cze 14, 2021

Co musisz wiedzieć o raportowaniu zdarzeń medycznych do Platformy P1

Od 1 lipca 2021 roku obowiązkowe dla wszystkich podmiotów leczniczych będzie raportowanie zdarzeń medycznych do Systemu P1. Celem tej zmiany jest umożliwienie wymiany EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) między podmiotami leczniczymi. Podstawą prawną tego obowiązku jest Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r.

Czytaj dalej

cze 14, 2021

Co musisz wiedzieć o raportowaniu zdarzeń medycznych do Platformy P1

Od 1 lipca 2021 roku obowiązkowe dla wszystkich podmiotów leczniczych będzie raportowanie zdarzeń medycznych do Systemu P1. Celem tej zmiany jest umożliwienie wymiany EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) między podmiotami leczniczymi. Podstawą prawną tego obowiązku jest Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r.


cze 11, 2021

7 wskazówek jak wybrać kasę fiskalną online

Kasy fiskalne są obowiązkowe dla lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących prywatną praktykę od momentu świadczenia pierwszej usługi. Do ostatniego dnia czerwca 2021 r. urządzenia fiskalne w gabinetach medycznych należy obligatoryjnie wymienić na tzw. kasy online, które w sposób automatyczny przesyłają dane do Ministerstwa Finansów.


maj 12, 2021

Obowiązek kas fiskalnych online dla lekarzy

Od 1 lipca 2021 roku lekarzy i lekarzy dentystów, będących osobami fizycznymi, obowiązywać będzie nakaz stosowania kas fiskalnych online. Kasy fiskalne online zastąpią kasy rejestrujące z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.


kwi 1, 2021

Jak ZnanyLekarz zapewnia bezpieczeństwo danych?

ZnanyLekarz stosuje liczne zabezpieczenia danych lekarzy i pacjentów we wszystkich funkcjonalnościach Pakietu Premium - również podczas prowadzenia konsultacji online. W tym celu korzysta z jednego z najlepszych i najbardziej godnych zaufania serwisów zabezpieczania baz danych – rozwiązania chmurowego Amazon Web Services.


cze 4, 2020

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny a konsultacje online


Artykuł porusza najważniejsze kwestie prawne dotyczące odpowiedzialności lekarza za błąd medyczny, w związku z coraz popularniejszym sposobem udzielania porad lekarskich, jakimi w obliczu epidemii stały się telekonsultacje (konsultacje online).


kwi 8, 2020

Czy konsultacje online są w Polsce legalne?

Odkąd epidemia koronawirusa stała się naszą rzeczywistością, nie dziwi fakt, że pacjenci poszukują alternatywnych metod kontaktu z lekarzem. Jedną z nich jest konsultacja zdalna. Na ile jednak jest to rozwiązanie zgodne z prawem?


sie 28, 2019

4 sposoby na bezproblemowy powrót do pracy

Schyłek sierpnia nieuchronnie przypomina o końcu wakacji. Wielu pacjentów, jak również lekarzy, wraca z urlopów i rozpoczyna czas wzmożonej pracy. Niestety, powrót do zawodowych obowiązków często bywa trudny. Konieczność wejścia w ustalony rytm zajęć, rutyna, oczekiwania współpracowników i pacjentów potrafią sprawić, że paradoksalnie to właśnie po urlopie zaczyna się odczuwać największe zmęczenie. Jak się przed tym uchronić?


gru 20, 2018

Jak dialog motywujący buduje przymierze terapeutyczne - cz. 2

Postawienie trafnej diagnozy to dopiero początek. O efektywności leczenia decyduje bowiem to, na ile pacjent przestrzega zaleceń lekarskich. Niestety wielu pacjentów tego nie robi. Jak lekarz może skutecznie zwiększyć swoje oddziaływanie? Pomocna jest metoda „dialogu motywującego”.


gru 5, 2018

Jak dialog motywujący buduje przymierze terapeutyczne - cz. 1

Postawienie trafnej diagnozy to dopiero początek. O efektywności leczenia decyduje bowiem to, na ile pacjent przestrzega zaleceń lekarskich. Niestety wielu pacjentów tego nie robi. Jak lekarz może skutecznie zwiększyć swoje oddziaływanie? Pomocna jest metoda „dialogu motywującego”.


sie 9, 2018

Jak wyzbyć się lęku przed sukcesem?

