Sztuczna inteligencja i zdrowie: ChatGPT w branży opieki medycznej

Pacjenci, lekarze, specjaliści - wszyscy żyjemy w coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości.  Nic dziwnego, że powstaje szereg narzędzi, które mają zastosowanie w wielu branżach, tym medycznej. Czy jednym z nich będzie chatGPT?

Czy sztuczna inteligencja to przyszłość medycyny?

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym sięgamy po rozwiązania technologiczne, które stały się już codziennością. 

Już ponad 85% pacjentów oczekuje możliwości rejestracji online na wizytę.  A 84% - wygodnego kontaktu z lekarzem/specjalistą także poza wizytą. Oznacza to również możliwość rozmowy za pomocą bezpośrednich wiadomości, chęć otrzymywania wiadomości SMS, czy “bycie” w kontakcie w social mediach. 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi m.in. na pytania o to, czym jest czatGPT i w jaki sposób można go wykorzystać w branży medycznej.

Zaczynamy!

Czym jest i jak działa chatGPT?

Narzędzie, jakim jest chatGPT zostało uruchomione w listopadzie 2022 r. przez firmę OpenAI (historycznie, wśród jej założycieli do 2019 widniał Elon Musk). Wiosną 2023 r. świat zelektryzowało pojawienie się najnowszej wersji bota: ChatGPT-4. Chcąc przegonić rynkowego konkurenta i lidera wyszukiwania, czyli Google, Microsoft zapowiada wykorzystanie cGPT-4 w ramach swojej wyszukiwarki Bing. Warto atem przyjrzeć się nieco bliżej temu narzędziu. Czym jest i jak działa ChatGPT?

 

O to, czym jest chatGPT zapytaliśmy też…sam czat 🙂Odpowiedź znajdziesz na poniższym screenie:

Czym jest i jak działa chatGPT? - odpowiedź wygenerowana przez sztuczną inteligencję

Wiesz już, czym jest: pora więc rzucić nieco światła na to:

Jak działa ChatGPT?

Za pomocą tego narzędzia możliwe jest wygenerowanie tekstu, który łudząco przypomina treści tworzone przez prawdziwe osoby. 

Słowo-klucz to "przypomina". Należy pamiętać, że chatGPT, choć zaawansowane – to nadal narzędzie. Jest to po prostu model językowy.
Nie posiada emocji, nie należy oczekiwać od niego inicjatywy i wyobraźni. Generuje treści, korzystając z konkretnych danych i odpowiadając na mocno sprecyzowane pytania. Nie jest twórcą, od którego można oczekiwać w pełni unikalnego rezultatu pracy. Nie sprawdzi się zatem w zadaniach wymagających zarządzania, kreatywności, podejmowania decyzji, czy przejęcia odpowiedzialności.

Cytując twórców:  "Przeszkoliliśmy model o nazwie ChatGPT, który wchodzi w interakcje w sposób konwersacyjny. Format dialogu umożliwia ChatGPT odpowiadanie na dodatkowe pytania, przyznanie się do błędów, kwestionowanie błędnych przesłanek i odrzucanie niewłaściwych próśb."
źródło: https://openai.com/blog/chatgpt

Czy ChatGPT ma wiedzę?

To narzędzie, nie odrębny byt. Bardziej pasującym stwierdzeniem będzie, że dysponuje ono znajomością struktury języka. Został w tej kwestii dokładnie "przeszkolony". Dzięki temu używa najbardziej prawdopodobnych statystycznie słów i zdań. Może je niestety dość ślepo powtarzać, ponieważ nie ma ludzkiej świadomości. ChatGPT nie stanowi bazy wiedzy, dlatego nie należy go uważać za w pełni wiarygodne źródło informacji.

Jak sztuczna inteligencja i czat GPT mogą być wykorzystane w branży opieki medycznej?

Jak wszystkie narzędzia, należy używać ich rozważnie i z głową. Mając jednocześnie na uwadze, że chatGPT nie zastąpi konsultacji lekarskiej czy wizyty w placówce/gabinecie, czyli kontaktu pacjent-specjalista.

Czy czatGPT może odpowiadać na pytania pacjentów?

Ponieważ dostęp do narzędzia w chwili obecnej jest darmowy, użyć może go każdy: zarówno specjalista, jak i pacjent. 
ChatGPT to narzędzie. Za jego pomocą możliwe jest wygenerowanie tekstu, który łudząco przypomina treści tworzone przez prawdziwe osoby, posiadając jednocześnie wiedzę i możliwości obejmujące dane zawarte w całym intrenecie.

Podsumowując: na bazie danych chatGPT wygeneruje odpowiedź na pytanie, także te zadane przez pacjenta.

Czy chat GPT może się mylić?

Jak informują sami twórcy: “ChatGPT może generować niedokładne informacje o osobach, miejscach lub faktach.” Nie należy "ślepo" ufać w wygenerowane przez niego treści. 
Sugestia eksperta: warto wspierać się czatem GPT. Można wpisać pytanie, a następnie, po przeczytaniu odpowiedzi, zdecydować, czy zawiera ona przydatne informacje.

