Polski Ład w branży medycznej - eksperci inFakt o podatkach dla branży medycznej

Jak rozliczyć rok, na co zwrócić uwagę, czy może zmienić formę opodatkowania? Polski Ład a lekarze  – eksperci podatkowi inFakt odpowiadają na pytania o podatki dla medyków.

Polski Ład a podatki dla medyków: co warto wiedzieć?

1 stycznia 2022 r. zostały wprowadzone przepisy tzw. polskiego ładu. Przepisy te w trakcie roku byłby kilkukrotnie poprawiane. W efekcie czego wprowadzono ponowną możliwość zmiany formy opodatkowania. Zmiany formy opodatkowania po zakończonym roku mogą dokonać podatnicy rozliczający się na zasadzie:
● podatku liniowego,
● ryczałtu ewidencjonowanego.
Zmiany można dokonać na skalę podatkową. Skala podatkowa po zmianach obowiązujących z 1 lipca 2022 r. stała się bardziej atrakcyjna podatkowo. Przede wszystkim wartość podatku dla medyków (i nie tylko) w pierwszym progu została obniżona do 12%, przy czym kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Wartość podatku w drugim progu, który obecnie wynosi 120 000 zł, pozostała na takim samym poziomie tj. 32 %.
Oznacza to, że dochód do 30 000 zł nie jest opodatkowany, kolejne 90 000 zł opodatkowane jest stawką 12%, a dla dochodu powyżej 120 000 zł stawką właściwą jest 32%. Dlatego warto po zakończonym roku dokonać analizy przychodów i kosztów w działalności z uwzględnieniem ulg, które daje skala, czy właśnie ta forma nie będzie odpowiednia.

Odpowiedzi ekspertów inFakt, które padły podczas webinarium, 19 stycznia, znajdziesz w opracowaniu "Polski Ład 3.0. Przygotuj się na nowy rok podatkowy"  - pobierz je bezpłatnie.


Od momentu ogłoszenia Polskiego Ładu było wiele wątpliwości. Dlatego ZnanyLekarz ponownie zaprosił do współpracy ekspertów księgowych z inFakt. 19 stycznia eksperci podatkowi odpowiedzieli na pytania o podatki dla medyków. Zobacz nagranie.👇

Podatki dla medyków - webinarium

 

Odpowiedzi ekspertów inFakt, które padły podczas webinarium, znajdziesz w opracowaniu "Polski Ład 3.0. Przygotuj się na nowy rok podatkowy"  - pobierz je bezpłatnie.


Podatki dla medyków: jakie rozliczenie wybrać?

Porównania najlepiej dokonać poprzez przygotowaniu PIT właściwego, czyli PIT-36L lub PIT-28 oraz dodatkowo PIT-36. Na tej podstawie można dokonać weryfikacji, które rozliczenie będzie dla nas korzystniejsze i ten PIT złożyć do US. 

W 2022 r. zmieniły się również zasady w zakresie wspólnego rozliczenia małżonków. Obecnie już nie musimy być cały rok w pożyciu małżeńskim, wystarczy, że jestem w związku małżeńskim na koniec roku. A więc żeby rozliczyć się wspólnie mogliśmy wziąć ślub nawet w sylwestra. Jeśli świeżo upieczony/a współmałżonek/ka nie osiągnęli dochodu w 2022 r. lub był on niski, to pamiętaj, że możesz skompensować swoje dochody, a więc zsumować je, podzielić na 2 i może się okazać, że podatek będzie z pierwszego progu, a nie drugiego. 

Ryczałt dla lekarzy czy skala podatkowa – co będzie korzystniejsze?

2022 rok to również ostatni rok, kiedy najem prywatny mogliśmy rozliczyć na skali podatkowej. Jednak jeśli do tej pory rozliczaliśmy się na ryczałcie, to może jednak warto rozliczyć go na skali. W przypadku, gdy na działalności pozostaniemy np. na ryczałcie i nie mamy innych dochodów, skala pozostaje „wolna”.
W konsekwencji nasz dochód z najmu może być korzystniej opodatkowany, a może wcale nie zapłacimy podatku. Dodatkowo należy pamiętać, że na skali najem prywatny pozwala na ujęcie kosztów. 
W konsekwencji np. gdy osiągnęliśmy przychód z najmu 50 000 zł ale mieliśmy 20 000 zł kosztów, opodatkowane będzie 30 000 zł. Jednak na skali taka kwota jest wolna od opodatkowania, w związku z tym nie zapłacimy podatku. Na ryczałcie podatek musimy zapłacić od całego przychodu, a więc 50 000 zł, a więc wyniósłby on 4250 zł. 

