Rzecznik Praw Obywatelskich jasno określił obowiązek odbierania telefonów przez placówkę medyczną. Czy twoja placówka go spełnia? I, czy w ogóle musi?
Rzecznik Praw Obywatelskich: “Placówki medyczne, które w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielają świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, mają obowiązek takiej organizacji pracy, aby zapewnić swoim pacjentom realną możliwość kontaktu telefonicznego.”
Być może myślisz sobie, ok, moja placówka nie świadczy POZ, więc problem mnie nie dotyczy. Jednak…czy na pewno? Według badań ZnanyLekarz blisko 40% telefonów od pacjentów pozostaje bez odpowiedzi.
To duży problem, ponieważ możesz stracić pacjentów. W dalszej części artykułu dowiesz się jak:
- z łatwością zrealizować obowiązek prawny,
- przestać tracić pacjentów przez nieodebrane połączenia oraz
- zadbać o doświadczenia pacjentów, jednocześnie zapewniając komfort pracy recepcji / rejestracji.
Zaczynamy!
Tego samego zdania, co cytowany we wstępie Rzecznik Praw Obywatelskich był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt V SA/Wa 3197/21). W wydanym orzeczeniu jasno sprecyzowano, że
Tylko co to oznacza w praktyce? Bez zbędnej zwłoki, czyli połączenie telefoniczne powinno być odebrane od razu bądź po krótkim czasie oczekiwania. Aby zrealizować te założenia, placówka medyczna powinna “monitorować połączenia i w razie potrzeby reagować na pojawiające się problemy” - skomentował Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Odpowiedzią jest wdrożenie systemu wsparcia telefonicznej rejestracji. Pozwoli on na bieżące monitorowanie połączeń, ustalanie priorytetów oraz zwiększenie współczynnika oddzwonień.
Oprócz tego, że system wspierający pracę recepcji pozwala monitorować ruch telefoniczny, daje też realną wiedzę i konkretne dane, które personel placówki wykorzysta w usprawnieniu codziennej pracy, a manager - przy podejmowaniu decyzji.
Takie rozwiązanie znacząco usprawnia telefoniczną obsługę pacjentów oraz pozwala budować ich pozytywne doświadczenia i wizerunek placówki.
Kiedy pacjenci najchętniej umawiają wizyty? Sprawdzamy statystyki:
Dodatkowo:❗4 minuty - tyle zajmuje czas na podjęcie decyzji o rezerwacji wizyty u innego lekarza.
Mówiąc wprost: nieodebrane połączenie to bardzo często pacjent utracony bezpowrotnie. Jeśli więc nie chcesz tracić pacjentów, zadbaj o to, aby rejestracja / recepcja była wydajna. Wiesz, że pomoże w tym system wspierający pracę recepcji, taki jak ZnanyLekarz Phone.
Co ważne - w ten sposób odpowiadasz bezpośrednio na potrzeby swoich pacjentów. Ponownie spójrzmy na liczby, które pochodzą z badań ZnanyLekarz:
Postaw na synergię, czyli kompleksowy system medyczny. Taki, który zapewni Ci wiele możliwości i pozwoli dobrać potrzebne funkcje (rejestracja pacjentów na wizyty online, monitorowanie połączeń, automatyczne wysyłanie powiadomień i przypomnień o wizycie SMSem, elektroniczna karta pacjenta). I będzie realną odpowiedzią na potrzeby pacjentów i…personelu. Sprawdź możliwości ZnanyLekarz dla placówek medycznych.👇
🔖Przeczytaj też: Jak "uleczyć" telefoniczną rejestrację i obsługę pacjenta? + rozwiązania