Jak widzieliśmy w Lekcji 1, pacjenci często korzystają z Google podczas wyszukiwania specjalisty, usługi lub placówki opieki medycznej. Wpisują imię i nazwisko, jeśli wiedzą, do kogo się udać, lub specjalizację, rodzaj usługi lub miasto, jeśli nie znają konkretnego specjalisty. Wyniki te często wpływają na decyzje podejmowane przez pacjenta.
Jak więc sprawić, by Twoja strona pojawiła się w tych wynikach wyszukiwania? Jednym z najszybszych sposobów jest zainwestowanie w reklamy Google.
W tym artykule zapoznasz się z podstawami, jak wykorzystać Google Ads w celu promowania swojej placówki.
Google Ads to płatne reklamy w wyszukiwarce Google i na stronach, które współpracują z Google. Reklamy mogą mieć formę tekstu, grafiki lub wideo, które zazwyczaj pojawiają się na górze listy wyników Google (oznaczone jako "Sponsored").
Zacznijmy od nakreślenia głównych etapów tworzenia reklam Google. Następnie przeanalizujemy konkretne przykłady i szczegóły.
Pierwszą rzeczą, którą należy określić, jest to, gdzie pacjenci będą przekierowywani po kliknięciu reklamy?
Jeśli masz już profesjonalną stronę internetową, świetnie! To może być kanał docelowy. Jeśli nie masz jeszcze strony internetowej, możesz przenieść ich do swojego profilu na ZnanyLekarzlub nawet do sieci społecznościowej.
Następnie należy wybrać odpowiednie słowa kluczowe, które stanowią pomost między tym, czego szukają użytkownicy, a wynikami, które znajdują. Wyszukując określone słowa kluczowe, potencjalni odbiorcy mogą znaleźć Twoje reklamy. Jeśli odpowiadają one ich potrzebom, klikną i przejdą do Twojej witryny.
W kolejnym kroku określasz grupy docelowe, czyli mówiąc wprost - odbiorców Twoich reklam.
Należy również pamiętać, że koszt reklamy będzie zależał od wybranej strategii płatności, liczby słów kluczowych i ceny za kliknięcie, która dla każdego ze słów może być różna.
Jedną z głównych zalet Google Ads jest możliwość dostarczenia wiadomości promocyjnej do osób zainteresowanych konkretnym zabiegiem, wizytą lub badaniem. Przyspiesza to rezerwacje, przyczyniając się do wzrostu przychodów w bardzo wymierny sposób.
Każdy może utworzyć kampanię Google Ads. Utworzenie konta jest bezpłatne, a Google udostępnia specjalny panel do obsługi reklam.. Oto cały proces w prostych krokach:
Najpierw należy wybrać słowa kluczowe, dla których ma być wyświetlana reklama, a następnie opracować jej treść.
Traumatolog doświadcza wzrostu liczby pacjentów z powodu urazów sportowych. Jest to świetna okazja dla specjalistów medycyny sportowej, pomagającej pacjentom, którzy chcą być lepiej przygotowani do uprawiania sportu.
Wiedząc o tym, możesz pracować nad tym, aby stać się bardziej znanym na przykład wśród sportowców amatorów i osób uczęszczających na siłownię. Podkreśla to możliwość tworzenia reklam dostosowanych do tej konkretnej grupy odbiorców.
W ten sposób ortopeda może wybrać słowa kluczowe, takie jak "Specjalista ds. urazów sportowych", "Leczenie urazów sportowych", , "Wsparcie ortopedyczne dla użytkowników siłowni"....
Oto przykład tego, jak może wyglądać reklama:
Tytuł: "Specjalista od urazów sportowych".
Opis: "Uzyskaj profesjonalną pomoc w przypadku urazów sportowych. Specjalistyczne leczenie i powrót do zdrowia. Zarezerwuj online!"
Słowa kluczowe: Specjalista ds. urazów sportowych, leczenie urazów sportowych, sport zawodowy
Ważne jest, aby treść strony docelowej zawierała te słowa kluczowe, ponieważ Google sprawdza je, aby określić, które reklamy mają być wyświetlane. Jeśli treść strony odpowiada tym słowom kluczowym, zwiększasz szanse na wyświetlenie reklamy.
Następnym krokiem jest wybranie najlepszej grupy docelowej dla reklamy. To znaczy tych, którzy z największym prawdopodobieństwem wykonają pożądaną przez nas czynność na stronie internetowej (np. wykonają telefon lub zarezerwują wizytę).