Dlatego też rozważnie podchodźmy do rozliczenia roku 2022, uwzględnijmy wszystkie źródła i możliwe ulgi. Pamiętaj: rozliczenie PIT, zamyka drogę na zmianę formy opodatkowania, dlatego nie spiesz się ze złożeniem zeznania. Zeznania można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 r. 

Jaka forma opodatkowania dla medyków?

Początek roku to nie tylko czas postanowień, lecz również czas zmian – także tych podatkowych. Warto na początku roku zastanowić się, jakie są plany w działalności gospodarczej. Jeśli do tej pory rozliczaliśmy się ryczałtem, ale przed nami rok podatkowy, w którym chcemy inwestować w działalność, albo dokonać większych zakupów do działalności, to może jest ten czas, żeby zmienić na inną formę opodatkowania. Na formę, która pozwoli nam rozliczyć koszty w firmie, a więc skalę podatkową albo podatek liniowy.

Formy opodatkowania można zmieniać co rok. W przypadku zmiany na 2023 r. formy na inną, w 2024 ponownie można ją zmienić. Dlatego, warto czasem skumulować zakupy w jednym roku i zrobić rok kosztowy, a kolejne przychodowe i rozliczyć je ryczałtem. Wartym zwrócenia uwagi jest też to, że w przypadku sprzedaży składników majątkowych w firmie, stawka podatku wynosi 3%. 

Dla wyboru formy opodatkowania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przychody i koszty, ale również możliwość korzystania z ulg. Jednak również musimy pamiętać o składce zdrowotnej, która od 2022 r. jest też istotnym obciążeniem, a jej wysokość jest zależna od formy opodatkowania. Dlatego też kalkulując formę opodatkowania, bierzmy pod uwagę wartość składki zdrowotnej. 

Co istotne, jeśli obecnie rozliczamy się na karcie podatkowej, to pamiętajmy, ze rezygnacja z tej formy spowoduje brak możliwość powrotu na nią. 

Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu składki zdrowotnej?

Składka zdrowotna od 2022 r. stała się dodatkowym obciążeniem. Składka zdrowotna obecnie zależna jest od naszego przychodu/dochodu. Jednak składka zdrowotna ma swoje minimum, gdzie dla podatku liniowego i skali podatkowej w 2022 r. wynosi 270,90 zł, a dla ryczałtu 335,94 zł. Dodatkowo, składkę zdrowotną należy rozliczyć w stosunku rocznym. Rocznego rozliczenia dokonujemy w dokumentach składanych do ZUS za kwiecień 2023 r. Istotne jest zsumowanie naszych dochodów z całego roku i porównanie do minimalnej podstawy składki. Przy ryczałcie weryfikacja ostatecznych naszych przychodów w 2022 r. Dla rozliczenia rocznego składki zdrowotnej nie bierzemy pod uwagę okresów zawieszenia działalności gospodarczej. Zarówno dla wyliczenia miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, jak i z tego okresu przychodów i kosztówk, w samym rozliczeniu rocznym może powstać nadpłata. W takim przypadku ZUS wystawi nam wniosek z nadpłatą, a my będziemy musieli go zaakceptować do 31 maja. Zwrot nadpłaty nastąpi do 31 lipca 2023 r. 

Ulgi dla medyków: informacja o nowych ulgach podatkowych.

Najważniejsze ulgi dla medyków (i nie tylko), które obowiązują od 2022 r. to tzw. PIT „zero”. PIT zero to kwota przychodu wolna od opodatkowania. Kwota ta wynosi aż 85 528 zł w ciągu roku. PIT/0 dotyczy 3 grup: 

  • rodzin 4+,
  • seniorów,
  • powracających z zagranicy.

Co istotne przychody są wolne nie tylko z umowy o pracę czy umowy zlecenie, ale również z działalności gospodarczej. Dodatkowo jeśli rozliczamy się na skali podatkowej, to jeszcze przysługuje nam kwota wolna 30 000 zł dochodu. W konsekwencji np. rodzina 4+ może nie być opodatkowana nawet do 231 056 zł w stosunku rocznym. 

Seniorzy, którzy nie zdecydują się przejść na emeryturę i będą pracować lub prowadzić działalność gospodarczą, również korzystają z przychodu wolnego od opodatkowania w kwocie 85 528 zł. Prowadząc działalność, senior nie zapłaci podatku, dopóki nie przekroczy powyżej kwoty przychodu. Dodatkowo jak w przypadku rodziny 4+ również, będąc na skali podatkowej, korzysta z kwoty wolnej 30 000 zł. 

Warto ulgi PIT/0 wziąć pod uwagę przy ustalaniu formy opodatkowania. 

 

Te i wiele innych odpowiedzi ekspertów inFakt, które padły podczas webinarium, znajdziesz w opracowaniu "Polski Ład 3.0. Przygotuj się na nowy rok podatkowy"  - pobierz je bezpłatnie. 👇

Nowe wezwanie do działania