Pandemia zmieniła postrzeganie konsultacji online. W okresie społecznej izolacji wielu specjalistów i menedżerów placówek medycznych mocno odczuło skutki kryzysu. Sposobem na wyjście z niego mogą być konsultacje online.
Konsultacje online to świetny sposób, aby nie tracić pacjentów
I to nie tylko w okresie pandemii. To doskonałe rozwiązanie na:
- zwiększenie zasięgów i dostępności dla pacjentów z innych lokalizacji,
- optymalizację czasu pracy,
- zmniejszenie liczby nieobecności pacjentów podczas wizyt.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule, gdzie piszę o sposobach na zwiększenie liczby wizyt w placówce medycznej.
Sprawdź też Jak ZnanyLekarz pomaga prowadzić i rozliczać konsultacje online?
Ograniczony dostęp do opieki medycznej
Zamknięcie części gabinetów i placówek podczas epidemii nie oznaczało wcale, iż przestaliśmy chorować na inne schorzenia niż COVID-19. Wręcz przeciwnie: brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej może skutkować znacznym pogorszeniem stanu zdrowia wielu pacjentów. Istnieje ryzyko, że dla niektórych z nich nieotrzymanie pomocy lekarskiej w odpowiednim czasie skończy się tragicznie. Pewną poprawę sytuacji dało odmrażanie gospodarki i stopniowe otwieranie gabinetów. Należy jednak pamiętać, że większość pacjentów może wciąż odczuwać strach przed wizytą u lekarza, która niewątpliwie wiązać się będzie z wyjściem z domu. A być może również przybywaniem w zatłoczonej komunikacji miejskiej i poczekalni gabinetu lub placówki.
Pozostań w kontakcie
Wyjściem z sytuacji są konsultacje na odległość. Współczesna technologia pozwala na kontakt z pacjentem bez konieczności spotykania się z nim twarzą w twarz w gabinecie. Polskie prawo dopuszcza udzielanie świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Poza tradycyjną rozmową telefoniczną, z pacjentem kontaktować można się na przykład za pomocą internetowych komunikatorów wideo, maili czy czatów. Te ostatnie mogą stanowić formę podsumowania konsultacji telefonicznej, a także służyć jako wsparcie w diagnostyce. W jaki sposób? Poprzez czat pacjent może zadać lekarzowi proste pytania, wysłać mu zdjęcia, skany lub PDF swoich wyników badań.
Inną, bardzo skuteczną, formą kontaktu z pacjentem są konsultacje online. Wideokonsultacje przeprowadzać można w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia. Lekarz bez trudu przeprowadzi dogłębny wywiad medyczny i na jego podstawie zaproponuje leczenie. Bardzo często zdarza się też, że pacjent potrzebuje wyłącznie przedłużenia recepty lub wystawienia zwolnienia, do czego tradycyjna wizyta nie jest potrzebna. Konsultacje online stanowią zatem odpowiedź na wyzwanie, z którym mierzy się tysiące gabinetów i placówek medycznych.
Jak najlepiej wykorzystać konsultacje online?
Z oczywistych powodów konsultacje online wykluczają możliwość różnego typu badań, jak np. palpacyjnych lub z wykorzystaniem narzędzi takich jak ultrasonograf. Należy jednak pamiętać, że pełna konsultacja lekarska czy specjalistyczna opiera się w dużej mierze na rozmowie i rzetelnym wywiadzie. Bez tego nie jest możliwe wydanie kompletnej opinii na temat stanu zdrowia. Podczas wideokonsultacji można omówić dotychczasowe wyniki badań RTG, USG, morfologii itp., dzięki czemu pacjent nie jest zmuszony czekać na poprawę sytuacji epidemiologicznej, by spotkać się z lekarzem w gabinecie i skonsultować swój przypadek. Niejednokrotnie taka rozmowa może uratować zdrowie lub życie, bo dzięki niej lekarz jest w stanie ocenić, czy dany przypadek wymaga podjęcia leczenia. A jeżeli wymaga, to czy jest to konieczne natychmiast, czy może poczekać na ustanie epidemii. Słowem: dla dużej grupy pacjentów taka konsultacja online będzie mieć pozytywny wpływ.
Niezwykłym przykładem, jak pomocne bywają zdalne konsultacje, jest przypadek, o którym poinformował nas Klient pod koniec marca. Starsza pacjentka słabo się czuła i córka zorganizowała dla niej wizytę wideo. Podczas konsultacji lekarz rozpoznał pierwsze symptomy zawału serca i natychmiast zalecił wizytę w szpitalu. Tam diagnoza została potwierdzona. Obecnie pacjentka czuje się już dobrze, a dzięki szybkiej reakcji i wczesnej diagnozie lekarz być może uratował jej życie.
Specjaliści korzystają z konsultacji online
Zastanawiasz się, czy lekarze i specjaliści rzeczywiście korzystają z konsultacji online? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Niemal 5000 specjalistów zdecydowało się już uruchomić zapisy na wideokonsultacje przez ZnanyLekarz.pl. Wśród nich znajdują się m.in.: laryngolodzy, psychiatrzy, ginekolodzy, alergolodzy, okuliści, dietetycy, psycholodzy, fizjoterapeuci i wielu innych specjalistów. Jak już pisaliśmy, pacjenci mimo pandemii potrzebują rozmowy z lekarzem, więc konsultacje online to skuteczna alternatywa. A co o tym rozwiązaniu mówią nasi Klienci?
-
Ginekolog:
Myślę, że sporą część wizyt można w ginekologii zrealizować online. Na przykład, aby przedłużyć receptę, nie muszę spotykać się osobiście z pacjentką. A i wizyty z bardziej skomplikowanymi problemami są do przeprowadzenia, wszystkie te, które nie wymagają fizykalnego badania.
-
Dermatolog:
Korzystam z konsultacji online od dwóch dni. Uważam, że nie każdy przypadek da się skonsultować (np. dermatoskopem), ale w obecnej sytuacji takie rozwiązanie jest niezastąpione.
-
Fizjoterapeuta:
Pytania wynikające z obawy o własne zdrowie zawsze powinny znaleźć odpowiedź. Poprzez konsultacje online niemożliwe jest przeprowadzenie terapii, ale kontakt pacjenta z fizjoterapeutą polega również na rozmowie, zbieraniu wywiadu i edukacji pacjenta. Myślę, że dla dużej grupy pacjentów będzie to miało bardzo pozytywny wpływ.
-
Laryngolog:
Obecnie, w dobie zagrożenia epidemiologicznego, to jedyny kontakt z pacjentem jaki mam. W XXI wieku, kiedy mamy do dyspozycji telefony komórkowe z bardzo dobrymi aparatami oraz szybki Internet, konsultacje zdalne są rozwiązaniem całkiem dobrym, lepszym niż nic. Konsultuję tylko z użyciem kamery, pomaga to wyeliminować błędy w nazywanie okolic naszego ciała, a także umożliwia pokazanie, jak ma wyglądać samobadanie.
Konsultacje online: rozważ je już dziś
Nie warto czekać na rozwój sytuacji, należy działać już teraz. Jeśli prognozy potwierdzą się i epidemia wróci w okresie jesieni, konieczne będzie zastosowanie nowoczesnych sposobów kontaktu z pacjentami. Jak się okazuje, nie każda wizyta wymaga kontaktu osobistego: w wielu przypadkach pomóc można na odległość, a większość specjalistów może dalej prowadzić swoją praktykę. Dzięki temu pacjenci zachowają ciągłość leczenia, a gabinety nie zmierzą się z ryzykiem zamknięcia.