Opinie na ZnanyLekarz w pigułce - podsumowanie Raportu zaufania

Pacjenci poszukują wiarygodnego wsparcia w trudnych decyzjach. Opinie, rekomendacje medyczne, polecenia i oceny -  to kluczowe czynniki wyboru specjalistów i placówek dla ponad 63% pacjentów. Co sprawia, że tak bardzo ufają opiniom na ZnanyLekarz?

Dlaczego powstał Raport zaufania? 

W obliczu rozszerzającego się zjawiska dezinformacji i jednocześnie rozwoju technologii, która coraz częściej na to pozwala, chcemy opowiedzieć więcej o naszej polityce zaufania i bezpieczeństwa opinii w serwisie ZnanyLekarz. 

Stawiamy na budowanie marki, która jest godna zaufania i odpowiedzialna społecznie na całym świecie. Czujemy się odpowiedzialni za zapewnienie dostępu do prawdziwych i rzetelnych informacji, które pomagają pacjentom podejmować najlepsze decyzje, a także ułatwiają lekarzom i specjalistom zrozumienie potrzeb i oczekiwań pacjentów.

Chcemy przybliżyć temat dodawania opinii w serwisie, w tym: jak kategoryzujemy opinie, jakie aspekty są dla nas najważniejsze w procesie akceptacji i moderacji oraz co robimy, aby dbać o jakość opinii.

Dlaczego opinie na ZnanyLekarz są tak ważne?

Pacjenci poszukują wiarygodnego wsparcia w trudnych decyzjach. A ich droga do gabinetu specjalisty w 90% zaczyna się w Internecie, najczęściej od portalu ZnanyLekarz.pl. Szukają tu specjalisty, informacji o jego usługach, w tym właśnie opinii, czy inaczej ujmując, rekomendacji medycznych.

I to oni, poprzez opinie na ZnanyLekarz, mogą być solidnym fundamentem budowy wizerunku lekarza i specjalisty w Internecie. Ponieważ równie chętnie dzielą się nimi z innymi, współtworząc tym samym ogromną bazę informacji.

Zobacz Raport zaufania podsumowujący ponad 400 tysięcy opinii o lekarzach i specjalistach opublikowanych w 2022 roku na ZnanyLekarz.👇

Raport zaufania - Opinie na ZnanyLekarz

Opinie pacjentów na ZnanyLekarz.pl w liczbach

 • Liczba pacjentów, którzy pozostawili opinię na portalu Znanylekarz.pl przekroczyła w 2022 roku 380 tysięcy. 
 • Każdego miesiąca przybywa średnio 36 tysięcy nowych opinii.
 • Liczba opinii zgromadzonych na portalu od 2007 roku to ponad 2 miliony.
 • 1 na 100 – tyle Polek i tylu Polaków zostawiło opinię na ZnanyLekarz.pl tylko w 2022 roku. 
 • 50 – tyle nowych opinii pojawia się na naszym portalu w ciągu godziny (!), co oznacza, że nowa opinia pojawia się średnio co minutę i 12 sekund. 

Czy opinie na ZnanyLekarz są wiarygodne?

 • Zaledwie 4,5% wszystkich opinii zebranych w 2022 zostało odrzuconych ze względu na niezgodność z regulaminem.
 • W przypadku jednej na 25 opinii zespół moderacji prosi osobę wystawiającą opinię na ZnanyLekarz.pl o dodatkowe wyjaśnienia lub doprecyzowanie informacji.

Nasz portal jest wiodącym portalem opiniotwórczym w dziedzinie medycyny. Oprócz tego, że publikowane na nim opinie stanowią ważne wskazówki dla pacjentów przy wyborze lekarza lub placówki, są również skutecznym narzędziem wspomagającym lekarzy i placówki w budowaniu pozytywnego wizerunku. Dlatego dokładamy wielu starań, aby były one rzetelne i wiarygodne.

Pacjenci codziennie odwiedzający nasz serwis obdarzają nas ogromnym zaufaniem. A my, jako Znanylekarz.pl, dokładamy starań, żeby każdego dnia na to zaufanie zasługiwać. Dbamy o to, żeby na naszym portalu pojawiały się wyłącznie profile rzetelnych specjalistów i na bieżąco potwierdzamy ich uprawnienia do świadczenia opisanych na profilu usług. 

