sty 9, 2024

ZnanyLekarz.pl w liczbach 2023: czego szukają pacjenci?

Co najczęściej dolega cyfrowemu pacjentowi? Jakie są jego zwyczaje? Jakich specjalistów najczęściej szukał w 2023r.? Zobacz podsumowanie ZnanyLekarz.pl.

Jaki był 2023 r. w ZnanyLekarz.pl? 

W 2023 r. ponownie znacząco wzrosła liczba użytkowników serwisu -  wynosi już ponad 52 miliony! 

Ilu wśród nich jest przedstawicieli branży opieki medycznej? Ze ZnanyLekarz.pl korzysta już ponad 220 000 lekarzy i specjalistów. 

Statystycznie do każdego z lekarzy pacjenci umówili średnio 90 wizyt (online). Co ciekawe, gabinety oraz placówki korzystające z tej opcji umawiania pacjentów na wizytę w ZnanyLekarz.pl, notują spadek no-shows, czyli nieobecności pacjentów podczas wizyt, nawet o 65! To zasługa automatycznych przypomnień i potwierdzeń wizyt, które są integralną funkcją planów ZnanyLekarz.

Jak zachowuje się cyfrowy pacjent? 

 

  • Pacjenci niezmiennie lubią rejestrację online na wizyty

Z możliwości rejestracji online na wizyty skorzystało w 2023 r. ponad 7 mln pacjentów. To wzrost o blisko 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ponad połowa pacjentów najchętniej wybiera właśnie ten sposób umawiania się do specjalistów. Ponad 45% wizyt umawiane jest poza godzinami pracy gabinetów i placówek - rejestracja online znacząco zwiększa w tym zakresie dostępność oraz pozytywnie wpływa na budowanie doświadczeń pacjentów.  

 

  • Pacjenci również chętnie pytają (anonimowo, za pomocą formularza) lekarzy i specjalistów o porady. Odpowiedzi na nie pojawiają się w sekcji Zapytaj lekarza.

Także lekarze i specjaliści coraz chętniej korzystają z tego narzędzia, które obok wspierania pacjentów, pomaga profesjonalistom budować wizerunek eksperta.

W samym 2023 r. udzielili ponad 150 000 odpowiedzi na pytania pacjentów (57% zapytań). Dla porównania, trzy lata wcześniej, czyli w 2020 r. Lekarze udzielili odpowiedzi na 47% pytań.

 

  • Czat medyczny to coraz popularniejszy kanał komunikacji między specjalistami a pacjentem

W 2023 r. pacjenci i specjaliści za pomocą bezpiecznego Czata ZnanyLekarz wymienili między sobą 6254907 wiadomości.

🔖 Przeczytaj też: Czat medyczny - nowoczesna komunikacja z pacjentami online

  • Pacjenci są "mobilni"

Swoich specjalistów wyszukują przeważnie korzystając z telefonów komórkowych. To prawdziwy kamień milowy dla naszej aplikacji, którą pacjenci pobrali już blisko 1 600 000 razy! 

Jakich lekarzy i specjalistów szukają pacjenci?

Czego głównie szukali pacjenci w tym roku? Nawet jeśli pacjenci nie znają swojej choroby, często szukają powiązanych objawów, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę. Najczęściej wyszukiwane w 2023 r. choroby to:
1. endometrioza        
2. ADHD
3. bóle kręgosłupa
4. borelioza    
5. depresja   

Inni woleli szukać konkretnej usługi. Te były na szczycie listy:

1. usg jamy brzusznej        
2. usg piersi        
3. wizyta domowa        
4. kolonoskopia
5. konsultacja ortopedyczna  

Rekomendacje medyczne, czyli siła w opiniach pacjentów

W 2023 r. pacjenci wystawili łącznie 520 500 opinii - to blisko 10% więcej niż rok poprzednio! Wyraźnie widać zatem rosnącą rolę rekomendacji medycznych i... chęć pacjentów do dzielenia się opiniami. 

