sty 3, 2023

ZnanyLekarz.pl w liczbach: wizyty online i opinie pacjentów w 2022 r.

W 2022 roku na ZnanyLekarz.pl ustanowiliśmy kilka nowych rekordów! Nie zapominajmy też, że był to rok dla nas szczególny...

2022 r. świętowaliśmy 10 lat od momentu powstania firmy ZnanyLekarz w Polsce. Za nami dekada naprawdę wielu wyzwań, inspirujących projektów, wspólnych chwil ciężkiej pracy, ale i okazji do świętowania i doceniania postępów. Sami zastanawiamy się czasem – kiedy to zleciało?

Jaki był 2022 w ZnanyLekarz.pl?

Wiele wyzwań, ambitnych celów. Wiele zmian. Zacznijmy od przyjrzenia się temu, co działo się na ZnanyLekarz.pl. W 2022 r. ponownie znacząco wzrosła liczba użytkowników serwisu. To już ponad 101 mln odsłon. 

ZnanyLekarz _2022_pacjenci

Kolejny rok rekordy popularności biją rejestracje online na wizyty - ponad połowa pacjentów najchętniej wybiera właśnie ten sposób umawiania się do specjalistów.

 

Pacjenci również chętnie pytają (anonimowo, za pomocą formularza) lekarzy i specjalistów o porady. Odpowiedzi na nie pojawiają się w sekcji Porady.

Pacjenci pytają, a lekarze coraz chętniej odpowiadają

Łączna liczba pytań w sekcji Pytania i odpowiedzi portalu ZnanyLekarz.pl przekroczyła już 35 mln!

Także lekarze i specjaliści coraz chętniej korzystają z tego narzędzia, które obok wspierania pacjentów, pomaga profesjonalistom budować wizerunek eksperta.

W samym 2022 r. udzielili ok. 16 000 odpowiedzi na pytania pacjentów (57% zapytań). Dla porównania, dwa lata wcześniej, czyli w 2020 r. Lekarze udzielili odpowiedzi na 47% pytań.

ZnanyLekarz _2022_pytania_i_odpowiedzi

Pacjenci coraz chętniej rejestrują się na wizyty online

Z serwisu ZnanyLekarz.pl skorzystało w 2022 r. 11,5 mln pacjentów. Aż 6 970 125  (dane na 30.12.2022) z ponad 12 mln wizyt zostało zarezerwowane online. To wzrost o niemal 22 % w stosunku do 2021 r.. Ponad 45% wizyt umawiane jest poza godzinami pracy gabinetów i placówek - rejestracja online znacząco zwiększa w tym zakresie dostępność oraz pozytywnie wpływa na budowanie doświadczeń pacjentów

Ze ZnanyLekarz.pl korzysta już ponad 215 000 lekarzy i specjalistów. Statystycznie do każdego z lekarzy pacjenci umówili średnio 100 wizyt (online). Co ciekawe, gabinety oraz placówki korzystające z tej opcji umawiania pacjentów na wizytę w ZnanyLekarz.pl, notują spadek no-shows, czyli nieobecności pacjentów podczas wizyt, nawet o 65! To zasługa automatycznych przypomnień i potwierdzeń wizyt, które są integralną funkcją Profilu Premium.

Jakich lekarzy i specjalistów szukają pacjenci?

Do kogo pacjenci najchętniej umawiali wizyty w 2022 r.? Poniżej lista najpopularniejszych specjalizacji według liczby wizyt zarejestrowanych online:

 1. ginekolog 16,29 %
 2. psycholog 9,98%
 3. psychiatra 9,41%
 4. dermatolog 7,43%
 5. fizjoterapeuta / rehabilitant 5,50%
 6. dentysta 5,54%
 7. ortopeda 5,5%
 8. otolaryngolog 5,05%
 9. endokrynolog 3,27%
 10. urolog 3,13%

ZNanyLekaz w liczbach opinie i wizyty 2022_wedlug specjalizacji, Jakich lekarzy szukają pacjenci?

Zobacz pełną infografikę Umawianie wizyt i opinie pacjentów (podsumowanie 2022 r.)

Rekomendacje medyczne, czyli siła w opiniach pacjentów

W 2022 r. pacjenci wystawili łącznie 442 000 opinii, z czego blisko 380 000 to opinie pozytywne
Każdy lekarz na portalu ma średnio 6 opinii. 356 lekarzy ma ponad 100 opinii, a rekordzista ma ich aż 573!