Choć w pierwszej chwili może to wydawać się absurdalne, bywa, że w głębi duszy boimy się osiągnięcia sukcesu, więc podświadomie go sabotujemy. Czy zdarzyło ci się podejmować działania, o których widziałeś, że mogą ci utrudnić osiągnięcie celu lub zwlekałeś do ostatniej chwili? Dlaczego tak się dzieje i jak możesz przełamać ten schemat?


lut 15, 2018

4 fakty o RODO, które lekarze muszą znać

Uwaga: dane do artykułu pochodzą z 2018 roku.


sie 30, 2017

Porady księgowe dla branży medycznej – PIT, VAT, kasa fiskalna

Lekarze oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne mają do wyboru różne formy opodatkowania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając sposób rozliczenia i sprawdź, które podatki musisz zapłacić.


maj 11, 2017

Nie spełniam oczekiwań - i dobrze mi z tym!

Wiele osób mierzy swoją wartość tym, jak bardzo udaje się im spełnić oczekiwania. Uzależniają swoją samoocenę od opinii innych osób. Prowadzi to do poczucia winy, niezadowolenia z siebie, perfekcjonizmu, wahań nastroju, podatności na manipulację, a nawet do depresji. Jak uwolnić się z tego destrukcyjnego schematu?


kwi 27, 2017

Najszczęśliwsi lekarze i specjaliści w Polsce

Rozwój personalny, satysfakcja z wykonywanej pracy oraz wynagrodzenie decydują o szczęściu lekarzy w Polsce. 81% z nich deklaruje zadowolenie ze swojej pracy.


kwi 7, 2017

Co jeszcze musisz wiedzieć o VAT?

Oto druga, ostatnia porcja odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników szkolenia Porady księgowe dla branży medycznej - co warto wiedzieć o podatku VAT, które 21 marca poprowadzili eksperci z firmy księgowej InFakt. Warto się z nimi zapoznać.


mar 22, 2017

Porady księgowe dla branży medycznej  - co warto wiedzieć o podatku VAT. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia


Oto odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników szkolenia Porady księgowe dla branży medycznej - co warto wiedzieć o podatku VAT, które 21 marca poprowadzili eksperci z firmy księgowej InFakt. Warto je przeczytać!


mar 10, 2017

Chirurgia plastyczna a zwolnienie z VAT – porada księgowa

W trakcie spotkań online z branżą medyczną często otrzymywaliśmy zapytanie, czy tę branżę dotyczy zwolnienie z VAT, a jeśli tak, to na jakich dokładnie zasadach. W ustawie o VAT wymienione są warunki, jakie należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Należy zwrócić uwagę na kilka detali - zwłaszcza, jeśli chodzi o chirurgię plastyczną.


mar 1, 2017

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Ustawa o sieci szpitali, finansowanie lecznictwa, zdrowotne skutki smogu, transkulturowość w medycynie, dostępność terapii w onkologii – już za niespełna dwa tygodnie Katowice staną się centrum interdyscyplinarnej dyskusji o zdrowiu. Wezmą w niej udział minister zdrowia RP, reprezentanci rządu, specjaliści kilkunastu dyscyplin medycznych oraz przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, nauki, biznesu, finansów, organizacji pozarządowych, polityki, samorządów i mediów. Na 11 marca zaplanowano otwarty Śląski Dzień Zdrowia dla mieszkańców regionu.


lut 22, 2017

Pułapka poszukiwania „leku na całe zło”

 


Prowadząc coaching i szkolenia zdarza mi się trafić na klientów oczekujących, że ktoś pomoże im odkryć (lub wręcz dostarczy) szybkie i proste rozwiązania wszystkich problemów. Taka postawa klientów wystawia ich na żer wszelkiej maści manipulatorów oraz może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak można uniknąć tej pułapki?


lut 9, 2017

Czy lekarz powinien mieć kasę fiskalną?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi (sprzedaje towary) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – w tym lekarz i lekarz dentysta - ma obowiązek rejestrować takie transakcje przy użyciu kasy fiskalnej. Ale czy w każdym przypadku? Są wyjątki, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.


sty 27, 2017

Jak w pracy wyjść z roli wybawiciela i nie skończyć jako ofiara?

