Rekrutuj najlepszych lekarzy ze ZnanyLekarz.pl!O tym, czy placówka odniesie rynkowy sukces, czy porażkę, w znacznej mierze decydują zatrudnieni przez nią lekarze. Już na etapie poszukiwania lekarza placówka zostanie zignorowana przez pacjentów, jeśli wyniki wyszukiwania w Google skojarzą ją z niepopularnymi, cieszącymi się kiepskimi opiniami specjalistami. Zadaniem managera placówki jest wybranie takich lekarzy, którzy przyciągną pacjentów. Nie jest to proste.

Rynek lekarzy w Polsce

Według danych GUS, w 2019 r. (publikacja lipiec 2022 r.) liczba lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu wyniosła 149,9 tys., zaś lekarzy dentystów 42,4 tys. Przeciętny wiek mężczyzn wynosił 52,7 lat, a kobiet 52 lata. Przeciętny wiek mężczyzn uprawnionych do wykonywania zawodu lekarza dentysty wyniósł 47,0 lat, podczas gdy w odpowiedniej grupie kobiet wyniósł on około 51,7 lat. Wśród dentystów najliczniejsza była grupa wieku 30-39 lat (20,4%), chociaż udział procentowy osób w wieku 50-59 lat był jedynie nieznacznie niższy i wyniósł 20,1%.


Można zaobserwować rosnącą liczbę kobiet w zawodach lekarzy i lekarzy dentystów. Wśród lekarzy odsetek kobiet wyniósł 58,9%, podczas gdy w grupie lekarzy dentystów - 76,6%.

Czynniki, które wpływają na poziom trudności w rekrutacji lekarzy

Na to, że rekrutacja odpowiednich lekarzy do placówki medycznej nierzadko staje się prawdziwym wyzwaniem, wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich, na który niestety nie mamy żadnego wpływu, jest sytuacja demograficzna. Lekarzy dostępnych na rynku pracy jest najzwyczajniej niewielu, w dodatku ich liczba stale spada. Według raportu GUS, średnia wieku polskiego lekarza przekroczyła już 52 lata. Trzeba też pamiętać, że wielu lekarzy zdecydowało się na emigrację, a na ich miejsce wcale nie pojawili się specjaliści z innych krajów. Dość znacząco rynek usług medycznych zmieniła także pandemia. Nie jest odkryciem, że wielu lekarzy pracuje w kilku miejscach. Oznacza to, że o najlepszych pracowników placówki muszą konkurować między sobą.


Czym przyciągnąć lekarzy?

W pewnym sensie dobrą wiadomością dla managerów jest, że lekarze zazwyczaj nie mają większych problemów ze zmianą pracodawcy. Z danych agencji rekrutacyjnej NES Healthcare, specjalizującej się w wyszukiwaniu kandydatów do pracy w branży zdrowia, wynika, że lekarze dają się skusić przede wszystkim lepszymi zarobkami. To żadna niespodzianka, szczególnie, jeśli zestawi się tę informację z wynikami ankiety dotyczącej poziomu szczęścia w pracy, jaką wśród lekarzy przeprowadził serwis ZnanyLekarz.pl. Jedno z pytań dotyczyło głównego czynnika demotywującego w obecnym miejscu zatrudnienia. Większość, bo aż 51% wskazała na pieniądze. Na dalszych miejscach znalazły się brak satysfakcji z wykonywanej pracy (23%) i brak uznania ze strony przełożonych (21%).

 

Dlaczego lekarze wolą pracować z sektorze prywatnym?

 

Potwierdzenie tych informacji znajdujemy również w najnowszym raporcie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.  Już po raz drugi przeprowadził on badanie dotyczące pracy lekarzy i specjalistów w publicznym i prywatnym sektorze. Dobra wiadomość dla managerów prywatnych placówek medycznych jest tak, że lekarze zdecydowanie częściej wybierają sektor prywatny, niż publiczny.

Dlaczego lekarze wolą pracować z sektorze prywatnym?

 

  • Głównie ze względu na wysokość zarobków – to kryterium kluczowe dla 80% badanych przez OZZL.
  • Aż 56% badanych wskazało na lepszą organizację pracy,
  • 50% na możliwości rozwoju zawodowego, a
  • 23% na lepsze możliwości leczenia pacjentów.
  • Dla 20% ankietowanych czynnikiem, który stanowi przewagę jest lepsza atmosfera.

 Warto więc zwrócić uwagę właśnie na te czynniki, konstruując oferty dla przyszłych pracowników.

 

Wybieraj świadomie

Wybór kandydatów nie może być przypadkowy. Aby skutecznie rekrutować lekarzy do placówki medycznej, trzeba mieć znakomite rozeznanie w rynku - mówi Ewelina Melon, HR Manager w DocPlanner.com. - Błędne decyzje personalne, jak w każdej innej branży, mogą być bardzo kosztowne. Pacjenci zwyczajnie nie będą chcieli umawiać wizyt u lekarzy, którym nie zaufają. Pamiętajmy, że cały personel pracuje na wizerunek placówki, a lekarzy dotyczy to w szczególnym stopniu.

Gdzie szukać kandydatów?

Kandydatów można szukać na portalach rekrutacyjnych, zarówno dedykowanych branży medycznej (kompendium24.pl, mp.pl), jak ogólnych (np. pracuj.pl, infopraca.pl). Część placówek zamieszcza swoje anonse na stronach Izb Lekarskich czy w zakładkach z ogłoszeniami na portalach prowadzonych przez urzędy miast. Niektóre placówki decydują się na opłacanie ogłoszeń w Gazecie Lekarskiej lub innych czasopismach medycznych.

Skuteczna rekrutacja dzięki... ZnanyLekarz.pl

Niestety, skuteczność ofert publikowanych w prasie i portalach jest różna. Dodatkowo, często lekarzom szkoda czasu na wertowanie ogłoszeń. W dodatku nadesłane zgłoszenia zawsze należy zweryfikować. Manager, który nie czuje się na siłach oceniać zawodowych kompetencji lekarzy, może przekazać obowiązek dokonania selekcji odpowiednich kandydatów do pracy w placówce specjalistycznej agencji rekrutacyjnej. Może też... wykorzystać portal ZnanyLekarz.pl. To największe miejsce w polskim Internecie, w którym pacjenci wyszukują lekarzy.

Wykorzystując te same narzędzia, lekarzy mogą wyszukiwać także managerowie placówek. Baza liczy już ponad 146 tysięcy profili lekarzy i specjalistów. Dzięki możliwości wyszukiwania po filtrach (m.in. miejsce zamieszkania, specjalizacje, doświadczenie zawodowe) łatwo znajdą optymalnych kandydatów. Od razu mogą też sprawdzić, jakimi opiniami wśród pacjentów cieszy się dany lekarz. Zobaczysz też, w jaki sposób odnosi się do opinii, czy dba o wizerunek eksperta korzystając z sekcji Pytania i odpowiedzi.

Warto pamiętać, że dla przeszło 63% pacjentów właśnie opinie są kluczowym czynnikiem, który biorą pod uwagę podczas wyboru lekarza! Zatrudnienie specjalisty, którego pacjenci cenią i polecają sobie nawzajem, jest gwarancją wielu umówionych wizyt.

Nowe wezwanie do działania