Włącz się do walki z Męskim Rakiem

 

Sposobem nie tyko na doraźną walkę z męskim rakiem, ale też na edukację i profilaktykę jest jesienna kampania "Zrób to dla jaj".

Twoja placówka również może wziąć w niej udział (szczegółowe informacje znajdziesz na końcu tego artykułu). Dlaczego to takie ważne? Zerknijmy na fakty.

Czy “męski” rak jest śmiertelny?

Rak jąder, czy rak prostaty to nie wyrok - wystarczy…regularnie się badać! Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć wielu schorzeń, w tym raka jądra i prostaty. Co więcej, odpowiednio wcześnie wykryte nowotwory jąder i prostaty są wyleczalne.

Czy to przypadek, że ogólnoświatowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem jest zaraz po Różowym październiku? Słuszne pytanie. Od wielu lat obchodzimy tzw. Różowy październik, czyli miesiąc świadomości i walki z rakiem piersi. A tymczasem rak prostaty dotyka mężczyzn równie często jak kobiety - rak piersi.

Co panowie wiedzą o męskim raku i profilaktyce zdrowia?

Według badań na zlecenie szpitala Medicover, wykonanych w 2020 roku: co dziesiąty mężczyzna wykonuje rutynowe badania co 2 lata, a ponad 20% panów – rzadziej niż co 24 miesiąca. Dodatkowo około 10% mężczyzn w ogóle zaniedbuje profilaktykę. 

Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 ujawnił niepokojącą prawdę: aż 69% mężczyzn nigdy nie badało jąder u lekarza, a aż 45% nigdy nie robiło tego samodzielnie.  Także najnowsze badanie z 2023 r. "Zdrowie. Męska sprawa" (zobacz raport), pokazało, że do urologa, zwłaszcza jeśli nie ma alarmujących objawów, mężczyznom nie jest specjalnie po drodze. To dość przerażające liczby. Dlatego tak ważne jest nie tylko budowanie świadomości problemu i edukacja, ale także propagowanie regularnych badań i ich dostępność.

Włącz się do walki z Męskim Rakiem!

Dlaczego to takie ważne? Panowie powinni pamiętać o profilaktyce zdrowotnej, nawet w młodym wieku. Niestety, większość mężczyzn odwiedza lekarzy dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem. To już jednak często za późno na podjęcie natychmiastowych działań czy leczenie.

Razem możemy więcej - dołącz do akcji “Zrób to dla jaj” 

Listopad: Miesiąc Walki z Męskim Rakiem - o kampanii zrob to dla jaj Moszmowładcy


Tej jesieni już po raz dziesiąty odbywa się kampania Mosznowładcy (znana wcześniej jako Movember Polska), której celem jest edukowanie mężczyzn w kwestiach wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty.

Co roku organizatorzy przygotowują ogólnopolskie tournée mobilnego gabinetu zapewniającego bezpłatne, przesiewowe badania USG jąder z których korzysta kilka tysięcy mężczyzn każdej jesieni. Tegoroczna kampania jest najdłuższą w historii, z uwagi na ogromne zainteresowanie badaniami. Ta jubileuszowa, 10 już edycja, trwa od 30 września do 2 grudnia. Nie wszyscy mężczyźni mogą jednak wziąć udział w organizowanych przez Fundację Kapitan Światełko bezpłatnych badaniach.

Wielu z nich szuka placówek w swojej okolicy, gdzie mogą skorzystać z badań USG jąder. Co roku wiele przychodni i gabinetów włącza się w kampanię, przygotowując specjalne promocje oraz bezpłatne konsultacje, aby umożliwić jak największej liczbie mężczyzn poznanie stanu zdrowia ich jąder. Twoja placówka może być jedną z nich!

Jak możesz się przyłączyć do akcji “Zrób to dla jaj”?

Włącz swoją placówkę lub gabinet w kampanię “Zrób to dla jaj”. Udostępnij bezpłatne badania USG jąder w wybranych przez siebie terminach lub przygotuj promocyjne pakiety z podstawowymi badaniami dla mężczyzn.

Biorące udział w akcji placówki promowane są na stronie kampanii, którą odwiedza w okresie trwania akcji ponad 40.000 mężczyzn szukających urologa, oraz na Facebook'u kampanii, która wyświetlana jest blisko pół miliona razy. Zgłoś się już teraz poprzez ten formularz.

Męski Rak w komunikacji placówki medycznej i gabinetu lekarskiego

Pamiętaj też, że Listopad, czyli Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, to doskonała okazja do komunikacji z obecnymi, a także z potencjalnymi pacjentami.

Co możesz zrobić? Edukuj i zachęcaj do badań! Takie działania, poza wysoką wartością dla społeczeństwa, pomagają budować profesjonalny wizerunek Twojej placówki.  Świetnie wpisują się także w proces budowania pozytywnych doświadczeń pacjentów.

Porady i przykładowe wpisy znajdziesz w naszym Poradniku komunikacji. Sprawdź!👇

 

 Miesiąc Walki z Męskim Rakiem - poradnik komunikacji