Jak zmienia się rynek pracy lekarzy?

Lekarz jako pracownik. Jaki jest rynek pracy i czego oczekują polscy lekarze i specjaliści? Przedstawiamy wnioski z badania OZZL. 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące pracy lekarzy i specjalistów w publicznym i prywatnym sektorze - pierwsze przeprowadzono w lutym 2020 r. 

Ogólnopolskie badanie lekarzy 2022

W tegorocznym badaniu wzięło udział 1789 ankietowanych, z czego 99% stanowili lekarze, a 1% - dentyści. W 2020 r. zbadano 2030 lekarzy. W obu przypadkach zostało ono przeprowadzone poprzez portal Medycyna Praktyczna, w formie ankiety internetowej. 

Jak zmienił się rynek pracy lekarza i specjalisty?

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji i wniosków z badania OZZL:

 • Coraz mniej lekarzy i specjalistów wyraża chęć pracy w publicznej ochronie zdrowia. Co mogłoby to zmienić? Wysokość miesięcznego wynagrodzenia, zwiększona do kwoty  15–20 tys. złotych.

 • Zestawiając dane z roku 2020 i 2022 wyraźnie widać, że spadła liczba lekarzy pracujących w więcej niż 4-5 miejscach jednocześnie. 27 proc. z nich ma jedno miejsce pracy, 35 proc. pracuje jednocześnie w dwóch miejscach, a 25 proc. aż w trzech. Reasumując:

 • ponad 60% lekarzy pracuje w maksymalnie dwóch miejscach. Dlatego kluczowe znaczenie ma dla nich integracja różnych kalendarzy i dostępność do danych pacjentów.

 Z tegorocznego badania OZZL wynika, że wielu lekarzy łączy pracę w kilku miejscach. Jednocześnie coraz mniej lekarzy i specjalistów wybiera sektor publiczny.

Dlaczego lekarze wolą pracować z sektorze prywatnym?

 

 • Głównie ze względu na wysokość zarobków – to kryterium kluczowe dla 80% badanych przez OZZL.
 • Aż 56% badanych wskazało na lepszą organizację pracy,
 • 50% na możliwości rozwoju zawodowego, a
 • 23% na lepsze możliwości leczenia pacjentów.
 • Dla 20% ankietowanych czynnikiem, który stanowi przewagę jest lepsza atmosfera.

Zmiany na rynku pracy to też zmiany na rynku narzędzi

Wraz ze zmianami na rynku pracy zmieniają się też potrzeby lekarzy i specjalistów. Dla wielu kluczowe wyzwania to:

 • lepsza organizacja czasu pracy,
 • łatwy dostęp do danych pacjentów,
 • wygodne zarządzanie kalendarzem wizyt pacjentów i komunikacja z nimi.

W ślad za tymi zmianami i w odpowiedzi na wyzwania podążają też nowoczesne technologie. Lekarze mają do dyspozycji zarówno zaawansowane systemy gabinetowe, takie jak ZnanyLekarz Pro, z których korzystają we własnych praktykach, jak i narzędzia wykorzystywane przez placówki, np. ZnanyLekarz Pro dla placówek). Wiele z nich umożliwia udostępnianie kalendarza wizyt oraz umawianie ich samodzielnie przez pacjentów online, co znacząco odciąża i tak już "wypchane" grafiki pracy lekarzy.

 

📑 Przeczytaj też: (Odzyskaj) godziny, za które nikt Ci nie płaci

 

Dużym atutem systemu gabinetowego jest także bezpieczna i zgodna z przepisami prawnymi komunikacja z pacjentami za pomocą SMSów czy wewnętrznego czata, który oferują bardziej zaawansowane systemy, takie jak ZnanyLekarz. Ten ostatni udostępnia także - bezpłatnie - aplikację online, dzięki nim dostęp do kluczowych danych mają zawsze "pod ręką".

Poznaj ZnanyLekarz Pro