Problem no-show (nieodwołanych wizyt lekarskich) niesie szereg poważnych konsekwencji dla systemu ochrony zdrowia i jego pracowników, a także samych pacjentów.
Poznaj skuteczne metody minimalizowania nieobecności pacjentów oraz dowiedz się więcej o inicjatywie #odwoluje #nieblokuje.
Brak odwołania wizyty lekarskiej nie tylko generuje znaczne koszty, ale także komplikuje dostęp do świadczeń medycznych, prowadzi do wydłużenia kolejek do specjalistów, a w efekcie stwarza ryzyko braku możliwości udzielenia terminowej pomocy osobom, które jej rzeczywiście potrzebują. Technologia znacząco pomaga w rozwiązaniu tego problemu. Co istotne, nie są to rozwiązania kosztowne, a ich użycie pomaga zmniejszyć ten odsetek wielokrotnie, nawet do poziomu zaledwie 1,5%.
M.in. o tym, jak edukacja i technologia mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu rozmawiali uczestnicy konferencji inaugurującej 3 edycją kampanii #odwołuję #nieblokuje, która odbyła się 3.10 w Ministerstwie Zdrowia. W panelu “Edukacja i technologia – jak wspierać pacjentów i lekarzy poprzez nowe rozwiązania cyfrowe” udział wzięli: Piotr Ziewiec (ZnanyLekarz / Docplanner) , Marcin Fiedziukiewicz (kliniki.pl), Dorota Madej, Daniel Nowocin (Medidesk). Sama kampania #odwołuje #nieblokuje promuje odpowiedzialne podejście do zarządzania wizytami pacjentów oraz poprawia dostępność usług zdrowotnych.
Technologia to inwestycja, która może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie placówki i komfort pacjenta - i to bez wstępnych kosztów integracji.
✅️dedykowany adres mailowy i/lub formularz do odwoływania wizyt
✅️dedykowany kanał w rejestracji (“wciśnij 0, jeśli chcesz odwołać wizytę”)
✅️regularne przypominanie pacjentom o umówionej wizycie (SMS, mail, aplikacja, komunikatory) i wymaganie potwierdzenia bądź odwołania
✅️zarządzanie kolejką pacjentów, aby na odwołaną wizytę jak najszybciej zapewnić potrzebującego tego slotu pacjenta
✅️poprawa współczynnika dodzwanialności/oddzwanialności - np. przy użyciu voice bota, a także ze wsparciem AI
✅️edukacja pacjentów przez pracowników recepcji, a także w innych miejscach styku pacjenta z placówką, np. SoMe
✅️szkolenia i rozwijanie kompetencji w tym zakresie osób pracujących w recepcjach
✅️monitorowanie współczynnika no-show
Własnoręcznie wybierając termin wizyty z udostępnionej listy, pacjent lepiej go zapamięta. Łatwiej też będzie mu wybrać najbardziej odpowiedni termin. Możliwość umawiania wizyt online daje np. Kalendarz Wizyt - narzędzie oferowane przez ZnanyLekarz.pl.