Najryzykowniejsza metoda przechowywania danych

Ryzykowne przechowywanie danychWydawałoby się, że w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy już świadomi korzyści związanych z cyfryzacją danych i przechowywaniem ich w tzw. chmurze - jednak rozmawiając z lekarzami wciąż spotykamy się z metodami rodem z zeszłego stulecia. Wiesz o jakim nośniku mowa…?


Niewiarygodne, acz wciąż aktualne

Wygodne i odpowiedzialne zarządzanie danymi jest niezbędnym elementem prowadzenia każdej działalności, szczególnie tej opartej na obsłudze klientów. W przypadku gabinetów lekarskich mówimy w dodatku o danych bardzo poufnych - chodzi w końcu o stan zdrowia pacjentów, jedną z bardziej wrażliwych informacji o każdym z nas. Powaga tego tematu nie przeszkadza jednak wielu lekarzom w przechowywaniu i archiwizowaniu danych na… papierze. Jakie ryzyka to za sobą niesie?


Rosnące ryzyko

Informacji zbieranych przez Twój gabinet nie ubywa - z każdą wizytą obecnych i nowych pacjentów gromadzisz coraz więcej danych o nich. Zastanów się nad wszystkimi możliwymi losami, jakie mogą spotkać każdy nośnik fizyczny, w tym papierowy, czy nawet stacjonarny elektroniczny. Kradzież służbowego komputera albo laptopa? Pożar lub zalanie pomieszczenia? Uszkodzenie lub zagubienie podczas transportu, remontu lub zmiany siedziby? To wszystko może się wydawać sytuacjami czysto teoretycznymi, czy wręcz abstrakcyjnymi - bo jeszcze Ciebie nie spotkało. Jednak takie przypadki mają to do siebie, że zaskakują w najmniej oczekiwanym momencie. Czy warto trzymać się starych przyzwyczajeń, gdy mogą one nas wpędzić w same kłopoty?


Niewygoda dostępu - niewygodne sytuacje

Historia chorób i zastosowane metody ich leczenia są niezbędną podstawą do dalszej opieki nad pacjentem. Co stanie się w przypadku, gdy przed wizytą lub podczas jej trwania okaże się, że papierowa dokumentacja jest pognieciona, pożółkła albo zwyczajnie trudna do znalezienia? To pewna recepta na chaos, jaką sami sobie wypisujemy. W takich sytuacjach pozostaje ratowanie sytuacji na gorąco - improwizacja! Tylko jakie wrażenie może zrobić na pacjencie ponowne zapytanie go o to samo, czego już dowiedzieliśmy się o nim podczas poprzedniej wizyty lub - co gorsza - pomylenie jego historii choroby z przypadkiem innego pacjenta?


Odpowiedzialność prawna

Wyżej wspomniane aspekty ograniczają się tylko (a może “aż”?) do Twojej wygody i wizerunku. Pozostaje jednak jeszcze jedna, być może najistotniejsza kwestia: RODO. Od czasu wprowadzenia tego rozporządzenia to na Tobie, jako administratorze danych Twoich pacjentów, ciąży pełna odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. I znów pytanie: co może się zdarzyć? Bez zbędnego angażowania wyobraźni skupmy się na ogólnej charakterystyce nośników fizycznych. W większości są one po prostu łatwe do ukradzenia, zagubienia i uszkodzenia. Osobną kwestią jest ochrona dostępu do nich, również pozostająca na głowie lekarza. Szafki zamykane na kłódkę? Laptopy zabezpieczane linką z zamkiem? Czy to wszystko nie powinno już dawno odejść do lamusa?


A można prościej i bezpieczniej

Wszystkie te próby radzenia sobie z zarządzaniem danymi nie dziwiłyby jeszcze 10-15 lat temu, kiedy rozwiązania przechowywania ich na zewnętrznych serwerach dopiero powstawały i rodziły wiele pytań. Doczekaliśmy się jednak czasów, w których z “chmury” korzystamy nie tylko pod kątem rozrywki (np. filmy i muzyka streamowana z serwisów takich jak Netflix i Spotify) ale i zastosowań profesjonalnych (np. Dropbox, dokumenty Google, czy też elektroniczna obsługa spraw w urzędach). Dlaczego warto scyfryzować Twój gabinet? Podsumujmy na kilku powyżej przytoczonych sytuacjach:

  • oszczędność miejsca
  • eliminacja chaosu w dokumentacji
  • wygoda przechowywania wszystkiego w jednym miejscu
  • łatwy dostęp z każdego urządzenia, na którym się zalogujesz
  • bezpieczeństwo gwarantujące dostęp tylko Tobie i ewentualnie określonym przez Ciebie osobom

Korzyści płynące z dokumentacji Twojej pracy na zewnętrznych, bezpiecznych, stabilnych serwerach można mnożyć dalej - tak samo, jak łatwo wyliczać kolejne ryzyka związane z trzymaniem się starych metod. Decyzję o zmianie sposobu zarządzania danymi i tak wcześniej czy później podejmiesz. Pozostaje pytanie: która z powyższych sytuacji może Cię w tym ponaglić?

Poznaj cyfrowe rozwiązania dla Twojego gabinetu:


Sprawdź ➤