Polski Ład a lekarze - eksperci InFakt o zmianach dla branży medycznej

Polski Ład to temat, który zelektryzował wiele branż, nie tylko medyczną. Nowe przepisy i wymogi to od początku stycznia już rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć?

Od momentu ogłoszenia Polskiego Ładu było wiele wątpliwości. Dlatego ZnanyLekarz zaprosił do współpracy ekspertów księgowych z inFakt, którzy podczas cyklu webinariów udzielili odpowiedzi na szereg nurtujących Was pytań.

Polski ład a lekarze - co się zmienia?

Pierwsze webinarium z ekspertami inFakt odbyło się 30 września 2021 r. Padło wtedy naprawdę wiele pytań o kartę podatkową dla lekarzy, ryczałt…

Przykładowo - najczęściej pojawiające się jesienią 2021 r. pytania* to:

 •  Ryczałt i karta podatkowa dla medyków. Co zmieni Polski Ład?
 • Czy w ogóle będzie można kontynuować kartę podatkową dla osób zatrudnionych w szpitalach na kontraktach?
 • Czy można być jednocześnie na karcie podatkowej i na umowie o pracę? 

* pytania oraz odpowiedzi z tego webinarium znajdziesz w e-booku "70  pytań i odpowiedzi eksperta dotyczących Polskiego Ładu", ostatnia aktualizacja po zmianach prawnych z dn. 10.12.2021. Swoją wiedzą podzielił się doradca podatkowy i ekspert inFakt, Piotr Juszczyk.

Pobierz e-booka


Jesienią często padało pytanie: czy w ogóle będzie można kontynuować kartę podatkową dla osób zatrudnionych w szpitalach na kontraktach*?

Już wtedy było wiadome, że niestety...nie. Przepisy określają, że karta podatkowa nie jest możliwa, jeśli wykonujemy usługi na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że prawa do rozliczania się kartą podatkową nie będą mieli medycy na kontraktach, którzy zakładają własną działalność i wiążą się umową ze szpitalem lub przychodnią.(Piotr Juszczyk inFakt, fragment e-booka "70  pytań i odpowiedzi eksperta dotyczących Polskiego Ładu").

W styczniu 2022 r., ze względu na ogromną ilość zmian i niejasności, ponownie zaprosiliśmy ekspertów inFakt do współpracy.26 stycznia odbyło się kolejne webinarium pod szyldem "Lekarze a Polski Ład - co warto wiedzieć?".  Jakie tematy poruszono?

Ryczałt a podatek liniowy - co warto wiedzieć?

Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu ryczałt nie był szczególnie często wybraną formą. Kto może na nim skorzystać, a kiedy warto rozliczać się liniowo? Te odpowiedzi również znajdziesz w nagraniu z webinarium.

Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych informacji dla ryczałtu.

Polski Ład a lekarze: ryczałt w branży medycznej

Polski Ład a lekarze - najważniejsze zmiany, aktualizacja na styczeń 2022 roku

Nikogo nie dziwi fakt, że nadal, najwięcej pytań i wątpliwości pojawia się w związku z wyborem formy opodatkowania, zmianami w skali podatkowej i rozliczaniem kosztów oraz składek zdrowotnych. Te ostatnie, dla przypomnienia, przestały być kosztem. Poniżej najistotniejsze informacje dotyczące składek zdrowotnych w 2022 roku.

Składka zdrowotna w nowym ładzie

Przykładowe pytania z webinarium "Lekarze a Polski Ład - co warto wiedzieć?"

Karta podatkowa, ryczałt? Jak wyglądają aktualne skale podatkowe?
Ile i za co zapłacę?  Czy lepiej płacić progresywnie, czy w oparciu o przychody?
Od kiedy liczą się nowe składki ZUS? Czy nadal można rozliczyć składkę zdrowotną?
Czy terminal w branży medycznej jest niezbędny? Czy muszę posiadać kasę fiskalną?
Jaki jest limit transakcji bezgotówkowych w 2022 roku?

Na wszystkie starali się odpowiedzieć eksperci inFakt: Włodek Markowicz i Piotr Juszczyk. Dla ułatwienia pytania zostały podzielone na następujące bloki tematyczne:

Polski Ład - co powinien wiedzieć lekarz?

 1. Jak wyglądają zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej na poszczególnych formach opodatkowania:

  a) Skala podatkowa;
  b) Podatek liniowy:
  c) Ryczałt ewidencjonowany;
  d) Karta podatkowa
 2. Jakie wprowadzono zmiany w skali podatkowej i jakie są ich konsekwencje dla osób w branży medycznej:
  a) Czym skutkuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł?
  b) Na czym polega podwyższenie kwoty drugiego progu podatkowego?
  c) Ulga dla klasy średniej - czym jest i jakie warunki należy spełnić?
 3. Co z tą karta podatkową, czy mogę kontynuować taką formę opodatkowania, czy nie?
 4. Na czym polega wyłączenie z podatku liniowego oraz ryczałtu?
 5. Ryczał, skala podatkowa czy może podatek liniowy - co wybrać?
 6. Czy terminal w branży medycznej to obowiązek?


  Materiał wideo - nagranie z webinarium "Lekarze a Polski Ład - co warto wiedzieć?"Przygotowaliśmy dla Was e-booka z zestawieniem najważniejszych pytań i odpowiedzi, które padły podczas webinarium. Znajdziesz go na końcu artykułu.

Podsumowanie: Polski Ład a lekarze

Polski Ład to szereg zmian. Jak być na nie gotowym? Korzystaj z narzędzi, które pomogą ci nie tylko usprawnić pracę, ale też precyzyjnie planować i szacować koszty.

Przykładowo: planujesz działania promocyjne, polegające na rozsyłaniu informacji SMS do pacjentów. Możesz to zrobić ad hoc, kupując usługę wtedy, gdy potrzebujesz. Minusem tego rozwiązania jest brak przewidywalności. Dlaczego? Rozliczasz się w zależności od wielkości bazy, czyli tego do ilu osób chcesz wysłać wiadomość. I tutaj koszt finalny może Cię zaskoczyć.

Rozwiązanie? Rozliczenie usługi w modelu abonamentowym (takie rozwiązanie oferuje np. ZnanyLekarz) - masz stały, przewidywalny koszt

Co o tym sądzą eksperci inFakt: Używanie systemu ZnanyLekarz może wspierać Państwa w planowaniu kosztów prowadzenia gabinetu poprzez:

Z góry znane koszty Kampanii kierowanych do pacjentów

W systemie ZnanyLekarz kampanie skierowane do pacjentów (smsowe lub mailowe) takie jak np. automatyczne przypomnienia o wizytach, są wliczone w abonament.

Dzięki temu z góry wiesz ile zapłacisz, niezależnie od tego jak szeroko zakrojona będzie kampania. W innych systemach konkurencyjnych trzeba dokupować kolejne progi wysyłek kampanijnych w paczkach, co sprawia, że trudno oszacować koszty na dany miesiąc.

Wykres kosztów

 

Panel Kontroli Kosztów

Dzięki tej funkcji możesz generować raporty i kontrolować koszty w różnych kategoriach. Jest to alternatywa np. dla prowadzenia takich wyliczeń w excelu.

 

Bonus: Polski Ład kalkulator dla lekarzy

Dla ułatwienia eksperci inFakt przygotowali także kalkulator - można z niego skorzystać na stronie Polski Ład kalkulator.

 


Polski Ład a lekarze: co warto wiedzieć?

Nowe przepisy i wymogi to od początku stycznia już rzeczywistość. Pobierz e-booka i bądź na nią gotowy!

Pobierz e-booka