika działu marketingu i opiekuna klienta w agencji, do działu kreacji nanoszącego zmiany w kampanii.
 • Korzystanie z usług agencji, choć odciąża pracowników placówki z dużej części działań marketingowych, wymaga nadal specjalistycznej wiedzy, by ustalać wspólnie mierzalne cele i móc kontrolować wyniki osiągane przez agencję (np. ROI).

Dowiedz się więcej o skutecznym marketingu medycznym

Pobierz bezpłatnego e-booka

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze agencji?

Jeśli placówka rozważy wszystkie za i przeciw, i zdecyduje się na outsourcing usług marketingowych, przed podpisaniem umowy z agencją musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Mogą mieć one znaczący wpływ na przebieg współpracy i satysfakcję z usług agencji. Dlatego zawsze warto sprawdzić:

 • Posiadane doświadczenie we współpracy z firmami z branży zdrowia - dobrze, by agencja nie tylko miała świadomość restrykcji prawnych w zakresie marketingu medycznego, ale też wykazywała się znajomością rynku, trendów i działań konkurencji.
 • Portfolio - dotychczasowe realizacje agencji, ich stylistyka i innowacyjność.
 • Osiągnięte wyniki dotychczasowych kampanii, sukcesy.
 • Komunikatywność - powolna, chaotyczna lub nieprzyjazna obsługa podczas pierwszych kontaktów z agencją nie będzie zwiastunem dobrej współpracy w przyszłości. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się także z opiniami dotychczasowych klientów.

Więcej wskazówek dotyczących wyboru agencji marketingowej znajdziesz w tym artykule.

Jak prowadzić marketing we własnym zakresie?

Opcją alternatywną do outsourcingu jest marketing in-house, prowadzony wewnętrznie przez pracowników placówki. Istnieje szereg działań, które nie wymagają wysoce specjalistycznej wiedzy lub zaplecza technicznego posiadanego przez agencję i które z powodzeniem mogą być koordynowane przez niewielki nawet dział marketingu. Zalicza się do nich prowadzenie:

 • Strony www placówki.
 • Bloga dla pacjentów (więcej o content marketingu znajdziesz w tym artykule).
 • Mediów społecznościowych (publikacja płatnych kampanii i bezpłatnych treści na oficjalnym profilu placówki na Facebooku lub Instagramie).
 • Profilu placówki na portalach łączących lekarzy i pacjentów, takich jak ZnanyLekarz.pl.
 • Kampanii Google AdWords.
 • Kampanii SMS lub e-mail do pacjentów, by powiadamiać o nowych usługach, zapraszać na wizyty kontrolne lub wysyłać życzenia okolicznościowe. Możliwość wysyłania takich wiadomości dają niektóre oprogramowania do zarządzania placówką - np. System od ZnanyLekarz, w którym wysyłanie kampanii jest bezpłatne.

Ważną częścią wszystkich opisanych wyżej działań marketingowych jest ich końcowa analiza. Bez podsumowania wyników nie da się stwierdzić, które z nich przyniosły placówce zysk i są warte powtórzenia. W przypadku korzystania z outsourcingu, agencja dostarczy analizę zrealizowanych działań. Jeśli zaś placówka prowadzi marketing in-house, musi samodzielnie monitorować wyniki kampanii.

Z pomocą przychodzi tu wspomniany już System od ZnanyLekarz, w którym można nie tylko wysyłać kampanie do pacjentów, ale również śledzić ich wyniki (np. % otwartych wiadomości) oraz konwersję (liczbę umówionych z nich wizyt - wskaźnik skuteczności kampanii).

Jeśli zaś placówka prowadzi działania marketingowe w mediach społecznościowych lub kampanie offlinowe, w których zachęca do umówienia wizyty i podaje swój numer telefonu, dobrym rozwiązaniem będzie ZnanyLekarz Phone - system do kompleksowej obsługi telefonicznej w placówkach medycznych. Obok kontroli połączeń i monitorowania efektywności pracowników rejestracji, jego funkcją jest także mierzenie skuteczności kampanii reklamowych. System generuje numer telefonu dla każdego kanału marketingowego (np. mediów społecznościowych czy reklamy radiowej), dzięki czemu pozwala śledzić liczbę połączeń i umówionych z niego wizyt. W ten sposób dział marketingu dowie się, które kampanie generują największy ruch telefoniczny w placówce, a które nie przynoszą oczekiwanych zysków.

 

Dowiedz się więcej o pomiarze skuteczności działań promocyjnych placówki!Przeczytaj artykuł