Raportowanie do systemu P1, e-skierowanie, e-recepta,e-zwolnienie, EDM

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie, raportowanie do platformy P1 - digitalizacja w branży medycznej to już codzienność. Dlatego wielu lekarzy, aby spełnić te wymogi oraz ułatwić sobie codzienną pracę, coraz chętniej wykorzystuje kompleksowe systemy gabinetowe, takie jak ZnanyLekarz PRO.

Wiele zobowiązań nałożonych jest obecnie prawnie. Dodatkowo, zmiany rynkowe i społeczne wymuszają większą obecność lekarzy "w sieci". W praktyce oznacza to, że gabinety, które opierają się nowym technologiom, skazane są na utratę pacjentów. Jednak "po kolei" - zacznijmy od obowiązków i wymogów prawnych. Co każdy podmiot leczniczy musi zrobić w formie elektronicznej?

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) - zupełnie nowe spojrzenie na oprogramowanie gabinetowe

EDM ma na celu poprawę jakości leczenia i ułatwienie dostępu do dokumentacji medycznej. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna jest obowiązkowa: wszyscy Usługodawcy zobowiązani są do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, określonej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej (Dz.U. 2018, poz. 941, z późn. zm.).
Dodatkowo, od dnia 1 lipca 2021r. usługodawcy są obowiązani zapewnić możliwość dokonywania wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej określonej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej, za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej (w ramach Systemu P1).


W ramach EDM obowiązkowe są:

E -zwolnienie

Dla przypomnienia - 1 grudnia 2018 r. pożegnaliśmy tradycyjne, wypisywane zwolnienia lekarskie. Odtąd udzielamy ich wyłącznie w formie elektronicznej, jako e-zwolenie. To wydarzenie o tyle istotne, że jasno wskazuje kierunek, w jakim podąży świadczenie usług w branży zdrowia. Lekarze są skazani na Internet.
Wprowadzenie e-zwolnień argumentowano przede wszystkim wygodą pacjentów, lekarzy i pracodawców. W kolejce do ostatecznego "zelektronizowania" czekało też wystawianie recept. To głośne, szeroko komentowane w mediach zmiany.

E- recepta

E-recepta to nie tylko wygoda dla pacjenta, ale też konieczność dla gabinetu lekarskiego. 8 stycznia 2020 roku e-recepty zostały obowiązkowo wprowadzone do użytku na terenie całej Polski. Jednak to nie koniec zobowiązań.

E- skierowanie

E -skierowanie jest to kolejny elektroniczny dokument wprowadzony zaraz po e-recepcie. Dzięki temu Od 8 stycznia 2021 roku pacjent może otrzymać swoje skierowanie na leczenie specjalistyczne lub do szpitala wyłącznie w postaci cyfrowej.

Na grafice poniżej zilustrowano proces tworzenia i zarządzania EDM.

proces tworzenia i zarządzania EDM

Jak system gabinetowy pomaga w tej pracy? Zobacz opinie użytkowników ZnanyLekarz:

Raportowanie zdarzeń medycznych do Platformy P1

Od 1 lipca 2021 roku obowiązkowe dla wszystkich podmiotów leczniczych jest także raportowanie zdarzeń medycznych do Systemu P1. O tym, jakie informacje muszą być przekazywane do platformy P1 pisaliśmy w artykule "Co musisz wiedzieć o raportowaniu zdarzeń medycznych do platformy P1"
Łatwiej i szybciej zrealizować ten obowiązek, gdy system medyczny posiada wszelkie niezbędne integracje. I tak płynnie przechodzimy do punktu:

Integracja z bazami danych takimi jak ICD -9, ICD-10, bazą leków Pharmindex

Sprawny system to jedno. Jednak to, co znacząco ułatwia zadania związane z raportowaniem do platformy P1 i prowadzeniem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, to kwestie integracji oprogramowania medycznego z zewnętrznymi bazami danych. Jak to wygląda w ZnanyLekarz PRO? Dzięki integracji z:
bazą kodów ICD -9 oraz ICD- 10, czyli Międzynarodową Klasyfikacją Procedur Medycznych oraz Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz bazą leków Pharmindex
łatwo i szybko znajdziesz dane, których potrzebujesz. I to w ramach systemu gabinetowego, czyli bez konieczności przeklikiwania się między systemami, czy stronami www. Dzięki temu eliminujesz ryzyko pomyłki oraz oszczędzasz czas. Jednocześnie zyskujesz pewność, że masz zawsze dostęp do najaktualniejszych danych, niezbędnych do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz raportowania do platformy P1.

