WYWIAD
Mgr Karolina Jarmołowicz

Zapytaliśmy psychoterapeutkę Karolinę Jarmołowicz, w jaki sposób wykorzystuje konsultacje online w codziennej pracy.

Karolina-Jarmolowicz

Mgr Karolina Jarmołowicz

Psychoterapeuta i szefowa Ośrodka CENTRUM w Warszawie i Gdańsku. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ekspert portalu znanylekarz.pl oraz portalu kobieta.pl. Pracuje w podejściu integracyjnym.

Zobacz profil

W jaki sposób wykorzystuje Pani konsultacje online (w tym wideo) w pracy psychoterapeuty? Czy są one pomocne?

Od dawna korzystam w pracy z narzędzi online. Jeżeli tryb życia pacjenta sprawia, że często się on przemieszcza, to korzystanie z psychoterapii online pozwala mu systematycznie brać udział w sesjach. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób dużo podróżujących służbowo.

Co więcej, to świetna propozycja dla pacjentów z małych miejscowości i wsi, gdzie często brakuje dobrych specjalistów. Bez względu na lokalizację, mają oni dostęp do psychoterapii u kompetentnych osób. Konsultacje online są przydatne także dla osób przebywających za granicą – nawet jeśli pacjent biegle włada językiem obcym, to rodzimy język i znajomy aspekt kulturowy w przypadku psychoterapii jest niezwykle ważny. A rzadko kiedy specjaliści z Polski mieszkają za granicą. To dobre rozwiązanie także dla osób z niepełnosprawnością: możliwość połączenia się z terapeutą z własnego domu oszczędza czas i ułatwia dostęp do każdego specjalisty.

Obecnie zaś, w sytuacji epidemii, konsultacje online to jedyne dostępne dla wszystkich pacjentów rozwiązanie.

“Pacjenci są bardzo chętni i cenią sobie możliwość realizacji wizyt online. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale jeżeli nie jest on możliwy, to spotkanie zdalne jest jedynym rozwiązaniem. ”

Czy pacjenci są chętni na takie wizyty? Jak je oceniają?

Pacjenci są bardzo chętni i cenią sobie możliwość realizacji wizyt online. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale jeżeli nie jest on możliwy, to spotkanie zdalne jest jedynym rozwiązaniem. Co ważne, doświadczony specjalista pracujący online, może nadal osiągać świetne rezultaty. W zależności oczywiście od metody pracy, którą należy dostosować do tej formy komunikacji.

Czy aktywacja i samo przeprowadzenie wideokonsultacji jest skomplikowane?

To bardzo proste w obsłudze narzędzie. A w przypadku trudności można szybko uzyskać pomoc od działu wsparcia technicznego.

Co jest największą wartością/zaletą konsultacji online dla specjalisty?

Mobilność. Zarówno dla pacjenta, jak i psychoterapeuty.

Co mogłaby Pani zarekomendować innym psychoterapeutom w związku z konsultacjami online (w tym wideo)? Jakiś specjalny sposób promocji? Przygotowanie profilu w serwisie?

Przede wszystkim warto przygotować się i uświadomić sobie, że ta praca jest troszkę trudniejsza i wymaga większego udziału psychoterapeuty niż w kontakcie "na żywo". Należy robić sobie większe niż standardowo przerwy pomiędzy sesjami, a także przygotować zasady pracy dla pacjenta, aby sesje przebiegały bezproblemowo.

Odnośnie profilu w serwisie polecam - podobnie jak przy sesjach w gabinecie - uzupełnienie go o szczegółowe informacje dotyczące ukończonych szkół i posiadanych dyplomów. Tak aby pacjent mógł zapoznać się z nimi na etapie rezerwacji konsultacji.

Terapeuta powinien też zadbać o sferę wizualną sesji, np. prowadzenie jej zawsze w tym samym otoczeniu, podobnie jak w gabinecie.

Karolina-Jarmolowicz-screen1

Jak organizuje sobie Pani pracę z domu? Jak wygląda Pani dzień? Czy trudno było się przenieść z gabinetu do domu?

Od dawna prowadziłam już sesje w trybie online, więc nie był to dla mnie duży kłopot. To, co mnie zaskoczyło przy dużej ilości nowych zgłoszeń, to profil tych pacjentów. W czasie epidemii zgłaszają się osoby w bardzo ciężkich stanach lękowych oraz z silnymi zaburzeniami psychicznymi, których rzadko widuje się w gabinetach prywatnych. Często byli to pacjenci przebywający zazwyczaj pod opieką oddziałów dziennych. Trzeba być przygotowanym także na takie sytuacje. Jeśli chodzi o pracę z domu, to ja osobiście pracuję więcej, bo nie ogranicza mnie miejsce w gabinecie. Potrzeba jednak zwykle kilku dni, aby przestawić się na taki tryb.

Z jakimi obawami pacjentów spotkała się Pani odnośnie konsultacji online i czy to się potwierdziło?

Nie mam doświadczeń obaw, a wręcz przeciwnie.

Czy poleciłaby Pani innym wykorzystanie konsultacji online w dobie kryzysu, jakim jest koronawirus?

Jak najbardziej! I to nie tylko możliwość, ale wręcz konieczność, aby nie narażać pacjentów ani siebie na zarażenie

Czy w przyszłości będzie Pani również prowadzić takie wizyty?

Oczywiście, tak jak dotychczas, tak i w przyszłości będę to robiła w sytuacjach, o których wcześniej wspominałam.

Czy uważa Pani, że trzeba mieć wyjątkowy sprzęt albo umiejętności techniczne, żeby prowadzić konsultacje online?

Wystarczy stałe łącze internetowe i komputer z kamerą. Tylko tyle w kwestiach technicznych. Na pewno natomiast trzeba się przygotować do tego, że sesje terapeutyczne online są troszkę czymś innym, niż w gabinecie.

Jednak zapewniam, że po kilkunastu spotkaniach można się do tego zaadaptować, jeżeli tylko jest się otwartym na skuteczną pomoc pacjentowi.

Zobacz historie sukcesu naszych Klientów!
Zobacz wszystkie
Masz pytanie? Napisz do nas! Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 48 h. Skontaktuj się