lis 17, 2016

Senior powinien być leczony w domu

 

senior.pngSeniorzy cierpiący często na przewlekłe choroby mogą liczyć w szpitalu na profesjonalną opiekę lekarzy i personelu medycznego. Sytuacja jednak często staje się bardziej skomplikowana po wyjściu ze szpitala, kiedy pacjenci potrzebują codziennej, profesjonalnej opieki. Jak pokazały badania na zlecenie Promedica24, aż 77% badanych niemieckich lekarzy uważa, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki.

Według danych statystycznych, w samych Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia1, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki. Oznacza to, że coraz więcej osób po przebytych chorobach wymagają równie troskliwej opieki po wyjściu ze szpitala.

Aż 77% badanych niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom - osoby spędzające tak jesień życia z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem, np. w domach opieki.

Z doświadczeń badanych lekarzy wynika również, że 93% osób starszych lub niesamodzielnych osobiście preferuje opiekę nad nimi w ich własnym domu.

Z drugiej strony wiemy z badań przeprowadzonych wśród Polek w wieku 35-65 lat, że aż 78% z nich deklaruje, że ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną. Wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, czy babcią. Dlatego Polki są naturalnie bardzo dobrze przygotowane do pełnienia roli profesjonalnej opiekunki.

Promedica24_Insight_infografika.png

W Polsce również nie zawsze dzieci mogą samodzielnie opiekować się swoimi rodzicami czy dziadkami po wyjściu ze szpitala, chociażby ze względu na wymagającą pracę czy odległość do rodzinnej miejscowości.

Według danych GUS, w 2015 r. było w Polsce blisko 6 mln 100 tys. osób w wieku 65 lat i więcej.
To 15,8% całej populacji Polaków. Liczba ta będzie dynamicznie rosnąć, prognozy mówią, że w 2025 r. będzie to już 8 mln 200 tys. osób (21,7%). Wraz z przyrostem populacji osób w wieku senioralnym w Polsce rośnie – powoli, ale jednak – świadomość potrzeby profesjonalnej opieki nad osobami starszymi, rodzicami czy dziadkami.

- W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie przez rodzinę ze sprawdzonej i rzetelnej firmy o najwyższych standardach – mówi Iwona Błaszczykiewicz z firmy Promedica24, która specjalizuje się w opiece domowej.

Warto również podkreślić, że podopieczni z Europy Zachodniej, w szczególności z Niemiec, bardzo cenią sobie opiekunki z Polski za ich sumienność i profesjonalne podejście.
Wraz ze zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa zapotrzebowanie na usługę opieki domowej w Europie, w tym w Polsce, będzie stale rosło.

Promedica24 Insight to cykl badań przeprowadzanych przez Promedica24, europejskiego lidera w branży usług opieki domowej.