Jeśli wciąż nie masz przekonania, czy system gabinetowy jest odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi Twój gabinet - czytaj dalej :)
Nie tylko wymogi prawne, jak konieczność wystawiania e-recept, e-zwolnień, e-skierować, czy raportowania do platformy P1, determinują istotne zmiany. W pracy lekarza i specjalisty kluczowe znaczenie ma…pacjent i jego potrzeby. Więcej na temat tego, jak system gabinetowy pomaga na nie odpowiadać, znajdziesz w artykule Patient experience, czyli 7 kroków na ścieżce pacjenta do gabinetu lekarza.

Digitalizacja wpłynęła znacząco na wiele aspektów branży medycznej. Zmieniła także sposób kontaktów z pacjentem.

Wizyty umawia się dziś online

Jak wynika z raportu PwC, aż 60% Polaków deklaruje, że chętnie skorzystałoby z możliwości uzyskania porady lekarskiej zdalnie, bez konieczności spotykania się z lekarzem.
W wielu krajach telemedycyna jest już bardzo rozwinięta (przoduje Australia). W Polsce przez długi czas na przeszkodzie stało prawo, ale zmieniona w 2016 roku ustawa o zawodzie lekarza i zawodzie dentysty dopuszcza orzekania o stania zdrowia pacjenta zarówno po osobistym zbadaniu, jak za pośrednictwem środków teleinformatycznych. Rozwój telemedycyny jest kwestią najbliższych lat. Już dziś pacjenci mogą korzystać np. z konsultacji online w ZnanyLekarz.pl, dzięki którym uzyskają poradę lekarza w kwestiach, które nie wymagają spotkania w gabinecie. 

Jak możesz wdrożyć konsultacje online w swoim gabinecie? Posiadając Pakiet Premium, wystarczy, że po prostu je uruchomisz - nie płacisz za to dodatkowo. 

E-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie, EDM i…wiele więcej

Dzięki Internetowi już dzisiaj obsługa pacjentów i zarządzanie gabinetem stały się znacznie łatwiejsze. Ci lekarze, do których nie sposób się dodzwonić, a nie oferują żadnej alternatywy (np. w postaci rejestracji pnline), skazani są na utratę pacjentów, którzy będą po prostu umawiać wizyty gdzie indziej. Kwestię e-zwolnień, a także e-skierowań i e-recept, reguluje prawo. W pozostałych obszarach, w których postawienie na Internet znacznie zwiększa wygodę pacjentów, rynek sam niejako wymusza podjęcie odpowiednich kroków.

Doskonałym przykładem takich działań był rok 2020. To właśnie wtedy znacząco wzrosła rola konsultacji online. Według badań Biostat i Medonet, w 2021 roku z usług telemedycznych skorzystało aż 80% Polaków. Lepiej nie czekać i już teraz śmiało sięgnąć po nowoczesne technologie!

 

Będzie nam miło, jeśli wzorem ponad 20000 specjalistów i lekarzy, zaufasz ZnanyLekarz Pro.
Aplikacja mobilna, powiadomienia SMS i e-mail, kalendarz wizyt online z możliwością zaznaczenia niedostępności, telerejestracja, konsultacje online…to tylko część rozwiązań, jakie oferuje ZnanyLekarz Pro. Poznaj wszystkie funkcjonalności i korzyści - wypróbuj ZnanyLekarz i ciesz się wolnym czasem 

poznaj ZnanyLekarz Pro


Wystawiaj e-zwolnienia i e-recepty na ZnanyLekarz. Pobierz bezpłatnego e-booka i poznaj więcej sposobów na sprytne i wygodne zarządzanie nowoczesnym gabinetem lekarskim:

Pobierz »