Biblioteka

Przeglądaj interesujące artykuły, tematy, filmy oraz infografiki.

poradnik
RODO a umawianie wizyt przez pacjentów: o czym warto pamiętać?
 
RODO stosujemy już ponad 3 lata. Jednak mimo upływu czasu i gromadzonych doświadczeń wciąż zdarzają się wątpliwości i pytania w tym temacie. W tym artykule rozwiewamy najważniejsze z nich, dotyczące umawiania wizyt online przez pacjentów oraz dodawania ich wizyt przez lekarza lub specjalistę do kalendarza ZnanyLekarz.

Na początek: czy proces przetwarzania danych pacjentów zaczyna się dopiero w Internecie? 

Technologia, mimo że z każdym dniem jest nam coraz bliższa, wciąż budzi obawy. Te z kolei powodują, że staramy się pozostać od niej jak najdalej i pozostajemy w pozornie bezpiecznym świecie offline. W kontekście ochrony danych osobowych warto pamiętać, że zapisanie danych, nawet wrażliwych i wrzucenie do szuflady (zamkniętej) jest z punktu widzenia przetwarzaniem danych. Zgodnie z art. 4 pkt 2 RODO przetwarzanie oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, 3 dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie

Jak wygląda spełnianie obowiązku informacyjnego w przypadku wizyt umawianych samodzielnie przez pacjentów ze znanylekarz.pl? 

Zastanawiasz się, jak informować pacjenta o przetwarzaniu danych osobowych, jeżeli rejestracja odbywa się za pomocą portalu ZnanyLekarz.pl? W ramach rejestracji na wizytę ZnanyLekarz informuje pacjentów, że ich dane osobowe zostaną udostępnione wybranemu specjaliście. Pacjent więc wie, że jego dane trafią do specjalisty i to specjalista będzie przetwarzać te dane do własnych celów. Jednak dla pełnego bezpieczeństwa prawnego warto poinformować pacjenta, że specjalista przetwarza jego dane. Można to zrobić na przykład wysyłając do pacjenta wiadomość e-mail lub przekazać treść obowiązku informacyjnego podczas wizyty (na końcu tego artykułu zostawiamy przydatne pliki ze wzorami dokumentów). 

Jak wygląda spełnianie obowiązku informacyjnego w przypadku wizyt umawianych przez lekarza bądź specjalistę? 

Jeżeli pacjent skontaktował się ze specjalistą poza naszym portalem i umówił wizytę, i specjalista tę wizytę doda do kalendarza, to obowiązek informacyjny względem pacjenta powinien zostać spełniony podczas pierwszego kontaktu z takim pacjentem. Można to zrobić podczas rozmowy telefonicznej albo odesłać pacjenta na stronę internetową, gdzie treść obowiązku informacyjnego będzie umieszczona. Warto mieć przygotowany szablon takiego dokumentu do podpisu przez pacjenta, o którym pisaliśmy w poprzednim akapicie.

Czy na przypomnienie o wizycie kontrolnej w gabinecie lekarskim jest wymagana wcześniejsza zgoda pacjenta? 

Nie jest wymagana zgoda pacjenta na taką komunikację. Przypomnienie o wizycie dla pacjenta to wyraz troski lekarza lub specjalisty o zdrowie pacjenta. Dlatego komunikacja w tym zakresie, czy to przez SMSa, czy przez maila, czy nawet telefonicznie, jest uzasadniona. Wszystko po to, żeby jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi i jak najlepiej świadczyć świadczenia zdrowotne.

Uwaga! Tajemnica zawodowa to tylko sposób ochrony danych. Tajemnica zawodowa nie zwalnia z obowiązku zabezpieczenia danych.

Przydatne materiały 🎁

Poniżej znajdziesz przygotowane przez nas wzory do wykorzystania w twojej praktyce. Rekomendujemy zebranie podpisu pod takim dokumentem przy każdej pierwszej wizycie nowego pacjenta, aby było to jednakowe dla każdego pacjenta. Dokumenty te mają charakter poglądowy. ZnanyLekarz nie odpowiada za ich kompletność, aktualność czy dostosowanie do Państwa potrzeb.

Tutaj znajdziesz dodatkowo 60 pytań i odpowiedzi na temat RODO. 

Tutaj zapoznasz się ze wzorem dokumentu o obowiązku informacyjnym

Szkolenia online Sprawdź ofertę bezpłatnych szkoleń dla lekarzy i specjalistów
Materiały do pobrania Pobierz bezpłatne poradniki przygotowane przez ekspertów

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!