Jak wybrać bezpieczne oprogramowanie medyczne z EDM dla placówki?

Jak wybrać bezpieczny system z EDM dla placówki

Każdy manager zdaje sobie sprawę, że system do zarządzania placówką medyczną to narzędzie codziennego użytku w pracy. Jego wybór nie może być zatem przypadkowy. Czym warto się kierować przy wyborze oprogramowania zawierającego EDM?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze oprogramowania medycznego dla placówki

Tak jak w przypadku innych programów i sprzętów, tak też w przypadku systemu do zarządzania placówką bardzo ważna jest wygoda użytkowania. Oprogramowanie, z którym manager i jego personel będą na co dzień pracowali, powinno być intuicyjne w obsłudze, mieć przejrzyste menu i łatwy dostęp do kluczowych funkcji.

Ważnym czynnikiem wyboru powinna być kompleksowość narzędzia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oprogramowanie ma wszystkie funkcje niezbędne w codziennej pracy - zarówno dla managera, jak i dla personelu np. przejrzyste karty pacjentów i kalendarz wizyt. Cenne dla specjalisty będą także opcje dodatkowe, jak funkcja prowadzenia konsultacji online czy narzędzie do komunikowania się z pacjentami (np. w formie czatu). Z kolei manager powinien mieć w systemie wgląd w raporty placówki (przychody, statystyki wizyt) oraz panel do rozliczeń z lekarzami.

Warto zwrócić uwagę również na możliwość dostępu do systemu oraz przechowywanych danych (np. kalendarza wizyt i EDM) z różnych urządzeń. Manager i lekarz powinni mieć do nich wgląd nie tylko z komputera, ale także z tabletu i smartfona.

Bezpieczeństwo danych

Choć wszystkie wyżej wymienione cechy są ważne, to kluczowym aspektem wyboru oprogramowania powinno być jego bezpieczeństwo: przede wszystkim spełnianie norm RODO i szyfrowanie danych, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Każdy manager powinien też pamiętać, że troska o bezpieczeństwo danych powinna zaczyna się już na etapie sprzętów, z których personel korzysta w codziennej pracy. Powinny one posiadać:

  • aktualny system operacyjny
  • aktualne przeglądarki internetowe
  • silne hasła do konta na komputerze / blokadę na telefonie
  • silne hasła do poczty internetowej i oprogramowania.

Każde z wyżej wymienionych haseł powinno być inne, zawierać wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne

Wybór bezpiecznego oprogramowania medycznego dla placówki

Przykładem w pełni bezpiecznego i kompleksowego oprogramowania do zarządzania placówką jest System od ZnanyLekarz (wchodzący w skład Pakietu Premium dla placówki lub do kupienia jako samodzielne oprogramowanie). Zapewnia ochronę danych zgodną z RODO. Placówka jest jedynym właścicielem danych swoich pacjentów, nie są one udostępnianie innym podmiotom leczniczym. To manager decyduje o poziomach dostępu do poszczególnych funkcji i danych dla personelu.

W Systemie od ZnanyLekarz, dzięki szyfrowaniu, dane pacjentów są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Co więcej, za sprawą rozwiązania chmurowego Amazon Web Services, manager ma bezpieczny dostęp do swoich danych z każdego urządzenia i miejsca na świecie. Przestrzeń dyskowa na pliki nie jest limitowana, nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

Przeczytaj też Jak ZnanyLekarz zapewnia bezpieczeństwo danych?

W Systemie medycznym od ZnanyLekarz można także prowadzić kompletną elektroniczną dokumentację medyczną, wystawić e-receptę, e-zwolnienie i e-skierowanie. Dzięki pozostałym funkcjonalnościom, np. automatycznym przypomnieniom o wizytach i Profilowi Premium (w ramach Pakietu Premium) na ZnanyLekarz.pl, recepcja zyskuje również codzienną pomoc w obsłudze pacjentów, zaś manager kompleksowe narzędzie do promowania swojej placówki w Internecie.


Wybierz jedno kompletne rozwiązanie dla placówek medycznych!
Poznaj wszystkie korzyści