Modele biznesowe dla placówek medycznych

Wybór właściwego modelu zadecyduje o przyszłości placówki medycznej. Poznaj cztery najpopularniejsze. Wykorzystaj tę wiedzę do podnoszenia jakości świadczonych usług dla pacjentów oraz ustalania standardów dla Twojego zespołu.

System opieki zdrowotnej na całym świecie zmierza w kierunku zdecentralizowanego i zróżnicowanego modelu, w którym organizacje publiczne, instytucje nastawione na zysk i non-profit oraz systemy wielozakładowe współistnieją w celu świadczenia usług opieki zdrowotnej.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Deloitte ujawnia bezprecedensowy wzrost liczby klinik, szpitali i gabinetów. Przy tak wielu profilach instytucji zmierzamy w kierunku coraz bardziej wyspecjalizowanego i konkurencyjnego rynku, z różnorodnymi modelami biznesowymi

Wybór właściwego modelu zadecyduje o przyszłości placówki medycznej. Menedżerowie klinik muszą być w stanie analizować i dostosowywać swój model biznesowy do warunków rynkowych, profili specjalistów i ich wiedzy w zakresie opieki zdrowotnej. W ZnanyLekarz od lat współpracujemy z klinikami o różnych rozmiarach i specjalizacjach na całym świecie. W tym artykule przedstawimy poparte rzeczywistą wiedzą i danymi niektóre z modeli biznesowych dla placówek medycznych oraz cechujące je rozwiązania.

Wybór odpowiedniego modelu biznesowego dla placówki medycznej

Opieka nad pacjentem i efektywność leczenia zawsze będą podstawą funkcjonowania placówki medycznej, jednak aby było to odzwierciedlane każdego dnia, należy podejmować niezliczone decyzje administracyjne i operacyjne. W tych ramach model biznesowy dyktuje podejście operacyjne, które kliniki powinny przyjąć, aby się wyróżnić, dodać wartość konkurencyjną i osiągnąć rentowność.

Nie ważne, czy jesteś właścicielem firmy czy menedżerem, poznanie podstawowych modeli biznesowych dostępnych na rynku pomoże Ci w lepszym zrozumieniu strategii rozwoju, podnoszenia jakości świadczonych usług dla pacjentów oraz ustalania standardów dla Twojego zespołu.

Jakie modele biznesowe możesz przyjąć w swojej placówce medycznej?

1. Niskokosztowe ośrodki opieki zdrowotnej

Jednym z najczęstszych pytań wśród przedsiębiorców z branży medycznej jest: jak zwiększyć liczbę pacjentów? Model Centrum Niskich Kosztów Opieki Zdrowotnej jest z pewnością jedną z najlepszych odpowiedzi. 

Pomysł ten został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, a obecnie można go znaleźć w wielu częściach świata. Jest to model biznesowy oparty na oferowaniu tańszych usług opieki zdrowotnej w celu przyciągnięcia większej liczby pacjentów, często za połowę ceny zwykłych klinik. Propozycja wartości oferowana przez centra niskokosztowe dotarła do wcześniej niedocenianego rynku. Pacjenci, których nie było stać na opiekę w tradycyjnych klinikach lub którzy czekali w długich kolejkach w publicznym systemie opieki zdrowotnej, otrzymali nową alternatywę, aby zadbać o swoje zdrowie.

Ponieważ jednak średnia stawka na pacjenta jest niższa, ośrodki niskokosztowe zazwyczaj inwestują w podstawowe i niezbędne usługi, takie jak rutynowe konsultacje medyczne, proste badania laboratoryjne i szczepienia. Zwykle mają one mniejsze zespoły i prostsze udogodnienia w porównaniu z dużymi prywatnymi szpitalami i klinikami, co przyczynia się do znacznych oszczędności kosztów operacji. Aby poradzić sobie z większym przepływem pacjentów, kliniki te inwestują również w cyfryzację zadań operacyjnych, co wyróżnia je, zapewniając wydajność, kontrolę przepływu gotówki w czasie rzeczywistym i skuteczną komunikację z pacjentami.

Wreszcie, cyfryzacja dokumentacji pacjenta pomaga w organizowaniu i integrowaniu dostępu do informacji medycznych podczas wizyt, jednocześnie minimalizując zapotrzebowanie na fizyczną przestrzeń do przechowywania plików papierowych.

🔖 Przeczytaj też: Digitalizacja branży medycznej: cyfrowy pacjent i podróż pacjenta

2. Praktyki integracyjne

Podstawową ofertą praktyk integracyjnych jest zapewnienie leczenia poprzez współpracę różnych specjalistów, w tym lekarzy, terapeutów i pracowników służby zdrowia.

