3 sprawdzone sposoby na nieobecności pacjentów
Niewielu jest lekarzy, którzy nie zmagają się z problemem zapominalskich pacjentów. Jak często w ciągu miesiąca, tygodnia, a może nawet dnia zdarza Ci się, że pacjent zapomina o terminie i nie przychodzi na wizytę? Takie sytuacje są niezwykle frustrujące - specjalista traci nie tylko pieniądze, ale też czas, w którym mógłby pomóc innemu pacjentowi. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj 3 sprawdzone sposoby.
1. Nie daj pacjentom zapomnieć o wizytach
Gabinety stosują różne metody przypominania pacjentom o nadchodzących wizytach. Kiedyś standardowo recepcja wręczała po wizycie kartkę z zanotowanym kolejnym terminem. W dzisiejszych czasach mało kto zapisuje ważne daty na kartkach, ryzykując ich zgubienie. Znacznie bardziej popularne jest dzwonienie do pacjentów i przypominanie o wizycie. Ten sposób, choć skuteczny, jest jednak niezwykle czasochłonny. Szczególnie, jeśli w swoim gabinecie odpowiadasz za wszystko, w tym komunikację z pacjentami - z badań ZnanyLekarz wynika, że taka sytuacja dotyczy aż 80% lekarzy. Istnieje też zawsze ryzyko, że pacjent nie będzie w stanie w danym momencie odebrać telefonu.
Źródło: badania własne ZnanyLekarz
Dlatego, w dobie smartfonów, najsprawniejszą i najskuteczniejszą metodą przypominania o terminach są powiadomienia push w aplikacjach, maile oraz SMSy. W takiej wiadomości powinny zawsze znaleźć się: imię i nazwisko lekarza, adres gabinetu, data i godzina oraz link, przy pomocy którego możliwe będzie odwołanie wizyty lub przesunięcie jej na inny termin.
Co więcej, to właśnie SMSy mają największą skuteczność - odbiera i czyta je aż 98% ankietowanych, podczas, gdy e-maile - jedynie 20% pacjentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "(Odzyskaj) godziny, za które nikt Ci nie płaci".
Jednak czy wysyłanie przypomnień SMS również nie jest czasochłonne? Nie, jeśli lekarz nie robi tego samodzielnie! Wystarczy, że skorzysta z automatycznych systemów, takich jak oprogramowanie do zarządzania gabinetem i wizytami od ZnanyLekarz, które każdemu pacjentowi automatycznie wyśle potwierdzenie umówienia wizyty, a następnie przypomnienie o zbliżającym się terminie: w formie powiadomienia push w aplikacji, maila oraz SMSa.
2. Pobieraj opłaty za wizyty z góry
Kolejnym sposobem na "zapominalskich" pacjentów są przedpłaty za wizyty. Gdy pacjent zapłaci za konsultację z góry, będzie bardziej zmotywowany, aby na nią dotrzeć. A jeśli mimo to w ostatniej chwili odwoła wizytę lub się na niej nie zjawi, lekarz zachowa wpłacone środki.
Funkcja pobierania płatności online z góry (za wizyty stacjonarne i konsultacje online) dostępna jest w ramach usługi Płatności na ZnanyLekarz. Może ją uruchomić w ramach planów ZnanyLekarz. Zapewnia ona nie tylko ochronę przed stratami finansowymi spowodowanymi odwoływaniem wizyt na ostatnią chwilę lub nieobecnościami pacjentów. To także oszczędność czasu dla lekarza i pacjenta, dzięki której nie muszą zajmować się rozliczeniami podczas wizyty.
Poznaj więcej sposobów na oszczędzanie czasu i pieniędzy w gabinecie.
Pobierz bezpłatnego e-booka3. Zablokuj zapominalskim pacjentom możliwość umawiania wizyt
Wypadki chodzą po ludziach i każdemu, mimo otrzymanego przypomnienia czy nawet zapłacenia za wizytę, może zdarzyć się na nią nie dotrzeć. Bywają jednak pacjenci “recydywiści” - którzy notorycxnie nie zjawiają się na wizytach i wielokrotnie wyczerpali już kredyt zaufania. Czy jest jakiś sposób, by nie tracić przez nich czasu i pieniędzy?
Rozwiązaniem jest blokowanie takim pacjentom możliwości umawiania wizyt, dostępne w Systemie od ZnanyLekarz. Jest to jednak bardzo radykalne rozwiązanie, dlatego radzimy najpierw skorzystać z funkcji przypomnień i przedpłat za wizyty, a blokadę potraktować jako ostateczność.
Jak zmniejszyć liczbę nieobecności pacjentów podczas wizyt?
Podsumowując wcześniejsze punkty - najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie liczby nieobecności pacjentów podczas wizyt, czyli tzw. no-shows, jest wysyłanie powiadomień SMS. Z badań ZnanyLekarz wynika, że powiadomienia SMS z możliwością łatwej odpowiedzi (potwierdzenia lub zmiany terminu wizyty), redukują no-shows nawet o 65%!
PS. Chcesz wiedzieć ile tracisz na nieobecności pacjentów podczas wizyt? Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora 👇
Policz, ile Ty tracisz na nieobecności pacjentów na wizycie 👉 KALKULATOR NO-SHOWS
Współtwórca bloga oraz bazy wiedzy dla lekarzy i managerów placówek medycznych.