Lekarz jako pracownik. Jaki jest rynek pracy i czego oczekują polscy lekarze i specjaliści? Przedstawiamy wnioski z badania OZZL.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące pracy lekarzy i specjalistów w publicznym i prywatnym sektorze - pierwsze przeprowadzono w lutym 2020 r.
W tegorocznym badaniu wzięło udział 1789 ankietowanych, z czego 99% stanowili lekarze, a 1% - dentyści. W 2020 r. zbadano 2030 lekarzy. W obu przypadkach zostało ono przeprowadzone poprzez portal Medycyna Praktyczna, w formie ankiety internetowej.
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji i wniosków z badania OZZL:
Z tegorocznego badania OZZL wynika, że wielu lekarzy łączy pracę w kilku miejscach. Jednocześnie coraz mniej lekarzy i specjalistów wybiera sektor publiczny.
Wraz ze zmianami na rynku pracy zmieniają się też potrzeby lekarzy i specjalistów. Dla wielu kluczowe wyzwania to:
W ślad za tymi zmianami i w odpowiedzi na wyzwania podążają też nowoczesne technologie. Lekarze mają do dyspozycji zarówno zaawansowane systemy gabinetowe, takie jak ZnanyLekarz Pro, z których korzystają we własnych praktykach, jak i narzędzia wykorzystywane przez placówki, np. ZnanyLekarz Pro dla placówek). Wiele z nich umożliwia udostępnianie kalendarza wizyt oraz umawianie ich samodzielnie przez pacjentów online, co znacząco odciąża i tak już "wypchane" grafiki pracy lekarzy.
📑 Przeczytaj też: (Odzyskaj) godziny, za które nikt Ci nie płaci
Dużym atutem systemu gabinetowego jest także bezpieczna i zgodna z przepisami prawnymi komunikacja z pacjentami za pomocą SMSów czy wewnętrznego czata, który oferują bardziej zaawansowane systemy, takie jak ZnanyLekarz. Ten ostatni udostępnia także - bezpłatnie - aplikację online, dzięki nim dostęp do kluczowych danych mają zawsze "pod ręką".