Podczas prowadzenia procesów coachingowych wiele razy spotykałam ludzi, którzy w pracy najpierw dawali z siebie za dużo, potem czuli się wykorzystywani i niedoceniani, a gdy w końcu zaczęli stawiać granice, dla otoczenia stawali się „źli”. Jak nie wpaść w pułapkę „Trójkąta dramatycznego”?


sty 13, 2017

Rok 2016 w ZnanyLekarz.pl

 

Za nami kolejny rok pełen wytężonej pracy, ale również sukcesów. Spoglądając wstecz na minione dwanaście miesięcy, czujemy wielką satysfakcję. To dzięki Wam. Mamy nadzieję, że za rok będziecie wciąż z nami, a ZnanyLekarz.pl stanie się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla lekarzy.


sty 12, 2017

Darmowe wizyty i konsultacje lekarskie w Przychodni ZnanyLekarz

Już po raz 25 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tym razem pod hasłem: Kręcimy się już 25 lat! Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Serwis ZnanyLekarz.pl po raz kolejny włącza się w akcję i w dniu Finału zaprasza do specjalnej Przychodni na darmowe konsultacje znanych lekarzy.


gru 22, 2016

Nowy rok, nowe wizje, czyli na co czekamy w 2017 roku

 

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2016 roku. Kiedy już podsumujemy technologiczne osiągnięcia i porażki w dziedzinie zdrowia w ostatnich 12 miesiącach (np. spektakularny upadek jednego z najbardziej hołubionych jednorożców, czyli Theranosa), będziemy mogli spokojnie oddać się marzeniom na temat tego, co przyniesie rok 2017. Postęp w dziedzinie technologii jest tak gwałtowny, że takie marzenia szybko mogą stać się rzeczywistością.


gru 16, 2016

Praktyczne porady księgowe dla lekarzy - pytania i odpowiedzi

Zainteresowanie szkoleniem dotyczącym księgowości dla lekarzy przeszło nasze oczekiwania. Uczestnicy zadali ekspertom z firmy InFakt ogromną liczbę pytań. Z przyjemnością publikujemy odpowiedzi. (Zachowaliśmy oryginalną pisownię).


gru 15, 2016

Wkładki do butów z czujnikami, czyli pomoc dla osób zagrożonych rozwinięciem się zespołu stopy cukrzycowej

Cukrzyca to prawdziwa epidemia naszych czasów. Wystarczy popatrzeć na bardzo niepokojące dane z opublikowanego w tym roku pierwszego raportu WHO dotyczącego zapadalności na tę chorobę na całym świecie.


gru 1, 2016

Nowe urządzenia pomagające w rozwiązaniu problemu nieprzyjmowania lekówO niezmiernie ważnym problemie, jakim jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leków (ang. non-adherence), pisałem już w jednym z wcześniejszych tekstów. Chciałbym jednak wrócić do tego tematu, ponieważ ostatnio opublikowano wyniki dwóch badań z wykorzystaniem nowych urządzeń, które mogą okazać się bardzo pomocne w rozwiązaniu tej kwestii.


gru 1, 2016

Jesteś zbyt... miły? To niedobrze!

Od dziecka słyszymy, że powinniśmy być zawsze mili i lubiani. Jednak, jeśli staramy się być tacy za wszelką cenę, często pojawia się frustracja i poczucie bycia wykorzystanym. Wpadamy w pułapkę bycia zbyt miłym. Jak można budować dobre relacje z innymi i jednocześnie zadbać o samego siebie?


lis 17, 2016

Senior powinien być leczony w domu

 

Seniorzy cierpiący często na przewlekłe choroby mogą liczyć w szpitalu na profesjonalną opiekę lekarzy i personelu medycznego. Sytuacja jednak często staje się bardziej skomplikowana po wyjściu ze szpitala, kiedy pacjenci potrzebują codziennej, profesjonalnej opieki. Jak pokazały badania na zlecenie Promedica24, aż 77% badanych niemieckich lekarzy uważa, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki.


