cze 9, 2017

4 powody, dlaczego opinie o lekarzach są tak ważne dla pacjentów

opinieWiele razy pisaliśmy na blogu o tym, jak ważne dla lekarzy są opinie, które wystawiają im w Internecie pacjenci. Dziś spojrzymy na ten temat z drugiej strony. Dlaczego opinie są tak ważne dla

1. Dostęp do opinii jest dziś bardzo łatwy

Kiedyś zasięgaliśmy opinii na różne tematy - również szukając lekarza - przede wszystkim u rodziny i przyjaciół. Zmienił to rozwój technologii.

Dziś, w dobie powszechnego dostępu do Internetu, informacji i wskazówek poszukujemy przede wszystkim w sieci. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, nie zawsze znamy kogoś, kto może nam pomóc - trudno zakładać, że każdy będzie miał wśród bliskich i znajomych osoby dysponujące wiedzą, pozwalającą rzetelnie ocenić pracę danego lekarza. Po drugie, znalezienie opinii w Internecie jest po prostu łatwiejsze i szybsze. Wreszcie po trzecie, w sieci mamy dostęp do ogromnej liczby informacji i opinii – również tych dotyczących stosunkowo niszowych usług czy produktów.

2. Jako użytkownicy Internetu jesteśmy przyzwyczajeni do czytania i wystawiania opinii

Opinie użytkowników stały się powszechnym elementem internetowego krajobrazu. Oceniamy restauracje, przeczytane książki, obejrzane filmy. Często jesteśmy wręcz zachęcani do wystawiania opinii – np. autorzy aplikacji mobilnych zwykle sami proszą użytkowników o wystawienie oceny ich dziełu. O ocenę jakości obsługi i produktów proszą też coraz częściej sklepy internetowe i stacjonarne, np. IKEA.

Duże placówki medyczne rozsyłają do pacjentów ankiety z prośbą o komentarz po wizycie. To trend, który będzie tylko przybierał na sile. Ludzie szukają opinii i ocen jako wiarygodnego źródła informacji odmiennego od klasycznej reklamy – świadczy o tym popularność portali takich jak opineo.pl (ranking sklepów internetowych), ceneo.pl (wyszukiwarka produktów o najniższych cenach, pozwalająca użytkownikom opiniować produkty), allegro.pl (platforma umożliwiająca handel przez sieć; poszczególni użytkownicy wystawiają oceny kontrahentom), czy w końcu ZnanyLekarz.pl. Internauci po prostu chcą czytać opinie.

3. Opinie są są kluczowe przy wyborze lekarza

Ludzie od zawsze dokonywali wyborów na podstawie opinii innych. W psychologii społecznej mówi się o „społecznym dowodzie słuszności”. Gdy człowiek nie jest w stanie podjąć racjonalnej decyzji na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, kieruje się opinią większości.

Osoba nieobeznana ze współczesnymi technologiami przeprowadzi wywiad wśród rodziny i znajomych, zanim wybierze nowy model komputera, a motoryzacyjny laik spędzi godziny na rozmowach i wysłucha setek argumentów za i przeciw, zanim zdecyduje się kupić swój pierwszy samochód.

Dokładnie ten sam mechanizm kieruje pacjentami, którzy poszukują lekarza. Zwykle brakuje im po prostu merytorycznej wiedzy, aby rzetelnie ocenić lekarskie kompetencje – a przecież muszą przyjąć jakieś kryterium wyboru. Najczęściej (w blisko 85% przypadków) stają się nim właśnie opinie wystawione przez innych.

4. Pacjenci chętnie korzystają z ustawowego prawa do wystawiania opinii lekarzom

Pamiętajmy, że praca lekarza, nauczyciela lub prawnika – osoby wykonującej zawód zaufania publicznego – zgodnie z prawem może być opiniowana publicznie. Swobodę wypowiedzi w tym zakresie gwarantuje Konstytucja RP i prawo europejskie.

Rzeczywistymi odbiorcami pracy lekarzy są pacjenci. Ich głos powinien być zatem bardzi ważny. Pamiętajmy, że zdrowie jest dla większości ludzi najważniejszą wartością, więc nie powinno nikogo dziwić, że pacjenci skwapliwie korzystają z możliwości wystawienia opinii lekarzom.

Warto podkreślić, że opiniowani są też przedstawiciele innych grup zawodowych, np. nauczyciele akademiccy (przy pomocy oficjalnych ankiet na stronach uczelni i nieoficjalnych rankingów prowadzonych na studenckich forach dyskusyjnych) czy prawnicy (na dedykowanych portalach z opiniami).


O tym, jak radzić sobie z opiniami pacjentów, przeczytaj w bezpłatnym poradniku!