paź 27, 2015

Nowinki ze świata medycyny

medical_news
Mięso powoduje raka, dzieci tyją od antybiotyków, a dżuma zbierała śmiertelne żniwo znacznie wcześniej, niż sądzono. Zapraszamy na subiektywny przegląd ostatnich newsów ze świata medycyny.
Artykuł z 2015 roku.

WHO klasyfikuje przetworzone mięso jako czynnik rakotwórczy

Ta wiadomość wstrząsnęła mediami: WHO wpisało na listę potwierdzonych czynników rakotwórczych przetworzone mięso, a więc m.in. kiełbasy, pasztety i bekon. Na tzw. listę 2A (czynników potencjalnie rakotwórczych) trafiło z kolei mięso czerwone - wołowina, wieprzowina, cielęcina i dziczyzna.

Nie oznacza to jednak na szczęście, że Światowa Organizacja Zdrowia kategorycznie zabrania spożywania kiełbasek. "Ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest niewielkie, ale zwiększa się wraz z ilością spożywanego przetworzonego mięsa" - podano w oświadczeniu.

źródło: Reuters


Antybiotyki przyjmowane w dzieciństwie mogą powodować tycie

Dzieci, którym podawano antybiotyki, mogą przybierać na wadze szybciej, niż pozostałe, wynika z badania przeprowadzonego w Baltimore, którego wyniki opublikowano w “International Journal of Obesity”. “Twoje BMI może zostać zaburzone na zawsze przez antybiotyki przyjmowane w dzieciństwie. Z naszych badań wynika, że podanie dzieciom antybiotyków zawsze przekłada się na wzrost ich wagi w przyszłości” - mówi Brian Schwartz, autor badania.

źródło: news-medical.net


Polak ponownie prezydentem Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów

Prof. Romuald Krajewski, neurochirurg z Warszawy oraz wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany ponownie na prezydenta Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów! Prof. Krajewski od co najmniej dziesięciu lat cieszy się zaufaniem i autorytetem najstarszej organizacji lekarskiej w Europie. Gratulujemy!

źródło: pulsmedycyny.pl


Czarna śmierć w epoce brązu

Dżuma występowała już w epoce brązu, dowodzi odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Uszkodzenia DNA obserwowane w ludzkich kościach wskazują, że choroba zaczęła zbierać śmiertelne żniwo o ponad trzy tysiąclecia wcześniej, niż dotychczas sądzono. Najstarsze szczątki ofiar “czarnej śmierci” liczą 5783 lata.

źródło: medicalnewstoday.com

Zrób quiz i przekonaj się, jak dobrze znasz swoich pacjentów →