Istnieje kilka sposobów na stworzenie grupy docelowej. Możesz wybrać osoby, które już odwiedziły Twoją witrynę, które należą do określonego wieku i miasta lub które mają określone zainteresowania lub hobby.
Biorąc za przykład ortopedę sportowego, segmentacja mogłaby wyglądać następująco:
Słowa kluczowe: Zdefiniuj konkretne słowa kluczowe związane z kontuzjami sportowymi, leczeniem i powrotem do zdrowia.
Przykłady: "Specjalista ds. urazów sportowych", "Leczenie urazów sportowych", "Profesjonalna pomoc w przypadku urazów sportowych".Lokalizacja: Kieruj reklamy na konkretne lokalizacje, w których dostępne są Twoje usługi lub w których mieszkają docelowi odbiorcy. Przykłady: Twoje miasto i lokalizacje w promieniu 25 km.
Zainteresowania i zachowania: Kieruj reklamy do użytkowników na podstawie ich zainteresowań i powiązanych zachowań.
Przykłady: wydarzenia sportowe, bilety sportowe lub treści związane ze sportem.
Google gromadzi te dane na podstawie zachowania użytkowników podczas przeglądania stron internetowych.
Negatywne słowa kluczowe: Wyklucz niepowiązane słowa kluczowe, aby upewnić się, że Twoje reklamy nie będą wyświetlane użytkownikom szukającym rzeczy niezwiązanych z Twoimi usługami. Na przykład, jeśli specjalizujesz się w leczeniu urazów, terminy takie jak "odżywianie sportowe", "psychologia sportu" lub "sprzęt sportowy" mogą nie być odpowiednie.
Ostatnim krokiem kampanii jest ustawienie budżetu. W tym miejscu należy określić dzienny lub całkowity budżet na promocję, a także koszt konwersji. Czyli wybraną akcję oczekiwaną od odbiorcy (np. kliknięcie w reklamę, czy przejście na stronę internetową).
Eksperci zalecają ustawienie wyższego budżetu na początku kampanii, aby system mógł "nauczyć się", jak wyświetlać reklamę osobom, które konwertują.
Jeśli Google wyświetli komuś reklamę kilka razy i ta osoba w nią nie kliknie, po pewnym czasie przestanie ją wyświetlać. Zamiast tego wybierze pacjentów, którzy pod wpływem reklamy będą chcieli umówić się na wizytę.
Nazywamy to "fazą nauki" systemu, która zwykle trwa około 2-3 tygodni. Po tym czasie budżet może zostać ponownie zmniejszony.
Na początku trudno jest obliczyć koszt. Zależy on m.in. od liczby określonych słów kluczowych i ceny za kliknięcie dla każdego z nich. Należy pamiętać, że kampania wymaga ciągłej optymalizacji i poświęcenia czasu. Oznacza to wykluczenie słów, które nie przyciągają pacjentów i optymalizację tekstu reklamy.
Planując kampanię Google Ads, postaw się w sytuacji pacjenta i rozważ kilka strategii.
Słowa kluczowe powinny być związane z tym, co robisz, ale dostosowane do sposobu wyszukiwania przez Twoich pacjentów. Zastanów się, jak myślą Twoi pacjenci, czego chcą i co wpisują w wyszukiwarkę.
Jak dowiedzieć się, jakie słowa kluczowe pacjenci wpisują w Google? Dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na to, co mówią nowi pacjenci, gdy dzwonią, aby zarezerwować pierwszą wizytę. Jakich terminów używają i, jeśli wspominają o symptomie lub problemie, który chcą rozwiązać, które z nich są najczęstsze.
Możesz także poświęcić chwilę podczas wizyty na zadawanie pytań. Dowiedz się, co skłoniło ich do poszukiwania profesjonalisty w Twojej dziedzinie. Słuchanie jest w tym momencie świetnym źródłem informacji. Proste i bardzo skuteczne.
Inną wskazówką jest skorzystanie z narzędzi słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Google Trend lub Semrush. Wprowadź terminy lub frazy związane z Twoimi usługami, a narzędzie pokaże Ci polecane powiązane słowa, a także ich potencjał.
Narzędzie pokaże średnią liczbę osób wyszukujących dane słowo, konkurencję i pomysły na inne powiązane słowa, które można uwzględnić w reklamie.
