4 filary wizerunku placówki medycznej w Internecie

point4 filary wizerunku placówki medycznej w Internecie

Branża medyczna jest bardzo specyficzna. Podstawą sukcesu jest tu zdobycie zaufania pacjentów, a możliwości reklamy są bardzo ograniczone przez ustawę o działalności lekarskiej. Stąd ogromna rola wizerunku, rozpoznawalności w oczach pacjentów - przekładają się one bezpośrednio na liczbę wizyt.

Wizerunek - czyli co?

Zacznijmy od podstaw – czym właściwie jest wizerunek? Zapewne każdy spotkał się z tym określeniem, jednak nie dla każdego jest ono w pełni zrozumiałe.

Słowo wizerunek pochodzi od niemieckiego słowa Viserung i oznacza ogólnie 'podobiznę, wyobrażenie, obraz'. W interesującym nas tu kontekście wizerunek oznacza 'sposób, w jaki dana placówa medycznaj jest widziana, postrzegana'. Pojęcie wizerunku obejmuje też ocenę oraz odczucia i stosunek do placówki medycznej - przede wszystkim pacjentów, ale też innych osób mających z  nią do czynienia. Co ważne, wizerunek może się zmieniać i nigdy nie jest jednako odbierany przez poszczególne jednostki.  

Dlaczego Internet?

Dlaczego skupiamy się na wizerunku w Internecie? Jak pokazują badania, Internet jest pierwszym źródłem wiedzy o zdrowiu i miejscem, w którym szuka się lekarza, już dla blisko 90% aktywnych w sieci Polaków. O ile więc dbanie o “namacalne” elementy wizerunku naszej placówki (profesjonalna obsługę, estetyczne, czyste wnętrza itd.) jest bardzo ważne, o tyle złe wrażenie, jakie wywrze ona w Internecie, może skutecznie zniechęcić do wizyty. Świat wirtualny i realny przenikają się w coraz większym stopniu - pamiętajmy o tym! Nakłady poniesione na działania wizerunkowe mogą okazać się daremne, jeśli zaniedbamy wizerunek w sieci.

Główne filary wizerunku placówki medycznej online

  • Spójność i konsekwencja. Misja i tożsamość organizacyjna powinny być widoczne w każdym elemencie wizerunku, także w sieci. Podkreślajmy istotne dla nas wartości i zachowujmy konsekwencję - jeśli np. uważamy, że wyróżnia nas nowoczesność, chwalmy się nowoczesnym sprzętem, certyfikatami, świadczeniem usług z użyciem zaawansowanych technologii. Również na poziomie identyfikacji wizualnej dbajmy o spójność - elementów graficznych na stronie www z logo, strony www z profilem na Facebooku, a także z realnym wizerunkiem placówki (np. kolorystyką gabinetów).
  • Profesjonalna prezencja. Informacje zamieszczone na stronie www, profilu w serwisie ZnanyLekarz.pl i na Facebooku powinny być zawsze aktualne i kompletne. Nie bójmy się też pokazywać sprzętu i zatrudnionych specjalistów. Jeśli zamieszczamy w Internecie zdjęcia gabinetów czy obsługi - zadbajmy, aby były wysokiej jakości. Jeśli wśród naszych pracowników są znani lekarze, autorytety w swoich dziedzinach - tym bardziej pochwalmy się tym przed pacjentami!
  • Reagowanie na opinie. Warto śledzić, jakie opinie pacjenci wystawiają naszym lekarzom. Dla ogromnej większości z nich (jak wykazało nasze badanie ankietowe - dla 84%!) to właśnie opinia jest decydująca podczas wyboru lekarza. A opinie o zatrudnionych specjalistach przekładają się na opinię o całej placówce. Monitorując komentarze i odpowiednio na nie reagując, możemy niewielkim nakładem skutecznie zbudować profesjonalny wizerunek. Więcej na ten temat w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu.
  • Wizerunkowe wykorzystanie marketingu. Do budowania wizerunku możemy wykorzystać działania marketingowe. Na przykład organizując akcje profilaktyczne czy biorąc udział w kampaniach społecznych jednocześnie promujemy placówkę oraz pokazujemy jej “ludzką” twarz oraz zaangażowanie. Pacjenci to docenią.

W dzisiejszych czasach wizerunek wypracowuje się mozolnie, za to bardzo łatwo go zrujnować. Warto więc rzetelnie podejść do tematu - to m.in. od wizerunku naszej placówki zależy liczba pacjentów umawiających wizyty.


Dowiedz się, jak budować wizerunek placówki medycznej w Internecie.
Pobierz bezpłatnego e-booka →