Czy czat GPT może zastąpić lekarza?

Cóż, to trochę analogiczne pytanie, do tego: czy Google może zastąpić lekarza? Wiemy, że ponad 90% pacjentów rozpoczyna swoją drogę do gabinetu lekarza lub do placówki właśnie w Internecie. Zwykle wpisują objawy lub szukają specjalisty w swojej okolicy. 

➡️ Przeczytaj też: Doktor Google: czego w sieci szukają pacjenci?

 

Internet zamiast kolejek do lekarza?

Jednym z miejsc, w których mogą zapytać specjalisty o poradę - i to bezpłatnie - jest sekcja Zapytaj lekarza na ZnanyLekarz.pl. Pacjenci cenią sobie możliwość zachowania anonimowości i dostęp do szerokiej sieci specjalistów i ekspertów w danej dziedzinie.

Internet zamiast kolejek do lekarza? poznaj pytania i odpowiedzi na znanylekarz

Co więcej, odpowiedzi udzielają zweryfikowani użytkownicy ZnanyLekarz.pl, stąd duże zaufanie pacjentów. I nie ukrywajmy - duża popularność sekcji. Chętnie korzystają z niej sami specjaliści, ponieważ pozwala budować wizerunek i autorytet. Buduje też zaufanie pacjentów, jeszcze przed ich wizytą w gabinecie, bo często to właśnie jest ten przysłowiowy "pierwszy krok" do wizyty.

Na tym etapie również narzędzie w postaci czata może być im pomocne - ponieważ korzysta z istniejących źródeł. Nie zastąpi natomiast ani diagnozy, ani wizyty zawsze tam, gdzie jest to konieczne.

Reasumując: mechanizm czatu może pomóc pacjentowi szybciej znaleźć interesujące go informacje oraz skrócić drogę do specjalisty. Oczywiście decyzja o tym, jak zinterpretuje odpowiedzi chata GPT i jakie kroki podejmie, zawsze leży po stronie pacjenta.

Czy ChatGPT może wspierać specjalistów i lekarzy w ich codziennej pracy?

Czat GPT to narzędzie oparte na danych. Wykorzystuje “dotychczasowe doświadczenia” i dostępne w Internecie bazy wiedzy, których spektrum jest szerokie. Jego celem jest maksymalne zbliżenie do konwersacji. 
Choć potrafi zaskakująco wiele, trzeba jednak mieć na uwadze, że na samą odpowiedź wpływa też sposób zadania pytania, użyte słowa. Sztuczna inteligencja nie odróżnia prawdy od fałszu, nie uwzględnia kontekstu i szeregu innych czynników, które mają znaczenie w komunikacji z pacjentami. Może się również zdarzyć, że wygenerowana przez czat GPT odpowiedź będzie wprowadzała w błąd.

Czat GPT a empatyczna komunikacja

Empatia, to, z definicji: zdolność rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych innych osób. To także umiejętność postawienia się w sytuacji innego człowieka i przyjęcia jego sposobu myślenia jest ważna w kontekście interakcjach społecznych.
Przypomnijmy, że empatia to jedna z najwyżej cenionych przez pacjentów cech lekarza.

➡️ Zobacz 📖 Kompendium; Empatyczna komunikacja | Empatyczne relacje z pacjentami w oparciu o NVC 

Empatia to również ważna umiejętność, dzięki której medykom łatwiej zachować równowagę między pracą, a życiem prywatnym oraz zachować dobrostan psychiczny.

Tym większą ciekawostką jest fakt, że w przeprowadzonych w 2023 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa badaniach czat GPT okazał się bardziej empatyczny niż człowiek. Porady udzielane pacjentom przez ChatGPT często oceniane były jako bardziej „empatyczne” niż te, których udzielali lekarze – poinformowali naukowcy na łamach periodyku „JAMA Internal Medicine”.

W tym przypadku przewagą narzędzia i sztucznej inteligencji jest brak…emocji właśnie i oparcie na czystych danych.

Jak wiele narzędzi, odpowiednio użyty czat może pomóc w codziennej pracy lekarzy i specjalistów.  Poniżej kilka możliwości wykorzystania czata GPT w branży opieki zdrowotnej.

Jak korzystać z czata GPT w branży opieki medycznej?

1. Chat GPT może z powodzeniem odpowiadać na “najpopularniejsze pytania”, jak te dotyczące dojazdu, godzin otwarcia placówki, czy gabinetu. Możesz w tym zakresie skorzystać z chatbotów, które są oparte na GPT i dostępne na różnych platformach, takich jak Facebook Messenger.

2. Chat może pomóc w zbieraniu informacji niezbędnych do wizyty, usprawniając ten proces.

🔖Przeczytaj też: Jak specjaliści opieki medycznej wykorzystują sztuczną inteligencję dzięki MyDr EDM?