lis 17, 2016

Nadzieja dla osób sparaliżowanych po urazie rdzenia kręgowego

Kiedy w 2009 roku Fundacja imienia Christophera i Dany Reeve opublikowała wyniki największego w tamtym czasie badania dotyczącego sparaliżowanych osób, po raz pierwszy okazało się, że sytuacja przedstawia się o wiele gorzej, niż sądzono.


lis 3, 2016

Znakowanie leków - rozwiązanie przyszłości

 

Chociaż substancje lecznicze stosowane są od tysiącleci, to dopiero XX wiek przyniósł gwałtowny rozwój w dziedzinie leków. Dzięki temu zapomnieliśmy już, jak zabójcze mogą być niektóre choroby (np. zapalenie płuc, gruźlica i biegunka, które w 1900 roku spowodowały ⅓ zgonów w Stanach Zjednoczonych). Ocenia się, że gdyby nie wprowadzenie do leczenia pierwszego antybiotyku, penicyliny, światowa populacja byłaby obecnie mniejsza o 75%. Nic więc dziwnego, że penicylinę nazywa się cudownym lekiem.


paź 19, 2016

Zrób to sam, czyli jak stworzyć własną aplikację do badania klinicznego

W marcu 2015 roku firma Apple udostępniła platformę ResearchKit, dzięki której można tworzyć na iPhone’a i inne urządzenia Apple aplikacje wykorzystywane w badaniach klinicznych. Bez wątpienia pozytywnie wpłynie to na przyszłość medycyny opartej na dowodach (ang. Evidence-based medicine, EBM).


wrz 21, 2016

Jak nauczyć mózg drugiego pierwszego wrażenia?

Nie od dziś wiadomo, że to, jak odbieramy inne osoby, w dużym stopniu zależy od pierwszego wrażenia, na które wpływa przede wszystkim ocena cech fizycznych. I chociaż mądre przysłowie głosi, żeby nie oceniać książki po okładce, nasz mózg ignoruje je na każdym kroku: od spotkań towarzyskich aż po sytuacje, w których powinniśmy zachowywać się jak najbardziej neutralnie i profesjonalnie (takie jak np. rekrutacja do pracy).


wrz 19, 2016

11 sposobów na koszty firmowe lekarza

Prowadzisz prywatny gabinet lekarski i zastanawiasz się nad tym, co możesz wliczyć w koszty firmowe? Eksperci z firmy inFakt przedstawiają 11 pomysłów na koszty w branży medycznej.


wrz 8, 2016

Telemedycyna w okulistyce - monitorowanie osób zagrożonych retinopatią cukrzycową

Jednym z powikłań występujących w cukrzycy jest retinopatia, czyli zmiany w siatkówce wywołane przez mikroangiopatię. W polskiej populacji występują one u prawie 35% osób chorych na cukrzycę i chociaż ryzyko ich rozwinięcia zwiększa się wraz z czasem trwania choroby, stwierdza się je aż u prawie 40% osób ze świeżo wykrytą cukrzycą typu 2.


wrz 8, 2016

QUIZ: Czy wiesz, jak wykorzystać internet do pozyskiwania pacjentów?

 

Czy wiesz, jakie są trzy najważniejsze informacje, które lekarz powinien zamieścić na swojej stronie internetowej? Jaki czynnik pacjenci wybierający lekarza uważają za kluczowy? Ilu potencjalnych pacjentów szuka lekarza w Internecie? Sprawdź się w naszym teście!

A jeśli potrzebujesz odrobiny informacji - znajdziesz je na naszym blogu dla profesjonalistów.


QUIZ: Czy wiesz, jak zbudować potencjał internetowy swojej placówki?

 

 Czy wiesz, jakim kryterium kieruje się 84% pacjentów przy wyborze pacjenta? Ile osób umawia się na wizyty lekarskie poza standardowymi godzinami pracy placówki? Czym jest branding i jaki ma związek z działaniami promocyjnymi placówki? Sprawdź się w naszym teście!

