lis 13, 2015

Nowinki ze świata medycyny (2)

news_medical_2

Ilu lekarzy zasiada w ławach nowego Sejmu i Senatu? Jak niebezpieczne mogą być środki przeciwbólowe? Czy nowotwór, na który zapadł tasiemiec, może przerzucić się na człowieka? Zapraszamy na przegląd nowinek ze świata medycyny!

 

Lekarze w Sejmie i Senacie

Po ostatnich wyborach w ławach Sejmu zasiądzie 18 lekarzy, a wśród nich troje ostatnich ministrów zdrowia — Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz oraz Marian Zembala. Wśród nowo wybranych senatorów znalazło się zaś 12 lekarzy -  m.in. były minister zdrowia Andrzej Wojtyła i były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

źródło: pulsmedycyny.pl


Zmarł na raka… tasiemca

To wydarzenie wstrząsnęło mediami. 41-letni Kolumbijczyk, nosiciel wirusa HIV, zgłosił się do lekarza z kaszlem i wysoką gorączką. Tomografia wykazała obecność guzów w płucach i węzłach chłonnych. Wyniki biopsji okazały się szokujące - pobrane komórki zachowywały się jak nowotworowe, lecz były dziesięciokrotnie mniejsze od komórek ludzkiego ciała. Badania DNA potwierdziły, że pochodzą one od... tasiemca. Pacjent zmarł 72 godziny po odkryciu źródła choroby. To pierwszy taki przypadek znany nauce.

źródło: livescience.com


Środki przeciwbóle mogą prowadzić do uzależnień

Więcej niż 50% kobiet poddawanych terapii metadonowej uzależniła się od opiatów zażywając leki przeciwbólowe, dowodzi badanie, którego wyniki opublikował magazyn "Biology of Sex Differences". W ostatnich latach odnotowano wzrost liczby pacjentek szukających pomocy w walce z uzależnieniem, w które popadały na skutek przyjmowania lekarstw przepisanych przez lekarzy, o ponad 30%. Wzrosła również średnia ich wieku - o ile w latach '90 XX wieku wynosiła 25 lat (i cztery lata przyjmowania opiatów), tak dziś jest to 38 (13 lat przyjmowania opiatów).

źródło:medicalnewstoday.com


Pobiegną w Światowy Dzień Cukrzycy

W nocy z 13 na 14 listopada na Placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie ruszy II Wielki Nocny Bieg PoZdro! Uczestnicy utworzą dwa błękitne okręgi i pobiegną przez kolejne 24 minuty, zbierając w ten sposób fundusze na rzecz Fundacji Diabeciaki oraz Poradni Diabetologicznej w Instytucie Matki i Dziecka.

źródło: pulsmedycyny.pl