Konsultacje online - jak uniknąć strat, nie tylko w dobie koronawirusa


W czasach koronawirusa pomoc lekarska jest bardzo utrudniona, ale nadal niezbędna dla wielu osób. Zgodnie z zaleceniami, należy unikać wychodzenia z domu. Co z kolei stwarza dla pacjentów oczywiste trudności w dotarciu na konsultacje, zaś dla lekarzy i managerów placówek - w codziennej pracy. Jak zatem, przynajmniej częściowo, realizować umówione wizyty i uchronić placówkę przed stratami podczas epidemii?

Telemedycyna - pomoc na odległość

Ministerstwo Zdrowia sugeruje, by w razie gorszego samopoczucia skonsultować się z lekarzem przez telefon lub Internet. Nie dziwi zatem, że obecnie pacjenci chętnie zapisują się na konsultacje online. To rozwiązanie, choć szczególnie pomocne w dzisiejszych czasach, sprawdzi się w każdych warunkach. Co ważne, aż 80% pacjentów uważa, że nie ma znaczącej różnicy między konsultacją online a zwykłą wizytą w gabinecie. Podczas obu są w stanie uzyskać pomoc, której oczekują.

Dla kogo konsultacje online?

Choć konsultacje online nie zastępują w pełni osobistego spotkania z pacjentem, dla wielu specjalizacji lekarskich są znakomitym rozwiązaniem. Telemedycyna pozwala zachować kontakt z pacjentem w całkowicie bezpieczny sposób. Z kolei managerowi placówki, konsultacje online, dają możliwość zmniejszenia potencjalnych strat spowodowanych, czy to kwarantanną, czy też nieobecnościami pacjentów podczas wizyt (tzw. no-shows). To rozwiązanie jest pomocne szczególnie w przypadku osób nie wymagających bezpośredniego badania. Przykładem mogą być tu pacjenci proszący o skierowanie, odnowienie recepty lub o zalecenia lekarskie (np. dotyczące przyjmowania leków, stylu życia, diety czy ćwiczeń do wykonywania w domu).

Konsultacje online na dobre zagościły w grafiku wielu specjalistów zajmujących się psychoterapią, czy wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu. Obecnie średnia liczba wizyt online miesięcznie to niemal 12 500! 

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, można nie tylko zdalnie przeprowadzić konsultację, ale też przepisać leki i wystawić zwolnienie poprzez e-recepty i e-ZLA. Przykładem takiego rozwiązania jest Pakiet Premium na ZnanyLekarz, w ramach którego dostępne są gratis wizyty online w formie czatu, wideo- i telekonsultacji.

Telemedycyna = bezpieczeństwo i wygoda

Konsultacje online to nie tylko wygoda i oszczędność czasu dla Twoich lekarzy oraz pacjentów. To także gwarancja bezpieczeństwa pod wieloma względami:

  • Po pierwsze, brak bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi jest najlepszą ochroną - dla personelu na recepcji, specjalistów w gabinecie i pacjentów w poczekalni.
  • Po drugie, rozwiązanie oferowane przez ZnanyLekarz to sprawdzona i zgodna z RODO technologia, stosowana przez globalne firmy telemedyczne.
  • Po trzecie, za konsultacje online na ZnanyLekarz pacjenci zapłacą z góry, wybraną przez siebie, bezpieczną formą płatności online.

Pacjenci pokochali konsultacje online

Za łatwość, wygodę, bezpieczeństwo i wysoką dostępność specjalistów. Pacjenci nie muszą już czekać w kolejkach, szukać miejsca parkingowego, tracić czasu na dojazdy (to jedne z głównych punktów "bólu" na ścieżce pacjenta dla placówki - sprawdź nasz artykuł Mapa podróży pacjenta). Dzięki temu w wielu placówkach skróceniu uległy też terminy do specjalistów.

❓ Jak bardzo popularne są konsultacje online? Do końca 2021 r. przez platformę ZnanyLekarz przeprowadzono ponad 1 000 000 konsultacji online!

Lekarze również doceniają rozwiązania telemedyczne

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze podejście do pracy, leczenia, czy nawet styl robienia zakupów. Obecnie wiele czynności przeniosło się do Internetu. Nie dziwi więc rosnąca popularność konsultacji online. I to nie tylko w dobie koronawirusa.

Rozwiązania telemedyczne to, poza wspomnianymi bezpieczeństwem i wygodą, głównie:

- skrócenie czasu oczekiwania na wizytę,

- zwiększenie dostępności specjalistów,

- dla placówek i gabinetów to także "odcięcie" się od geolokalizacji - możesz mieć pacjentów z całej Polski,

- mniej "pustych" okienek w grafiku,

- mniejsza liczba nieobecności pacjentów podczas wizyt,

a co za tym idzie:

- oszczędność czasu,

- optymalizacja zasobów i po prostu: oszczędności.

 

Konsultacje online w Twojej placówce

Warto odpowiedzieć na potrzeby współczesnego świata i udostępnić swoim pacjentom opcję zrealizowania konsultacji online. Dla Twoich lekarzy to najlepszy sposób, aby niezależnie od miejsca w którym są oni, czy ich pacjenci - realizować wizyty. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo i wygodę personelowi oraz pacjentom. A placówce ciągłość funkcjonowania i zminimalizowanie strat.


Dowiedz się więcej o konsultacjach online