sie 30, 2017

Porady księgowe dla branży medycznej – PIT, VAT, kasa fiskalna

porady księgoweLekarze oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne mają do wyboru różne formy opodatkowania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając sposób rozliczenia i sprawdź, które podatki musisz zapłacić.

Formy rozliczenia podatku dochodowego – którą wybrać?

Osoby z branży medycznej mogą wybrać jedną z czterech form opodatkowania. Decyzję powinniśmy uzależnić od rodzaju prowadzonej działalności, wysokości ponoszonych kosztów czy sytuacji rodzinnej.

Pierwsza opcja to opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawki 18% i 32%). Mamy tu możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu, co pozwala obniżyć należny podatek. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób urządzających gabinet, kupujących nowy sprzęt czy mających inne wysokie koszty. Jest też korzystne, jeśli chcemy rozliczać się razem ze współmałżonkiem lub skorzystać z ulgi na dzieci.

Druga możliwość to podatek liniowy (stawka 19%). Również w tym przypadku możemy uwzględnić w rozliczeniu koszty. Ta opcja jest opłacalna dla osób o stosunkowo wysokich dochodach, które nie chcą wejść w drugi próg podatkowy (dochód powyżej 85 528 zł).

W branży medycznej można rozliczać się też w formie ryczałtu (stawka 20%). Nie mamy wtedy możliwości korzystania z ulg, wspólnego rozliczenia czy uwzględnienia kosztów. Nie każdy może też z tej formy skorzystać – musimy wykonywać wolny zawód. Oznacza to, że działalność jest wykonywana osobiście, jedynie na rzecz pacjentów, a nie osób prawnych czy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (np. szpitale). Ta forma rozliczenia dotyczy jedynie lekarzy, lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, położnych oraz pielęgniarek; nie mogą wybrać jej osoby wykonujące takie zawody jak np. fizjoterapeuta.

Ostatnia opcja, dostępna również tylko dla osób wykonujących wolny zawód, to rozliczenie na podstawie karty podatkowej. Tutaj stawka ustalana jest przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, w granicach wyznaczonych przez odpowiednią ustawę.

Jakie są najczęstsze pytania przedsiębiorców z branży medycznej? Odpowiada doradca podatkowy:

 

(Jeśli film nie wyświetla się prawidłowo - kliknij tutaj)Koszty firmowe – co można w nich ująć?

Jeśli rozliczamy się na podstawie zasad ogólnych lub liniowo, możemy obniżyć przychód za pomocą kosztów uzyskania przychodu. Jakie wydatki można w nich uwzględnić?
Na pewno wszystkie związane z wynajęciem lub zakupem gabinetu, specjalistycznego sprzętu oraz wszystkich akcesoriów (w tym fartuchów, maseczek, środków higienicznych). Kolejna kwestia to samochód, sprzęt elektroniczny niezbędny do pracy (laptop, telefon), zatrudnienie pracowników.

Warto pamiętać, że w kosztach można ująć zakup wyposażenia do poczekalni dla klientów np. telewizora, prasy, zabawek dla dzieci. Musi być to jednak wyposażenie faktycznie użytkowane przez klientów, a nie domowników (jeśli prowadzimy gabinet w domu). W koszty wpisać możemy związane z codzienną pracą danej osoby wydatki na edukację: kursy, szkolenia, materiały edukacyjne./p>

Podatek VAT - kiedy można skorzystać ze zwolnienia?

W przypadku branży medycznej często mamy do czynienia ze zwolnieniem z VAT. Dotyczy to zarówno lekarzy, lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, położnych i pielęgniarek, jak też osób wykonujących pozostałe zawody medyczne. Nie musimy wówczas rejestrować się jako płatnik VAT.
Podstawą zwolnienia jest odpowiedni cel prowadzonej działalności. Jest ono uzasadnione tylko wtedy, kiedy nasze usługi mają na celu profilaktykę, ratowanie zdrowia, jego zachowanie lub przywracanie.

Istnieje też drugi warunek – działalność ta musi być prowadzona przez uprawnione do tego osoby (patrz poprzedni akapit). Można to prosto wyjaśnić na przykładzie zawodu chirurga plastycznego. W przypadku wykonywania operacji plastycznej o znaczeniu estetycznym, niemającej istotnego wpływu na zdrowie pacjenta, nie ma możliwości zwolnienia z podatku VAT. Natomiast przy przeprowadzaniu rekonstrukcji u ofiary wypadku możemy mówić o przywracaniu zdrowia, zatem zwolnienie będzie uzasadnione.

Kasa fiskalna – kiedy można z niej zrezygnować?

Musimy pamiętać, że lekarz lub osoba świadcząca innego rodzaju usługi medyczne we własnym gabinecie ma obowiązek korzystania z kasy fiskalnej. Istnieje jednak wyjątek: usługi świadczone za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość. Mowa tu np. o poradach psychologicznych online – tu posiadanie kasy fiskalnej nie jest konieczne. W takiej sytuacji dokonuje się płatności na rachunek bankowy, a ewidencja musi wyraźnie wskazywać konkretną kwotę oraz usługę, za którą otrzymano należność.


Przeczytaj także: Czy lekarz powinien mieć kasę fiskalną?