Zmierz skuteczność działań promocyjnych placówki

Promocja placówki

O istotności marketingu w rozwoju biznesu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dotyczy to także branży ochrony zdrowia. W dzisiejszych czasach manager ma wiele możliwość promocji placówki - zarówno online (np. poprzez pozycjonowanie strony internetowej, Facebooka, Google AdWords), jak i offline (w formie billboardów, ulotek, reklamy prasowej, telewizyjnej lub radiowej). W działaniach promocyjnych można skupiać się na pozyskiwaniu nowych pacjentów i promowaniu oferty placówki, ale też na budowaniu relacji z pacjentami i odpowiadaniu na ich oczekiwania.

Wachlarz dostępnych narzędzi i działań promocyjnych jest szeroki. Trzeba więc zadać sobie pytanie: na których się skupić? Odpowiedź jest prosta: na tych, które dają mierzalny efekt! Budżety marketingowe placówek są zazwyczaj ograniczone, w związku z tym warto sprawdzać, które kanały i narzędzia promocji są najskuteczniejsze.

Jak mierzyć skuteczność działań marketingowych?

Marketing jest inwestycją - ważne, aby uzyskane efekty przewyższały poniesione koszty. Jego skuteczność można mierzyć choćby liczbą odwiedzin strony www placówki lub liczbą telefonów od pacjentów. Najlepszą miarą będzie jednak przyrost umówień wizyt, bo to jest nadrzędnym celem wszystkich kampanii marketingowych.

Narzędzia onlinowe, takie jak AdWords lub Facebook, dają możliwość bieżącego śledzenia efektów kampanii - np. wiadomości wysłanych do placówki lub kliknięć w link. Jak jednak mierzyć skuteczność działań offline? Czy są narzędzia łączące analizę wyników akcji onlinowych i offlinowych?

Dedykowane numery

Taką możliwość dają narzędzia generujące dedykowane numery telefonów. Dla każdej prowadzonej kampanii (np. akcji billboardowej lub reklamy na Facebooku) można wygenerować indywidualny numer telefonu, który - rzecz jasna - jest numerem do placówki. Gdy pacjent zadzwoni na taki numer, obsługujący rejestrację telefoniczną system rozpozna go jako numer dedykowany konkretnej kampanii. W ten sposób możliwe jest śledzenie liczby połączeń z każdej kampanii oraz liczby umówionych z niej wizyt.

Przedstawioną funkcję posiada system telefoniczny ZnanyLekarz Phone. Pozwala sprawdzić, które kampanie generują największy ruch telefoniczny w placówce, a które nie przynoszą oczekiwanych zysków. Przejrzyste wykresy wskażą liczbę połączeń, umówionych wizyt i skuteczność prowadzonych działań. W ten sposób manager łatwo sprawdzi opłacalność kampanii i zarządzi budżetem marketingowym.

Poznaj wszystkie możliwości ZnanyLekarz Phone

Zobacz bezpłatne demo

Odpowiedź na potrzeby pacjentów

Innym ważnym obszarem działań promocyjnych placówki jest budowanie relacji z pacjentami. Według badań przeprowadzonych przez ZnanyLekarz, aż 95% zadowolonych z wizyty pacjentów wróci do tego samego specjalisty! To pokazuje, jak ważne jest dbanie o realizację potrzeb pacjentów i ich komfort.

W jaki sposób mierzyć oczekiwania pacjentów, a następnie satysfakcję z ich realizacji? Z pomocą w pierwszym zadaniu przychodzi ZnanyLekarz Phone, w którym recepcja ma możliwość oznaczania tematów rozmów. Dzięki nim manager zyskuje wgląd w obszary zainteresowań pacjentów - np. jak często dzwonią z pytaniem o dostępność usługi lub wolnego terminu do wybranego specjalisty, a jak często chcą dopytać o zalecenia po wizycie. Taka kontrola tematów rozmów z pacjentami ułatwia weryfikację atrakcyjności oferty placówki i wskazuje możliwe kierunki rozwoju.

Warto także ocenić po wizycie, na ile placówka spełniła oczekiwania pacjenta i sprawdzić, czy będzie on skłonny do niej wrócić. Sposobem na pomiar zadowolenia jest np. wysłanie ankiety, w której pacjent ocenia wizytę i swoje doświadczenia z placówką, lub prośby o wystawienie opinii na portalu ZnanyLekarz.pl. Otrzymana informacja zwrotna będzie bardzo cennym źródłem wiedzy dla managera.

Innym sposobem oceny poziomu obsługi pacjenta jest kontrola jakości połączeń telefonicznych recepcji. Taką możliwość daje ZnanyLekarz Phone. Dzięki statystykom zespołu manager może sprawdzić liczbę i średni czas połączeń każdego z pracowników oraz liczbę umówionych z nich wizyt. Na tej podstawie będzie w stanie stwierdzić, czy recepcjonista poświęca odpowiednio dużo uwagi dzwoniącemu pacjentowi i czy potrafi go zachęcić do umówienia wizyty.

Promocja pod kontrolą

Dla każdego managera oczywiste jest, że celem akcji promocyjnych placówki jest zwiększenie jej rentowności i atrakcyjności rynkowej. Dlatego tak ważnym krokiem jest kontrola ich skuteczności: wszelkie działania marketingowe i wizerunkowe trzeba systematycznie mierzyć. A następnie wybrać te, które dla placówki są najbardziej opłacalne, jednocześnie mając na uwadze satysfakcję pacjentów.


Zgłoś się na bezpłatny test Twojej rejestracji i dowiedz się, jak ZnanyLekarz Phone pomoże Ci prowadzić skuteczny marketing w placówce!Skontaktuj się z nami