Z perspektywy biznesowej podejście to ma na celu poszerzenie zakresu usług, a w konsekwencji zwiększenie średniego przychodu na pacjenta. Zapewniając bardziej zintegrowane podejście do leczenia, pacjenci są zachęcani do otrzymywania wszystkich niezbędnych usług w jednym miejscu, eliminując potrzebę szukania dodatkowej opieki w innych instytucjach. Ale nie tylko to: ponieważ różni specjaliści współpracują ze sobą, potencjał firmy do pozyskiwania większej liczby pacjentów poprzez polecenia jest również wyższy. Wykorzystanie zintegrowanych systemów informatycznych jest podstawą ich działania. Umożliwia ono efektywne współdzielenie dokumentacji pacjentów przez specjalistów różnych specjalności i przyczynia się do sukcesu leczenia. Dlatego jest to kluczowy element biznesplanu zintegrowanej kliniki.

3. Specjalistyczne ośrodki opieki zdrowotnej

Wyspecjalizowane centra koncentrują się na świadczeniu usług w jednej lub kilku specjalizacjach, dzięki czemu wyróżniają się na rynku. Taka specjalizacja często skutkuje mniejszą konkurencją i bardziej ukierunkowaną grupą odbiorców. Przykładowo może to być utworzenie wysokospecjalistycznych przychodni dla rozwoju usług komercyjnych (medycyna sportowa, medycyna estetyczna, centrum zdrowia mężczyzny, matki i dziecka, okulistyka).

Z perspektywy biznesowej jest to korzystny model, ponieważ przyciąga więcej pacjentów poszukujących średnio- i długoterminowego leczenia, potrzeb, których może nie zaspokoić żadna przypadkowa placówka. Jest mało prawdopodobne, aby pacjent udał się do specjalistycznej kliniki na jednorazową wizytę. Ich wyzwania biznesowe są również inne. Chociaż jest to model mniej zależny od pozyskiwania nowych pacjentów, kliniki te muszą zagwarantować ciągłość leczenia i powrót pacjentów, aby rozwijać i utrzymać działalność. Dlatego w przypadku specjalistycznych ośrodków opieki zdrowotnej kluczowe jest zadbanie o lojalność pacjentów.

🔖 Przeczytaj też poradnik: Jak zatrzymać pacjentów? 5 sprawdzonych sposobów na lojalność

Wyspecjalizowane ośrodki opieki zdrowotnej muszą zwrócić szczególną uwagę na swoje systemy komunikacji i rejestry pacjentów. Pomocne jest zautomatyzowanie procesów komunikacji, szczególnie wysyłania powiadomień i przypomnień o wizytach. Gwarantuje to, że pacjenci są informowani o terminach wizyt, działaniach segmentowych, a nawet nowych usługach, które można połączyć z ich leczeniem.

4. Franczyza

Franczyzy wyróżniają się w wielu segmentach, ponieważ zapewniają inwestorom już ugruntowaną markę, wymagającą mniejszych inwestycji w marketing i promocję. Dlatego też model franczyzowy zyskuje coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców również w sektorze opieki medycznej. 

Szczególnie dla profesjonalistów z ograniczonym doświadczeniem administracyjnym, model ten może być korzystną opcją pod wieloma względami: Wiąże się z ustalonymi procesami zarządzania, standardami jakości i wsparciem marketingowym, a często także z ugruntowaną na rynku marką, zmniejszając ryzyko niepowodzenia biznesowego. Minusem jest inwestycja na start, która zawsze jest wyższa, oprócz opłat licencyjnych, które muszą być płacone franczyzodawcom na bieżąco, zwykle od 5% do 9%. 

Podsumowując, nie ma jednego uniwersalnego modelu biznesowego. Manager placówki medycznej powinien ocenić model, który najlepiej pasuje do jego rynku, profili specjalistów i wiedzy specjalistycznej w branży opieki zdrowotnej. Znajomość możliwości zapewni więcej zasobów do podejmowania mądrzejszych decyzji.

Niezależnie od modelu biznesowego, zadbaj, aby pacjenci wybierali Twoją placówkę

Jak to zrobić? Zadbaj o lojalność pacjentów. Ogromne znaczenie ma tu wizerunek placówki, jako miejsca, a nie jedynie pracujących w niej specjalistów. Pobierz listę narzędzi, które pomogą Ci skutecznie budować wizerunek i widoczność placówki medycznej. 👇

Nowe wezwanie do działania