Aktywnie zachęcamy profesjonalistów do uzupełniania profili, tak aby zawierały wszystkie, niezbędne z punktu widzenia pacjenta, informacje. Wspieramy i usprawniamy kontakt między pacjentem a lekarzem (m.in. poprzez powiadomienia sms o wizycie czy możliwość dokonania płatności on-line). I wreszcie: weryfikujemy każdą z ponad tysiąca opinii codziennie pojawiających się na naszym portalu.  

źródło: Piotr Radecki, CEO Znanylekarz.pl

Opinie na ZnanyLekarz.pl opierają się na 3 filarach, opisanych na poniższej grafice:

Opinie na ZnanyLekarz.pl opierają się na 3 filarach

Czy pacjenci ufają opiniom opublikowanym na ZnanyLekarz?

 • 8 na 10 użytkowników Znanylekarz.pl ufa opiniom innych pacjentów. W innych krajach, w których obecny jest ZnanyLekarz (pod nazwami lokalnymi), zaufanie do opinii jest jeszcze wyższe!
Czy pacjenci ufają opiniom opublikowanym na ZnanyLekarz?
 • 63% ankietowanych decyduje o wyborze profesjonalistów na podstawie opinii. 
 • Zdecydowana większość (71%) badanych uważa, że opinie innych pacjentów o lekarzach są przydatne.

Te dane wyraźnie pokazują, jak ważna jest ich rzetelność. Zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji, które dotykają tak ważnych aspektów jak zdrowie - nasze lub naszych najbliższych, opieka w kluczowych momentach życia bądź wsparcie w pokonywaniu trudności.

Przede wszystkim dlatego, że są one dla nich wiarygodnym źródłem informacji z "pierwszej ręki".  Bo to właśnie sami pacjenci dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi. Ogromne znaczenie ma tu też, wspomniany we wcześniejszym akapicie, proces moderacji i polityka Zero tolerancji dla fałszywych opinii.

 

🔖 Przeczytaj też: 8 zasad moderacji opinii o lekarzach na ZnanyLekarz.pl

Jak pacjenci budują wizerunek specjalistów w Internecie za pomocą opinii na ZnanyLekarz?

 • Ponad 90% otrzymanych opinii pomyślnie przechodzi weryfikację rzetelności i jest publikowana na portalu.
 • W 2022 roku swoją opinią na ZnanyLekarz.pl podzielili się już co setny Polak lub Polka. 
 • Na Znanylekarz.pl można już znaleźć opinie o ponad 44 tysiącach lekarzy i specjalistów.
 • Blisko 97% opinii na ZnanyLekarz jest pozytywne. Na poniższej grafice znajdziesz również informacje o pozostałych rynkach, na których obecna jest nasza platforma łącząca pacjentów ze specjalistami i placówkami.

Z perspektywy lekarza opinie nadal często budzą pewne obawy. Niektórzy lekarze wciąż uważają, że pacjenci nie mają prawa oceniać ich pracy i reagują negatywnie na krytykę.

Jednak warto pamiętać, że wolność wypowiedzi w zakresie pracy osób wykonujących zawody zaufania publicznego jest gwarantowana przez Konstytucję. I nie obawiać się, a raczej zaangażować w proces. Jak to zrobić?  Na portalu ZnanyLekarz.pl lekarze mają możliwość reagowania na opinie, odpowiadania pacjentom, angażowania się w dyskusje, a w skrajnych przypadkach - zgłaszania nadużyć. Otrzymują zatem w ten sposób unikalną możliwość świadomego budowania wizerunku specjalisty

Opinie na ZnanyLekarz w pigułce - podsumowanie 

9 na 10 pacjentów rozpoczyna swoją ścieżkę do specjalisty i placówki w Internecie. I najczęściej właśnie od ZnanyLekarz.pl. Dlatego nie zmarnuj szansy na to, aby budować widoczność w Internecie, profesjonalny wizerunek wśród obecnych i potencjalnych pacjentów, a jednocześnie rozwijać swój biznes. Wykorzystaj w pełni potencjał profilu profesjonalisty lub placówki (nie masz jeszcze konta? Załóż je bezpłatnie tutaj. ⤵️) na ZnanyLekarz oraz moc opinii.

Pomogą Ci w tym: