sty 7, 2015

Jak pacjenci opiniowali pracę lekarzy w 2014 roku?

cover

Na koniec 2014 roku aż 76% opinii wystawionych w serwisie ZnanyLekarz.pl stanowiły opinie pozytywne. W którym województwie pacjenci są najbardziej zadowoleni z lekarzy? Które specjalizacje mają najlepsze komentarze? I ile opinii zdobył pewien ginekolog z Krakowa? Przedstawiamy krótkie podsumowanie dotyczące opiniowania pracy lekarzy i specjalistów.

Więcej pozytywnych opinii

Do końca 2014 roku w serwisie ZnanyLekarz.pl wystawiono łącznie ponad 400 000 opinii. Ogromną większość (76%) stanowią opinie pozytywne! Zaznaczmy, że w statystykach z ubiegłego roku pozytywne opinie stanowiły tylko 70% wszystkich opinii.

podział-w-zależności-od-oceny (2)

Lepsze opinie po wizycie

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatniego roku wprowadziliśmy ważną zmianę dotyczącą publikowania opinii w naszym serwisie. Obecnie opinię o lekarzu mogą dodać jedynie ci pacjenci, którzy umówili wizytę przez serwis lub zalogowali się swoim kontem Facebookowym. Co ciekawe, jeśli brać pod uwagę tylko opinie wystawione po wizycie umówionej przez ZnanyLekarz.pl (a jest już ich ponad 28 000), procent pozytywnych opinii jest jeszcze wyższy niż dla opinii ogółem.

wzrost-po-wizycie

Jak widać, warto korzystać z opcji umawiania pacjentów online i zachęcać ich, aby wystawili opinię bezpośrednio po wizycie.

Pomorzanie najbardziej zadowoleni z lekarzy

Najbardziej zadowoleni z lekarzy są mieszkańcy województwa pomorskiego, co stanowi kontynuację tendencji z ubiegłego roku (opinie pozytywne stanowią aż 78%). W stosunku do ubiegłego roku lepiej opiniowani są też lekarze z województwa lubelskiego i opolskiego. Najwięcej krytycznych opinii wystawili mieszkańcy województwa podlaskiego – choć i tutaj procent opinii negatywnych jest mniejszy niż w danych na koniec ubiegłego roku.

opinie-w-podziale-na-woj

Ginekolodzy opiniowani najczęściej

Najczęściej opiniowaną grupą lekarzy pozostają ginekolodzy – zebrali aż 35% wszystkich opinii wystawionych w naszym serwisie. Ginekologiem jest także lekarz-rekordzista, któremu wystawiono najwięcej opinii – aż 405!

najczesciej-opiniowane-specjalizacje-kopia

Coraz popularniejsza jest także opcja odpowiadania na opinie przez lekarzy – w 2014 roku specjaliści skorzystali z niej 3320 razy. Najwięcej odpowiedzi na opinie udzielił ginekolog z Krakowa – aż 267. Zachęcamy do tej formy interakcji z pacjentem - pacjenci doceniają lekarzy, którzy dziękują za pozytywne opinie oraz potrafią ustosunkować się do mniej pozytywnych komentarzy.

Chirurdzy w czołówce najlepiej opiniowanych specjalizacji

W stosunku do ubiegłego roku zmieniły się najlepiej i najsłabiej opiniowane specjalizacje. Najlepsze opinie mają kardiolodzy dziecięcy, chirurdzy plastyczni, neurochirurdzy, lekarze medycyny estetycznej i chirurdzy dziecięcy. Najsłabiej pacjenci komentowali pracę chirurgów szczękowych, lekarzy medycyny pracy i lekarzy chorób zakaźnych.

najlepiej-oceniane-specjalizacje

Najbardziej aktywni pacjenci z Mazowsza

Niezmiennie najaktywniejszymi użytkownikami wystawiającymi opinie są mieszkańcy województwa mazowieckiego (17,80% wszystkich opinii, wynika to zapewne z faktu, że w tym województwie jest największa liczba lekarzy). Na drugim miejscu w rankingu ilości wystawionych opinii znajdują się mieszkańcy województwa dolnośląskiego (12,4%), a na trzecim - małopolskiego (11%). Rekordzista, użytkownik w Warszawy, wystawił łącznie 55 opinii.

Wciąż najwięcej opinii jest dodawanych w godzinach 11:00-15:00 oraz we wtorki. Co ciekawe, procentowo najwięcej pozytywnych opinii jest dodawanych o godzinie 21:00, najwięcej negatywnych opinii – o godzinie 12:00.
Opinie-a-pora-dnia_2

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zarządzania wizerunkiem w Internecie i reagowania na opinie? Przejrzyj naszego bloga oraz zapisz się na bezpłatne szkolenie. Sprawdź >