sty 21, 2021

EDM a bezpieczeństwo danych Twoich pacjentów

EDM a bezpieczeństwo danych Twoich pacjentów

Od 8 stycznia, gdy skierowania dołączyły do “e-rodziny” recept i zwolnień, pełna elektroniczna dokumentacja medyczna stała się rzeczywistością. Wraz z nią nastąpiła inna ważna zmiana: w większości gabinetów na stałe zagościło oprogramowanie do zarządzania wizytami i danymi pacjentów.

Każdy specjalista zdaje sobie sprawę, że to narzędzie codziennego użytku w pracy. Jego wybór nie może być zatem przypadkowy. Czym warto się kierować przy wyborze oprogramowania zawierającego EDM?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu do gabinetu

Tak jak w przypadku innych programów i sprzętów, tak też w przypadku systemu do gabinetu bardzo ważna jest wygoda użytkowania. Oprogramowanie, z którym lekarz będzie na co dzień pracował, powinno być intuicyjne w obsłudze, mieć przejrzyste menu i łatwy dostęp do kluczowych funkcji.

Ważnym czynnikiem wyboru powinna być kompleksowość narzędzia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oprogramowanie ma wszystkie funkcje niezbędne w codziennej pracy np. przejrzyste karty pacjentów i kalendarz wizyt. Cenne będą także opcje dodatkowe, jak funkcja prowadzenia konsultacji online czy narzędzie do komunikowania się z pacjentami (np. w formie czatu).

Warto zwrócić uwagę również na możliwość dostępu do przechowywanych danych (np. kalendarza wizyt i EDM) z różnych urządzeń. Lekarz powinien mieć do nich wgląd nie tylko z komputera, ale także z tabletu i smartfona.

Bezpieczeństwo danych

Choć wszystkie wyżej wymienione cechy są ważne, to kluczowym aspektem wyboru oprogramowania powinno być jego bezpieczeństwo: przede wszystkim spełnianie norm RODO i szyfrowanie danych, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Każdy lekarz powinien też pamiętać, że troska o bezpieczeństwo danych powinna zaczyna się już na etapie sprzętów, z których korzystamy w codziennej pracy. Powinny one posiadać:

  • aktualny system operacyjny
  • aktualne przeglądarki internetowe
  • silne hasła do konta na komputerze / blokadę na telefonie
  • silne hasła do poczty internetowej i oprogramowania gabinetu.

Każde z wyżej wymienionych haseł powinno być inne, zawierać wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne.

Wybór bezpiecznego oprogramowania

Przykładem w pełni bezpiecznego i kompleksowego oprogramowania do gabinetu jest System zarządzania wizytami, wchodzący w skład Pakietu Premium na ZnanyLekarz.pl. Zapewnia ochronę danych zgodną z RODO - tylko lekarz ma do nich wgląd. Jest też jedynym właścicielem danych swoich pacjentów, nie są one udostępnianie innym specjalistom ani placówkom. Oczywiście, może jednak udostępnić swój kalendarz wizyt recepcji, by pomagała w prowadzeniu gabinetu.

W Systemie zarządzania wizytami, dzięki szyfrowaniu, dane pacjentów są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Co więcej, za sprawą rozwiązania chmurowego Amazon Web Services, specjalista ma bezpieczny dostęp do swoich danych z każdego urządzenia i miejsca na świecie. Przestrzeń dyskowa na pliki nie jest limitowana, nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

W Systemie można także prowadzić kompletną elektroniczną dokumentację medyczną, wystawić e-receptę, e-zwolnienie i e-skierowanie. Dzięki pozostałym funkcjonalnościom Pakietu Premium, np. TeleRejestracji i Profilowi Premium na ZnanyLekarz.pl, specjalista zyskuje również codzienną pomoc w obsłudze gabinetu i kompleksowe narzędzie do promowania swojej praktyki w Internecie.


Poznaj wszystkie korzyści Pakietu Premium i wybierz jedno kompletne rozwiązanie dla lekarzy i specjalistów!
Sprawdź