Opinie to narzędzie niezmiernie ważne dla pacjentów, jak i samych lekarzy oraz placówek. Pacjenci poszukują wiarygodnego wsparcia w trudnych decyzjach. Opinie, rekomendacje medyczne, polecenia i oceny -  to kluczowe czynniki wyboru specjalistów i placówek dla ponad 63% pacjentów. Niezmiennie stawiamy na edukację i dbamy o rzetelność opinii w serwisie znanylekarz.pl.  Co sprawia, że tak bardzo ufają opiniom na ZnanyLekarz? Zobacz Raport zaufania podsumowujący ponad 400 tysięcy opinii o lekarzach i specjalistach opublikowanych w 2022 roku na ZnanyLekarz.👇

Raport zaufania - Opinie na ZnanyLekarz

 A skoro jesteśmy przy edukacji, to nie mogę nie wspomnieć o tym, że w drugiej połowie 2023 r. przygotowaliśmy dwa zupełnie nowe, bezpłatne kursy dla profesjonalistów w branży zdrowia. 👇

Kursy online dla lekarzy i specjalistów branży opieki medycznej

 

1. Doświadczenia pacjenta w gabinecie i placówce medycznej

Unikalny kurs o patient experience, dzięki któremu poznasz ścieżkę cyfrowego pacjenta do specjalisty, jego oczekiwania na każdym etapie, a przede wszystkim - dowiesz się, jak zadbać o doświadczenia pacjentów, a w efekcie o długofalowe zyski gabinetu lub placówki medycznej

2. Empatyczna komunikacja - kurs który kończy się uzyskaniem certyfikatu

Zadbaj o swój dobrostan emocjonalny w codziennej pracy i poznaj techniki komunikacji empatycznej w zawodzie lekarza.  Kurs przygotowany we współpracy z Pauliną Orbitowską - Fernandez, certyfikowaną trenerka NVC i eduScrum, coachem, mediatorką, Praktyczką Resonant Healing, nauczycielką akademicką. Wszystkie kursy dostępne są online. 

 

Zobacz dostępne kursy online ZnanyLekarz

 

Niezmiennie dzielimy się też wiedzą w formie e-booków oraz artykułów i wpisów na blogu :)


ZnanyLekarz to jednak dużo więcej, niż portal opinii i umawiania wizyt, dlatego 2023 był bogatszy o nowe pomysły i udoskonalenia w zakresie rozwiązań wspierających pracę gabinetów i placówek medycznych ZnanyLekarz PRO. Były to m.in.:

  • Nowe plany dla specjalistów i lekarzy

W minionym roku oferta ZnanyLekarz została mocno dopasowana do potrzeb specjalistów i lekarzy na różnych etapach działalności. 👉 Sprawdź plany ZnanyLekarz.

  • Jeszcze większa widoczność w wynikach wyszukiwania i możliwości budowania wizerunku dla specjalistów i lekarzy


🔖 Przeczytaj też: Możliwości oprogramowania i funkcje ZnanyLekarz dla Specjalistów

  • Nowe profile placówek i ich obecność w wynikach wyszukiwania specjalizacji lekarskich


2023 r. był przełomowy dla placówek - przyniósł bowiem rewolucyjne zmiany i nowe funkcje w ramach Profilu Premium dla Placówek, które przekładają się bezpośrednio na:

- widoczność placówki w wynikach wyszukiwania na ZnanyLekarz.pl dla fraz “specjalizacja+ miasto” oraz

- pozycjonowanie placówki w Internecie i widoczność w wynikach wyszukiwania Google.

👉Zobacz, dlaczego profil na ZnanyLekarz.pl to najlepsze miejsce do pokazania placówki w sieci.

W ZnanyLekarz koncentrujemy się na innowacyjności, wygodzie dla pacjenta, lekarza i personelu okołomedycznego...dlatego...w 2023 r. połączyliśmy siły z My Dr: dzięki temu wiedza i doświadczenie, a także rozwiązania technologiczne pracują na korzyść dotychczasowych klientów obu podmiotów. Zobacz też: Docplanner (ZnanyLekarz) i MyDr łączą siły