Wśród wielu funkcji ChatGPT można również zaprogramować, aby pomagał specjalistom we wszystkim, co dotyczy recept lekarskich, dostarczając dokładnych i aktualnych informacji na temat leków i zabiegów. Specjalista może na przykład użyć tego modelu językowego do  wyszukania informacji o konkretnym leku, jego składzie, a także o interakcjach z lekami lub możliwych skutkach ubocznych. Krótko ujmując: jeśli szukasz informacji, czy danych w sieci, to chat GPT pomoże Ci zrobić to sprawniej.
Jak jeszcze wykorzystasz ChatGPT w pracy lekarza


3. Możesz wspomagać się chatem także w komunikacji z pacjentami: czy to przy tworzeniu treści na social media, opisów na stronę, czy przy szukaniu inspiracji na okazjonalne wiadomości, które roześlesz do swoich pacjentów w ramach kampanii SMS lub email

Szczególnie w tym pierwszym przypadku pamiętaj, aby była to inspiracja, a nie kopiowanie treści. Czat nie jest kreatywny, a wiele udzielanych przez niego odpowiedzi jest do siebie podobnych.

Ile kosztuje Czat GPT?

Dostęp do tego narzędzia jest darmowy, w ramach badań. Wystarczy wejść na stronę, aby korzystać online. Cennik dotyczący integracji z własnym oprogramowaniem znajdziesz na stronie OpenAI.

Jak uruchomić ChatGPT - instrukcja krok po kroku

1. Otwórz interfejs czatu, który umożliwia interakcję z ChatGPT , na przykład https://chat.openai.com/chat . Po pomyślnym zidentyfikowaniu się pojawi się ekran podobny do pokazanego poniżej.

2. Zaloguj się do narzędzia. Możesz w tym celu użyć swojego konta Google.

3. Podaj niezbędne dane, jak swoje imię. Będzie ono potrzebne sztucznej inteligencji do komunikowania się z tobą. Jednocześnie potwierdzasz, że masz ukończone 18 lat (wymóg regulaminowy). Czat poprosi również o twój numer telefonu, który posłuży do dalszej weryfikacji.

I to w zasadzie tyle. Po weryfikacji numeru telefonu możesz zacząć korzystać z ChatGPT.

Jak korzystać z  ChatGPT w branży opieki medycznej

Jak korzystać z ChatGPT w branży opieki medycznej + przykłady?

Aby rozpocząć rozmowę po prostu zacznij pisać w okienku. Domyślnym językiem, w którym "komunikuje" się" to narzędzie, jest język angielski. Widać tego wyraźnie, gdy korzystasz np. z wersji online czata (na screenie widoczny jest czat osadzony na stronie - to też inspiracja możliwego wykorzystania). Jednak wystarczy wpisać pytanie, czy zadanie po polsku, a system samodzielnie rozpozna język.

Poczekaj, aż ChatGPT wygeneruje odpowiedź . Model przetworzy wprowadzony przez Ciebie tekst i wygeneruje spójną odpowiedź na podstawie Twojej prośby. 

Przejrzyj odpowiedź i zdecyduj, czy jest przydatna, czy nie. Jeśli odpowiedź nie jest zgodna z oczekiwaniami, możesz spróbować sformułować pytanie inaczej lub podać więcej szczegółów, aby uzyskać dokładniejszą odpowiedź. Na przykład, postępując zgodnie z poniższym obrazem, możesz poprosić czat o utworzenie artykułu o określonej liczbie słów na określony temat. Pamiętaj przy tym, że wygerowana treść to praca odtwórcza, czyli zebranie tego, co już istnieje, a kopiując ją 1:1 możesz popełniać plagiat.

Przykład, jak korzystać z ChatGPT w branży opieki medycznej =

ChatGPT w branży opieki medycznej: o czym warto pamiętać?

To aż i jedynie narzędzie, ma więc swoje ograniczenia. Nie jest to świadomy byt, a wpływ na wyniki, które otrzymasz używając go, ma wiele czynników. W tym sama konstrukcja pytania, czy użyte w nim słowa.

Sztuczna inteligencja nie bierze pod uwagę “ludzkich czynników”, nie posiada świadomości, emocji, nie zna aktualnych informacji o świecie. Nie zna pojęcia prawdy i kłamstwa. Czat GPT jest modelem językowym, a nie wiedzy. Może więc czasem podawać nieprawidłowe informacje.

ChatGPT może pomóc w codziennej pracy, także lekarzom i specjalistom w branży opieki medycznej. Może dostarczyć inspiracji na artykuł, czy szybciej znaleźć potrzebne informacje w sieci. Jednak zawsze miej na uwadze, że ostateczna decyzja leży po stronie człowieka.

Reasumując, czat GPT to narzędzie, i, jak każde inne narzędzie, efekty zależą od sposobu użytkowania i samego użytkownika. 

 

Przeczytaj też:

📖 Kompendium; Empatyczna komunikacja | Empatyczne relacje z pacjentami w oparciu o NVC 

🔖 Poradnik ścieżka pacjenta do gabinetu lekarza: 8 kroków + przydatne narzędzia