 

A jeśli potrzebujesz nieco więcej informacji lub inspiracji - znajdziesz je na naszym blogu dla managerów i pracowników placówek medycznych.


sie 25, 2016

Kapsułka, która zdiagnozuje raka jelita

Jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie są nowotwory jelita grubego i odbytu - to trzecie pod względem częstości występowania nowotwory u mężczyzn i drugie u kobiet.


sie 25, 2016

Czy w mocnych stronach może tkwić też słabość?


Zwykle postrzegamy swoje mocne strony jedynie pod kątem zalet. Jednak warto czasem zastanowić się, jakie problemy lub ryzyka mogą wiązać się z nimi. Jest to jeden z ważnych elementów w procesie coachingu.


sie 11, 2016

Nowa nadzieja dla cierpiących na migreny

Artykuł pochodzi z 2016 roku
Szczęśliwy ten, kogo nigdy nie bolała głowa! Niestety, we współczesnym świecie, gdy żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu, takich szczęśliwców można szukać ze świecą w ręku. O ile jednak „zwykły” ból głowy może mocno uprzykrzyć życie, tak atak migreny przenosi na zupełnie inny poziom cierpienia.


sie 11, 2016

W jaki sposób analiza słabych stron pomoże Ci zaplanować karierę zawodową?

W mądrym stawianiu celów pomoże nam analiza swoich słabych stron. Choć w procesie coachingu koncentrujemy się głównie na zasobach, to do realistycznej oceny szans i możliwości niezbędne jest również przeanalizowanie naszych słabych stron.


lip 28, 2016

Coraz mniej lekarzy w Polsce

Z raportu NRL wynika, że średni wiek lekarza specjalisty zbliża się do 55 lat. Sytuacja demograficzna może negatywnie odbić się na dostępie do lekarzy specjalistów i kolejkach w placówkach medycznych.


lip 26, 2016

Telemedyczna rewolucja: raport z linii frontu

Chociaż w USA już niemal połowa szpitali wykorzystuje telemedycynę, jest to jednak wciąż gwałtownie rozwijająca się i relatywnie nowa dziedzina. Jak każda gałąź nauki, wymaga solidnych, poprawnych merytorycznie badań dotyczących jej skuteczności i bezpieczeństwa, zwłaszcza w dobie medycyny opartej na faktach (ang. evidence-based medicine, EBM).


lip 14, 2016

Nowy test może pomóc w ograniczeniu nadużywania antybiotyków

Chociaż antybiotyki uratowały miliony istnień, już Aleksander Fleming ostrzegał przed nadużywaniem odkrytej przez siebie penicyliny. Niestety do dzisiaj jego słowa pozostają niemal bez echa. I to na całym świecie. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention) aż jedna trzecia recept na antybiotyki w USA jest przepisywana z wątpliwymi wskazaniami.


cze 30, 2016

Bezprzewodowy implant w terapii niewydolności serca

Tryb życia współczesnych ludzi, pośpiech, stres, jedzenie marnej jakości, używki… Wszystko to przekłada się na wzrastającą liczbę osób zapadających na schorzenia kardiologiczne, nadciśnienie, przechodzących zawały mięśnia sercowego. W wielu przypadkach skutkuje to powikłaniem stanowiącym niejako końcowy wspólny etap różnych zaburzeń pracy serca - niewydolnością serca.


cze 16, 2016

ZnanyLekarz.pl łączy się z Doctoralia!

ZnanyLekarz.pl otrzymuje 20 milionów dolarów finansowania i łączy się z portalem Doctoralia.com – liderem na rynku usług medycznych online w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.


cze 15, 2016

Problem bezpieczeństwa danych w czasach mZdrowia i elektronicznej dokumentacji medycznej

Nieomal każdego dnia słyszymy, że hakerom udało się wykraść dane użytkowników jakiegoś serwisu czy banku. W dobie powszechnego korzystania z Internetu to już właściwie nie dziwi. Ale czy są bardziej “wrażliwe” dane niż te, które dotyczą zdrowia? 


cze 2, 2016

Nautilus - urządzenie przydatne w diagnostyce udaru mózgu

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci oraz wiodącym powodem ciężkiego i trwałego kalectwa osób dorosłych. Ryzyko wystąpienia udaru u młodych ludzi, wynoszące około 1:30 000, drastycznie wzrasta w przedziale wiekowym od 75 do 85 lat, aż do 1:45, i zwiększa się z każdym kolejnym rokiem życia. Szacuje się, że w 2030 roku z powodu udaru umrze na świecie 7,68 miliona osób (dla porównania: w 1990 roku było to 4,4 miliona), z kolei 70%, tych którzy przeżyli, będzie borykać się ze znaczną niepełnosprawnością.).