W tym przykładzie widzimy terminy związane z "pierwszymi tygodniami ciąży" i pomysłami na słowa kluczowe, w zależności od liczby wyszukiwań.
Pamiętaj, że pacjenci mogą nie używać terminów technicznych. Na przykład mogą wyszukiwać w Google "jak usunąć trądzik" lub "czyszczenie zębów" zamiast "ortodonta".
Jak już zauważyliśmy, lokalizacja ma duże znaczenie w wyszukiwarce.
Jeśli Twój gabinet ginekologiczny znajduje się w Białymstoku, jest mało prawdopodobne, że pacjenci z odległych miast będą korzystać z Twoich usług. Mądrze jest kierować reklamy lub wybierać słowa kluczowe, które są skierowane konkretnie do osób w Białymstoku i okolicy, takie jak "ginekolog Białysok".
Reklamy tekstowe mają pewne ograniczenia dotyczące treści, takie jak ścisły limit znaków.
I ważna wskazówka: aby zachować etykę reklamy medycznej, nie należy używać haseł typu "najtaniej w mieście" czy "specjalne promocje". Warto jednak w jakiś sposób wyróżnić swoją reklamę na tle innych linków sponsorowanych, na przykład podkreślając możliwość umówienia się na wizytę online.
Podczas tworzenia kampanii należy wybrać stronę, którą użytkownicy będą odwiedzać po kliknięciu reklamy. Treść tej strony musi odnosić się do treści reklamy. Innymi słowy, musi zawierać słowa kluczowe wybrane dla reklamy. Wydaje się to oczywiste, ale jest to jeden z najważniejszych czynników, które Google bierze pod uwagę przy wyświetlaniu sponsorowanych wyników wyszukiwania.
Upewnij się również, że na tej stronie pacjent będzie mógł wykonać oczekiwaną czynność. Zazwyczaj jest to główny przycisk na stronie, który na przykład zachęca do wykonania określonej czynności:
Google oferuje dość intuicyjny panel, w którym można śledzić postępy kampanii:
liczba wyświetleń reklamy, liczba kliknięć (lub innych rodzajów konwersji) oraz koszty.
Analizując wyniki kampanii, warto wyłączać słowa, które nie przynoszą rezultatów, a generują koszty, testować różne teksty reklam i różne współczynniki klikalności.
Jesteś chirurgiem ortopedą i oceniasz wyniki swojej kampanii. Zdajesz sobie sprawę, że "medycyna sportowa" uzyskuje wiele trafień, ale niewiele osób podejmuje działania, na które liczyłeś.
Mądrze byłoby przestać używać słowa "medycyna sportowa" i spróbować czegoś bardziej konkretnego, jak "lekarz chirurg sportowy". Chociaż konkretne słowa mogą nie uzyskać tak wielu trafień, mogą skuteczniej dotrzeć do właściwych osób.
Pamiętaj, aby zapisywać wprowadzane zmiany i śledzić wyniki. Gdy je zapiszesz, z łatwością przypomnisz sobie, co dokładnie zostało zmienione w danym okresie. Pozwoli to również na zbilansowanie kosztów kampanii z osiągniętymi wynikami.
Planując zaawansowane kampanie reklamowe w Google samodzielnie, trzeba też liczyć się z dużym zaangażowaniem czasu m.in. na pozyskanie wiedzy i przygotowanie.
Korzystanie z usług specjalistów oznacza dodatkowe koszty. Jednak nie muszą one być duże. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że płatne reklamy robi się po to, aby “na koniec dnia” przyniosły więcej dochodu, niż wygenerowały kosztów i służą przede wszystkim do poprawy prosperowania biznesu.
Możesz w tym zakresie skorzystać z dedykowanej usługi Media360, którą znajdziesz w ofercie ZnanyLekarz. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem przygotują całą kampanię za Ciebie.
Możesz liczyć na współpracę z zespołem doświadczonym w pracy z reklamami Google. Oraz jasne i przejrzyste informacje o wynikach: wszystkie działania zostaną w raportach, do których masz stały dostęp.
W ramach Media360 zespół ekspertów zadba o to, aby Twoja praktyka była jeszcze lepiej widoczna w Google – czyli w miejscu pierwszego wyboru pacjentów do znalezienia specjalistycznej pomocy.
Poznaj MEDIA360 >>