Lekarz orkiestra, czyli jak sprostać wyzwaniom bycia przedsiębiorcą.

stethoscope

Prowadzenie gabinetu czy kliniki to nie lada wyzwanie. Trzeba łączyć wiedzę i dobrze poruszać się w tak wielu obszarach, by zadbać o płynność w działaniu i rozwój biznesu. Zmieniające się przepisy, nowe usługi, nowe urządzenia, nowe materiały, pracownicy, wymagający pacjenci. Czy czasami nie zastanawiasz się, co jest Twoją główną działalnością? Bycie lekarzem, czy może managerem? A gdzie czas na życie prywatne?

Podejmując decyzję o założeniu własnego gabinetu czy kliniki, zdecydowałeś się na pełnienie wielu ról w swojej firmie i pracę w większym wymiarze niż pełen etat. I nawet, jeśli początkowo wydawało Ci się, że to rola lekarza jest kluczowa, prowadzenie biznesu okazało się bardziej złożoną działalnością. Działalnością wymagającą innej wiedzy i nowych kompetencji.

Lekarz w roli wizjonera

Stworzenie wyraźnej wizji firmy jest krytycznym krokiem dla zapewnienia sobie powodzenia, lecz nie jest to działanie jednorazowe. Nie wystarczy jeśli zrobisz to raz na początku swojej działalności. Warunki zewnętrzne, jak również wewnętrzne będą się zmieniać w takim tempie, że może się okazać już po roku lub dwóch, że wizja wymaga korekty i uwzględnienia tych wszystkich zmian. Występowanie w roli wizjonera we własnej firmie jest jak bycie latarnią morską dla statków, która pilnuje by nie zboczyły z kursu i dotarły w miejsce, do którego płyną. Pracując w swojej firmie zawsze znajduj czas na marzenia, nowe pomysły, planowanie i sprawdzanie czy nadal jesteście, jako zespół i firma, na właściwym kursie.

Lekarz w roli managera

Nawet jeśli zatrudniasz jedną osobę, wymaga to od Ciebie myślenia jak manager. Wchodząc w rolę managera, planujesz całą działalność gabinetu/kliniki, wyznaczasz cele krótko- i długoterminowe dla siebie i całego zespołu. Zatrudniasz nowych pracowników, tworzysz zespół, dbasz o jego motywację i identyfikację z miejscem, w którym pracuje. Dbasz o właściwy przepływ informacji i tworzysz kulturę organizacyjną spójną z wizją i celami, do których zmierzacie. Udzielasz informacji zwrotnej, oceniasz pracę swojego zespołu, delegujesz. Pamiętaj, ze jakość pracy zespołu zawsze zależy od umiejętności managerskich i przywódczych osoby zarządzającej.

Lekarz w roli finansisty

Prowadzenie działalności wymaga od Ciebie przynajmniej minimalnej wiedzy na temat finansów. Jest to wyzwaniem, gdyż większość z nas nigdy nie uczyła się, jak zarządzać nawet budżetem domowym. Oczywiście możesz zlecić obsługę finansowo-księgową zewnętrznej firmie, ale to i tak nie zwolni Cię z ostatecznej odpowiedzialności i podejmowania decyzji dotyczących tego obszaru. Im większa będzie Twoja świadomość i wiedza z dziedziny finansów, tym lepsze rozwiązania będziesz wybierał dla siebie i Twojej firmy.

Lekarz w roli sprzedawcy

Każdy z nas jest sprzedawcą, niektórzy nawet twierdzą, że sprzedajemy wszyscy i cały czas – swoje produkty, usługi, ale również siebie samych. Sprzedajemy siebie jako eksperta, nasze poglądy, przekonania i opinie. Każdy zabieg, który wykonujesz jest również sprzedażą w postaci zadowolonego lub niezadowolonego pacjenta, który o tym poinformuje przynajmniej kilka osób ze swojego otoczenia. Sprzedajesz mówiąc dzień dobry, uśmiechając się i będąc uważnym w trakcie rozmowy z pacjentem. Sprzedajesz proponując najlepsze dla niego rozwiązania, dostrzegając jego wątpliwości, obiekcje i umiejętnie radząc sobie z nimi. Sprzedajesz również po wizycie, pamiętając o swoich pacjentach i budując z nimi w różny sposób relacje. Zadbaj, by wszyscy Twoi pracownicy mieli również tego świadomość.

Lekarz w roli specjalisty ds. marketingu

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja na rynku jest tak duża, przysłowiowe siedzenie w kącie i czekanie aż ktoś nas znajdzie, na pewno nie przyniesie spodziewanych efektów. Dlatego większość lekarzy-właścicieli gabinetów, pełni również rolę specjalisty ds. marketingu. Szukając sposobów na zaistnienie na rynku i zwiększenie sprzedaży, często kieruje się bardzo kosztowną i czasochłonną metodą prób i błędów. Warto szukać sprawdzonych i skutecznych sposobów, by nie wyważać już otwartych drzwi.

