sie 28, 2019

4 sposoby na bezproblemowy powrót do pracy

4 sposoby na bezproblemowy powrót do pracySchyłek sierpnia nieuchronnie przypomina o końcu wakacji. Wielu pacjentów, jak również lekarzy, wraca z urlopów i rozpoczyna czas wzmożonej pracy. Niestety, powrót do zawodowych obowiązków często bywa trudny. Konieczność wejścia w ustalony rytm zajęć, rutyna, oczekiwania współpracowników i pacjentów potrafią sprawić, że paradoksalnie to właśnie po urlopie zaczyna się odczuwać największe zmęczenie. Jak się przed tym uchronić?

1. Daj sobie czas

Jeśli to możliwe, zrób sobie minimum jeden dzień przerwy między powrotem z urlopu a pracą, tworząc przestrzeń na “aklimatyzację”. Pierwszego dnia pracy postaraj się nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków. Daj sobie czas na przestawienie się w tryb roboczy. Zanim zaczniesz przyjmować pacjentów, zajrzyj do notatek, uporządkuj kalendarz. Jeśli masz już konto na ZnanyLekarz.pl, sprawdź statystyki odwiedzin na swoim profilu, nowe opinie i - o ile zajdzie taka potrzeba - zaktualizuj informacje o swoim gabinecie.

2. Dbaj o siebie

Spróbuj umilić sobie pierwsze dni pracy. Możesz np. zjeść na obiad ulubione danie, obejrzeć film czy serial, spotkać się wieczorem ze znajomymi lub rodziną. Z kolei aktywność fizyczna pomoże Ci rozładować stres i napięcie - warto wybrać się na spacer albo na rower.

3. Rób to, co lubisz

W pracy zacznij od tych zadań, które najlepiej umiesz albo najbardziej lubisz. Jeśli np. dbasz o to, by być na bieżąco z literaturą medyczną, a jej czytanie sprawia Ci przyjemność - nadrób zaległości w artykułach pierwszego dnia po urlopie. Dzięki takiemu początkowi praca będzie odrobinę lżejsza, a plan wykonany ;)

4. Zorganizuj się

Zaplanuj sobie pracę na najbliższy czas. Określ priorytety, ułóż harmonogram. Dzięki skutecznemu zarządzaniu swoją pracą zyskasz więcej czasu na przyjmowanie pacjentów. Pomogą Ci w tym narzędzia online np. System zarządzania wizytami.


Wcielenie w życie wszystkich powyższych pomysłów może okazać się trudne, ale skorzystanie nawet z jednego czy dwóch zwiększy szanse na bezproblemowy powrót do obowiązków zawodowych. Pamiętaj, że aby efektywnie i profesjonalnie pomagać swoim pacjentom, musisz najpierw zadbać o swoje dobre samopoczucie i komfort pracy.

Jeśli szukasz więcej wskazówek dotyczących organizacji i prowadzenia nowoczesnego gabinetu lekarskiego, pobierz bezpłatny poradnik Gabinet lekarski 2.0.

Pobierz poradnik