maj 18, 2016

Zdrowie jak na dłoni, czyli o urządzeniach ubieralnych w medycynie

Rynek urządzeń ubieralnych (ang. wearables) jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów z branży technologicznej. Do takich urządzeń zaliczamy m.in. opaski do monitorowania aktywności fizycznej, inteligentne zegarki, inteligentne ubrania czy czujniki umieszczane bezpośrednio na ciele.


maj 4, 2016

Ciemna strona mocy, czyli co trzeba wiedzieć o aplikacjach i technologiach medycznych

Na pewno nie raz słyszeli Państwo powiedzenie, że “nie ma takiej rzeczy, do której obsługi nie powstałaby odpowiednia aplikacja”. To prawda - wystarczy spojrzeć na oficjalne sklepy twórców systemów operacyjnych na smartfony (Apple, Google i Microsoft), żeby zobaczyć, że do wyboru mamy miliony aplikacji (w tym około 165 000 aplikacji dotyczących zdrowia).


kwi 21, 2016

Rozwiązania mHealth w diagnostyce choroby Parkinsona


O ile rozwój medycyny postępuje niezmiernie szybko, to w co najmniej jednej dziedzinie nie jest wystarczający. Chodzi o diagnostykę choroby Parkinsona (jednej z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego, objawiającej się drżeniem kończyn, spowolnieniem ruchowym i sztywnością mięśni), zwłaszcza na jej początkowym etapie zaawansowania.


kwi 7, 2016

Przezskórna elektrostymulacja nerwu piszczelowego - nadzieja dla chorych na zespół pęcherza nadreaktywnego

Chociaż zespół pęcherza nadreaktywnego (ang. overactive bladder, OAB; łac. vesica hyperreflectorica) nie jest chorobą śmiertelną, to wielu pacjentom skutecznie zabiera całą radość z życia, zmuszając do rezygnacji z pracy i kontaktów towarzyskich. Nic dziwnego, skoro objawami tego zespołu są parcie naglące (wzmożone, często nagłe, niewspółmierne do wypełnienia pęcherza odczucie potrzeby oddania moczu), czasami z towarzyszącym naglącym nietrzymaniem moczu, a także częstomocz dzienny i nocny.


mar 24, 2016

Dotacje na infrastrukturę badawczą

Dotacje na infrastrukturę badawczą Perspektywa 2014-2020r to dotacje w dużej mierze na badania i innowacje. Nawet, jeśli w danym budżecie nie ma pieniędzy na zwykłe inwestycje to znajdą się duże sumy na badania i innowacje – dotacje nawet do 100% refundacji. Wszystkie osoby, które prowadzą badania, a także uczelnie i instytuty badawcze mają szansę skorzystać z tych dotacji.


mar 24, 2016

Stentroda - pierwsze urządzenie do rejestracji działania neuronów umieszczane w naczyniach mózgu

Wystarczy spojrzeć na sławne ilustracje przedstawiające Francję w roku 2000, które rysownik Jean-Marc Côté przygotował na odbywającą się w 1900 roku Powszechną Wystawę Światową w Paryżu, żeby zobaczyć, jak nietrafione mogą być przewidywania co do wynalazków przyszłości. Nikt jeszcze nie uznał za konieczne stworzenia skrzydeł dla strażaków, gigantycznych mechanicznych koników morskich dla nurków czy maszyny, z której po włożeniu jajek wyskakiwałyby od razu kurczaki.


mar 10, 2016

Quo vadis EKG?