Lekarz w roli lekarza

Rola, w której większość lekarzy czuje się najpewniej. Lata studiów i dotychczasowe doświadczenia pozwalają zarządzać tym obszarem bez większych trudności. Zwłaszcza jeśli chodzi o wiedzę medyczną i wykonywane zabiegi. Czasami trudności pojawiają się gdy do głosu dochodzą oczekiwania pacjenta, lęk, zarzuty, obiekcje, próby manipulacji, niezrozumiały dla nas tok myślenia i sposób wyrażania myśli. Pamiętaj, że to dobrze zbudowana od samego początku relacja buduje lojalność Twoich pacjentów.

Lekarz w roli matki, żony, ojca, męża, przyjaciela…

Wobec bogactwa dotychczas wymienionych tożsamości i pełnionych ról można zacząć się zastanawiać kiedy i gdzie jest czas na życie osobiste czy rodzinne? Każdy z nas, niezależnie od ról zawodowych pełni lub próbuje dobrze realizować się w życiu prywatnym. I tak „po godzinach” bywamy żonami, matkami czy córkami, przyjaciółkami, siostrami. Panowie adekwatnie stają się mężami, ojcami, synami, itd. O tym, że nie zawsze jest to proste wie każdy z nas, zwłaszcza, że..

… na to wszystko są tylko 24 godziny

534e7bd738d38746185134d3

Koło tożsamości – przykładowy wykres

A jak jest u Ciebie?

Kim jesteś najbardziej? Co sprawia Ci największą radość i satysfakcję? Czy znajduje to odzwierciedlenie w postaci czasu temu poświęcanego? Z czym masz trudności i czego nie lubisz robić? Jaki procent czasu i Twojego życia zajmują poszczególne role?

Jak sprostać tylu wyzwaniom?

Po pierwsze, naucz się zarządzać sobą w czasie i planować. Dzięki temu czas nie będzie Ci umykał i nie będziesz miał poczucia, że masz go za mało. Doba jest na tyle długa, żebyś mógł zrobić wiele rzeczy, również znaleźć czas na przyjemności. Jeśli zaplanujesz, będziesz miał motywację by zrealizować zadania w określonym czasie. Mniej czasu stracisz na zastanawianie się, czym się zająć i odkładanie spraw na później. Określisz priorytety i nie będziesz zajmował się nagłymi, mało istotnymi sprawami. Pomocna jest tu reguła 60/40, która mówi, że należy planować 60% czasu, który mamy do dyspozycji. Pozostałe 40% to czas na sytuacje, których nie przewidzieliśmy w swoich planach. Inną dobrą metodą jest określenie z góry ilości godzin pracy, np. 40 tygodniowo i nie przekraczanie tego limitu pod żadnym pozorem. Metody te pozwolą Ci efektywnie wykorzystać czas i nauczą podejmowania decyzji.

Po drugie, naucz się dzielić obowiązkami ze swoimi pracownikami i delegować im zadania. Sam zajmij się tym, na czym znasz się najlepiej. To pozwoli Ci zyskać czas dla siebie. Jest wielu przedsiębiorców, którzy uważają, że wszystko potrafią zrobić najlepiej. Gdy zatrudniasz pracowników, to delegowanie zadań jest kluczową kompetencją pozwalającą sprawnie zarządzać kliniką. Właściciel, nawet najbardziej pracowity, jest ograniczony liczbą 24 godzin na dobę. Delegowanie zadań pracownikom oraz outsourcing usług znosi te ograniczenia.

Złodzieje czasu:

  • brak planu
  • przeskakiwanie z zadania na zadanie
  • nieumiejętność delegowania zadań
  • zajmowanie się kilkoma sprawami na raz
  • odwlekanie realizacji zadań
  • szukanie okazji, aby zająć się czymś innym/ ciekawszym

Po trzecie, ucz swoich pracowników samodzielnego myślenia i zachęcaj do znajdowania własnych rozwiązań. Inspirowanie ich pozwoli na rozwój i radzenie sobie w różnych sytuacjach zawodowych. Poleganie wyłącznie na Twoich szczegółowych instrukcjach spowoduje, że staniesz się zakładnikiem własnej firmy.

I po czwarte, również bardzo ważne, zawsze nagradzaj siebie za realizację zadań, zwłaszcza tych trudnych, których nie lubisz.

Na koniec...

Czy jesteś przedsiębiorcą, który pracuje powyżej 60 godzin tygodniowo? Zdarza Ci się narzekać na chroniczne zmęczenie i nadmierny stres związany z nadmiarem obowiązków? Miewasz problemy z koncentracją i ze snem? Masz za mało czasu na życie osobiste?

Zadbaj o siebie, tak jak dbasz o swoich pacjentów. Zaleć sobie szukanie nowych sprawdzonych rozwiązań, nieustanny rozwój i uczenie się od najlepszych. Dziel się odpowiedzialnością, pracuj z ludźmi, którzy czerpią przyjemność z tego co robią. Będziesz miał wtedy więcej czasu na to, co lubisz robić najbardziej, na siebie samego w Twojej ulubionej roli.

Zobacz darmowe demo Kalendarza Wizyt