Wraz z rosnącym zainteresowaniem konsultacjami online wśród lekarzy i pacjentów, pojawiają się też liczne pytania dotyczące naszego narzędzia, na które systematycznie odpowiadamy. W poniższym artykule udzielimy kilku wskazówek odnośnie rozliczania się z pacjentami za konsultacje online.
Najczęstsze pytania
Epidemia koronawirusa znacząco przyspieszyła rozwój narzędzi telemedycznych, które pozwalają lekarzom i pacjentom pozostać w kontakcie nawet w czasie społecznej izolacji. Wraz z popularnością narzędzia pojawiają się także pytania jego użytkowników, dotyczące m.in. aspektów finansowych. Wielu lekarzy zastanawia się np., jaką strategię wyceniania konsultacji online przyjąć, w jaki sposób mogą pobrać opłatę i zachęcić pacjentów do ponoszenia kosztów zdalnych wizyt. ZnanyLekarz odpowiada na te wątpliwości.
💡ZnanyLekarz nie pobiera dodatkowych opłat za narzędzie umożliwiające prowadzenie konsultacji online w formie wideo- lub telekonsultacji. Każdy specjalista posiadający system od ZnanyLekarz w planie VIP lub Plus, otrzymuje w jego ramach konsultacje online gratis.
Jak wygląda rozliczenie z pacjentami za konsultacje online? Jakie są opcje płatności?
ZnanyLekarz daje kilka opcji opłacenia konsultacji online. Za wizytę można pobrać opłatę z góry lub po wizycie. Zalecaną formą są szybkie płatności online (za pośrednictwem stosowanego na całym świecie systemu płatności online Stripe), w ich ramach możliwa jest płatność kartą (np. kredytową, debetową, Revolut) oraz Przelewy24 (szybki przelew bankowy, BLIK). Lekarz może też samodzielnie rozliczać się z pacjentami. Jak również udostępnić bezpłatne wizyty dla określonych przez siebie grup (np. dla pacjentów, którzy zapłacili za serię konsultacji z góry, dla znajomych lub w ramach NFZ).
Jak wycenić konsultację online? Czy cena powinna być taka sama, jak za konsultację stacjonarną?
Jeżeli konsultacja online trwa i przebiega dokładnie tak samo, co konsultacja "na żywo", nie powinna mieć niższej ceny niż zwykle. Bowiem pacjent otrzymuje identyczny zakres pomocy, jak podczas wizyty w gabinecie, a specjalista wykonuje taką samą pracę. Jeżeli natomiast w wizycie zawiera się standardowo np. USG lub inne badanie, którego lekarz nie jest w stanie przeprowadzić online, koszt wizyty może zostać proporcjonalnie obniżony. Oczywiście finalna decyzja należy do specjalisty. Koszt każdego typu wizyty (w tym konsultacji online) można edytować w ustawieniach swojego profilu na ZnanyLekarz.pl.
Jak przekonać pacjentów do płacenia za konsultacje online?
Warto uświadomić pacjenta, że wizyta online nie będzie odbiegać jakością od zwykłej wizyty, a pozwoli np. zachować ciągłość leczenia lub wystawić e-receptę/e-zwolnienie. Jej czas oraz przebieg będzie ten sam. W przypadku konsultacji online umawianych na ZnanyLekarz.pl, można dodać obowiązek płatności przed wizytą, wtedy nie ma możliwości, by pacjent skorzystał z niej za darmo.
Jak wygląda kwestia rozliczania konsultacji online na kasie fiskalnej?
W tej sprawie zachęcamy do kontaktu ze swoją księgową, która najlepiej zna sytuację każdego klienta, dzięki czemu będzie w stanie udzielić indywidualnej porady podatkowej.
Potrzebujesz więcej informacji?
Jeśli nadal poszukujesz informacji na temat konsultacji online na ZnanyLekarz.pl, zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami lekarzy i specjalistów w formie Q&A.