gru 16, 2016

Praktyczne porady księgowe dla lekarzy - pytania i odpowiedzi

lekarz dokonujący obliczeń na kalkulatorze

Zainteresowanie szkoleniem dotyczącym księgowości dla lekarzy przeszło nasze oczekiwania. Uczestnicy zadali ekspertom z firmy InFakt ogromną liczbę pytań. Z przyjemnością publikujemy odpowiedzi. (Zachowaliśmy oryginalną pisownię).


1. Czy można leasingować mieszkanie, jeśli chce się w nim zarejestrować indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w miejscu udzielania usług medycznych?

Można, tylko trzeba pamiętać, aby prawidłowo sporządzić umowę, która jest podstawą prawidłowego rozliczania obu stron transakcji.

2. Czy osoba rozliczająca się za pomocą podatku liniowego, może rozliczać się wspólnie z małżonkiem?

Niestety w takiej sytuacji nie ma możliwości rozliczenia się z małżonkiem.

3. Przez pół roku wynajmowałam gabinet, posiadam swoją kasę fiskalną. Obecnie nie używam kasy - jestem zatrudniona na umowę, jednak nadal prowadzę działalność. Czy muszę zwrócić ulgę za kasę fiskalną?

Ulgę należy zwrócić, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestała Pani jej używania lub nie dokonuje w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis. Jeśli drukuje Pani raporty zerowe, ze względu na brak sprzedaży dla osób prywatnych, to nie jest Pani zobowiązana do zwrotu ulgi na kasę fiskalną.

4. Czy do kosztów firmy można włączyć fakturę za zakup okularów lub soczewek kontaktowych?

Przedsiębiorca swoich wydatków tego typu nie rozliczy w kosztach działalności gospodarczej. Gdyby zatrudniał pracownika i refundował mu zakup okularów lubsoczewek kontaktowych, to wówczas fakturę wystawioną na firmę rozliczy w kosztach.


5. Czy jeśli auto nie jest zarejestrowane na mnie to też mogę paliwo wrzucać w koszty?

Można rozliczać wydatki związane z pojazdem, w tym faktury za paliwo, ale należy prowadzić kilometrówkę. Powinna mieć też Pani zawartą jakąś umowę z jego właścicielem lub jego oświadczenie, że może Pani używać samochodu w swojej działalności.

6. Jestem rezydentem oraz prowadzę działalność. Jaki ZUS muszę płacić 270,40 zł czy inny?

Jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń (w tym zagranicznego), to wówczas z tytułu prowadzenia działalności należy opłacać wszystkie składki ZUS.

7. Czy odliczając paliwo powinniśmy na fakturze podawać nr rejestracyjny, czy niekoniecznie?

W tej chwili nie jest to wymagane, ale jeżeli jest kilka samochodów w działalności to należy to robić. 

8. Wpłatę wstępną przy zawieraniu umowy leasingowej też można wrzucić w koszta?

Tak oczywiście, jest to wydatek, który przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach. Opłata wstępna nazywana czynszem inicjalnym jest zazwyczaj znacznie wyższa niż pozostałe raty leasingowe, ale pozostaje to bez wpływu na rozliczenie jej w kosztach.

9. Firma X ma pracownika-psychologa. Psycholog idzie na studia podyplomowe o nazwie "Kurs terapii systemowej" Czy koszty takiego kursu mogą być kosztami firmy X?

O ile zdobyta wiedza będzie wykorzystywana przez pracownika w pracy oraz będzie miała ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą pracodawcy, to taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.

10. Do jakiej sumy można jednorazowo odliczyć komputer czy też za 10 000 zł?

Tak, można komputer o tej wartości jednorazowo amortyzować. Limit jednorazowej amortyzacji w skali roku wynosi 50 000 EUR. Warte podkreślenia jest, że nie można jednorazowo amortyzować pojazdów osobowych, motorów i mieszkań (Zobacz więcej).

11. Jeżeli poza gabinetem lekarskim mam jeszcze najem pomieszczeń na działalność i wynajem mieszkań to, czy mogę koszty najmu wliczać w koszty praktyki?

Przedsiębiorca prowadząc działalność osobno rozpatruje kwestie kosztów, a osobno przychodów. Podatnik, który jest właścicielem lokalu w kosztach działalności nie rozlicza faktury za najem, gdyż sam sobie nie wynajmuje lokalu. Może natomiast lokal amortyzować (Zobacz więcej).

12. Przecież zdrowa dieta jest również częścią profilaktyki zdrowotnej? Dlaczego nie ma wtedy ZW?

Można spróbować napisać w tym zakresie wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Może Pani uzyskać pozytywne stanowisko, natomiast organy podatkowe stoją na stanowisku, że tego typu dieta nie mieści się w zakresie usług mających na celu ochronę zdrowia.

13. Jestem lekarzem dentystą i chciałbym prowadzić działalność na zasadach karty podatkowej. Moja Żona jest lekarzem i prowadzi własną działalność gospodarczą. Czy jest sposób na uzyskanie karty? Rozwód, intercyza, zamknięcie działalności Żony?

Może Pan skorzystać z karty podatkowej, gdy małżonka nie prowadzi działalności w tym samym zakresie. Ponadto proszę pamiętać, że przy tej formie opodatkowania nie może Pan zatrudniać pracowników, a działalność musi być prowadzona w Polsce.

14. Po jakim czasie samochód może być sprzedany z uniknięciem zapłaty podatku po przekazaniu z działalności w darowiźnie rodzinie? Czy można go przekazać żonie - wspólnota majątkowa?

Jeśli zostanie przekazany w darowiźnie, to może zostać sprzedany po 6 miesiącach bez podatku przez obdarowanego. Jeśli samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa, to także jest własnością żony i nie można go jej przekazać.

15. Z innej beczki - jak będąc na umowach zlecenie otworzyć jednoosobową działalność otrzymując dofinansowanie z UP/unijne/dowolne inne, szczególnie na sprzęt/ samochód?

Proponujemy udać się do Urzędu Pracy i zapytać o możliwe dotacje oraz warunki jakie należy spełnić, aby je otrzymać. Warunki te mogą się różnić w zależności od regionu. Warte podkreślenia jest, że dotacje w większości są przeznaczone dla osób bezrobotnych (osoba wykonująca zlecenie taką nie jest).