Najlepszą metodą diagnostyczną jest taka, która jest jak najmniej uciążliwa dla pacjenta. Idealnie byłoby, żeby w ogóle nie wiedział, że właśnie jest badany (na poparcie tej teorii wystarczy przypomnieć sławne “nadciśnienie białego fartucha”).


lut 25, 2016

Aplikacje pomagające w walce ze stresem

Od czasów Hipokratesa, któremu przypisuje się to powiedzenie, wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Skoro więc w końcu dotarło do nas, jak ogromną rolę odgrywa stres w powstawaniu prawie wszystkich chorób, zwłaszcza układu krążenia czy nowotworów, nie ma rady - trzeba się mniej stresować. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. 


lut 24, 2016

Po co lekarzowi coaching kariery?

Choć coaching kariery jest od lat coraz bardziej popularny także w Polsce, to lekarze wciąż rzadko z niego korzystają. Na czym polega coaching kariery i jakie korzyści lekarz może z niego odnieść? 


lut 11, 2016

O co pacjenci pytają lekarzy w Internecie?


1 września 2015 roku uruchomiliśmy Pytania i Odpowiedzi - narzędzie, dzięki któremu pacjenci mogą zadawać pytania lekarzom bezpośrednio na ich profilach w serwisie ZnanyLekarz.pl. Oto pierwsze podsumowanie, w jaki sposób z niego korzystano. Analizowaliśmy dane zebrane między 1 września a 31 grudnia 2015.


lut 11, 2016

Medyczne technologie - co nas czeka w 2016 roku?

W ostatnich latach na rynku urządzeń medycznych i okołomedycznych pojawiły się dwa nowe segmenty. Pierwszym z nich jest segment urządzeń noszonych na ciele, dzięki którym widzimy efekty naszej aktywności sportowej oraz to, jak znosi ją nasz organizm (oznaczanie tętna, saturacji, częstości oddechów, a nawet EKG). Drugim - segment bioczujników.


sty 28, 2016

Nowe techonologie w medycynie: Na miarę dla serca


Często zdarza się, że zanim chory, u którego wystąpiły zaburzenia w zakresie układu krążenia, zgłosi się do lekarza czy wezwie karetkę pogotowia, jest już za późno na uratowanie mu życia. Nie opracowano jednak jeszcze idealnej metody diagnostycznej chorób krążenia, dzięki której otrzymywalibyśmy natychmiast informacje o zagrożeniu. Takie badania, jak EKG czy określenie stężenia markerów martwicy mięśnia sercowego muszą być przeprowadzone w odpowiedniej chwili, żeby wykryć problem. Dlatego też cały czas poszukuje się nowych rozwiązań mających na celu szybszą diagnostykę chorób krążenia. Jedną z ciekawych procedur służących do oceny pracy serca jest jego mapowanie, używane m.in. do tworzenia trójwymiarowego modelu aktywności elektrycznej tego narządu i stosowane do przewidywania wystąpienia arytmii.


sty 28, 2016

Podsumowanie roku 2015 w ZnanyLekarz.pl


Za nami kolejny pracowity rok. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć - i wierzymy, że to dopiero początek! Co dokładnie miało miejsce na przestrzeni minionych 12 miesięcy?


sty 14, 2016

Rynek mHealth, czyli zdrowie w kieszeni


Technologie mobilne rozwijają się błyskawicznie. Smartfony w naszych kieszeniach mocą obliczeniową górują nad komputerami, które jeszcze kilka lat temu królowały na biurkach. Dzięki dostępowi do szybkiego Internetu ich możliwości komunikacyjne są ogromne. Kwestią czasu było powstanie aplikacji służących ochronie zdrowia - rynek ten określa się mianem mobile health lub mHealth.


sty 12, 2016

Nowinki ze świata medycyny (5)


Kontrolowanie pojedynczych neuronów przy pomocy mikroskopijnych diod LED, szczoteczka do zębów połączona ze smartfonem, przełom w walce z retinopatią cukrzycową oraz rewolucyjna technologia VitalSnap - zapraszamy na kolejny przegląd nowinek ze świata medycyny!


gru 11, 2015

Nowinki ze świata medycyny (4)


Urządzenie z gumy do żucia sprawdzi, czy żyjesz. Aspiryna pozwoli uniknąć alzheimera i parkinsona. Dzięki sprytnemu czujnikowi więcej nie wyrzucisz dobrego mięsa… A szczęście, jak się okazuje, jest mocno przereklamowane. Zapraszamy na kolejny przegląd nowinek ze świata medycyny!


Popularne artykuły