Opinie pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl

Opinie to narzędzie niezmiernie ważne dla pacjentów, jak i samych lekarzy oraz placówek. Dlatego w ostatnim kwartale 2022 r. Postawiliśmy na edukację i rozpoczęliśmy kampanię informacyjną dla klientów i pacjentów ZnanyLekarz: Zero tolerancji dla fałszywych opinii. Przedstawiamy w niej zasady tego, jak dbamy o rzetelność opinii w serwisie znanylekarz.pl. Chcemy raz na zawsze rozprawić się z powszechnymi mitami i nieprawdziwymi teoriami na ten temat. Więcej>>

A skoro jesteśmy przy edukacji, to nie mogę nie wspomnieć o Akademii Znanylekarz i projekcie MEDakademia: kursach online dla lekarzy i specjalistów, które wystartowały w drugiej połowie roku. Skorzystało z nich do tej pory 250 użytkowników, z czego 115 uzyskało certyfikat.

MEDakademia to kurs online dla lekarzy przygotowany przez Akademię ZnanyLekarz (w której zawierają się też np. webinary) i ekspertów ZnanyLekarz, w którym pokazujemy, jak, korzystając z funkcji ZnanyLekarz, rozwijać swój gabinet, pracować sprytniej i efektywniej, jednocześnie dbając o doświadczenia pacjentów.
Zwieńczeniem MEDakademii jest test wiedzy. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku testu lekarz / specjalista otrzyma certyfikat "Nowoczesne zarządzanie gabinetem medycznym".

Dołącz do MEDakademii już dziś!

Niezmiennie dzielimy się też wiedzą w formie webinariów (zobacz aktualną listę tematów), e-booków oraz artykułów i wpisów na blogu :)

ZnanyLekarz to jednak dużo więcej, niż portal opinii, dlatego…

2022 był... bogatszy o nowe pomysły i wizualne udoskonalenia w zakresie rozwiązań wspierających pracę gabinetów i placówek medycznych ZnanyLekarz PRO.

Nowe profile placówek i ich obecność w wynikach wyszukiwania specjalizacji lekarskich

W tym roku skierowaliśmy dużą część swojej uwagi ku klientom placówkowym i zmieniliśmy wygląd profilu placówki – tak aby był bardziej przejrzysty i czytelny dla pacjenta szukającego informacji o lekarzu/specjaliście/usłudze. Nasze badania pokazują, że zdecydowana większość pacjentów decyduje się na umówienie wizyty, gdy dostanie komplet niezbędnych informacji. Dlatego właśnie poprawiliśmy wygląd profilu oraz wprowadziliśmy przełomowe na rynku funkcje.

Rewolucja w ramach Profilu Premium dla Placówek


Końcówka 2022 r. przyniosła też zmiany i nowe funkcje w ramach Profilu Premium dla Placówek, które przekładają się bezpośrednio na:

 • widoczność placówki w wynikach wyszukiwania na ZnanyLekarz.pl dla fraz “specjalizacja+ miasto” oraz
 • pozycjonowanie placówki w Internecie i widoczność w wynikach wyszukiwania Google.

Nowy sposób wyświetlania placówek na listingach w ZnanyLekarz.pl i w wynikach wyszukiwania Google oznacza większy ruch na profil kliniki pochodzący z wyszukiwania możliwość pozyskiwania większej ilości zapytań… a co za tym idzie: pacjentów. To wszystko przez uzyskanie eksponowanej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. 👉Zobacz, dlaczego Profil Premium to najlepsze miejsce do pokazania placówki w sieci.

ZnanyLekarz PRO – nowa strona pełna rozwiązań, inspiracji i materiałów

Stale się zmieniamy i aktualizujemy przygotowywane treści i materiały, z których korzystają nasi klienci i pacjenci. Rok 2022 był znaczący dla rozwoju stron dla lekarzy i dla placówek, z których powstała nowa strona: ZnanyLekarzy PRO. Serwis dostępny pod adresem pro.znanylekarz.pl to więcej przydatnych treści, nowa, bardziej atrakcyjna szata graficzna, wygodniejsza i bardziej intuicyjna nawigacja.

znanylekarz pro serwis

Rozwinęliśmy również sekcję poświęconą funkcjom oprogramowania medycznego ZnanyLekarz PRO. Zapoznaj się z nowymi możliwościami i śmiało wykorzystuj je w codziennej pracy.


Sprawdź możliwosci Profilu Wyróżnionego