WYWIAD
Lek. Mariusz Hendel

Zapytaliśmy psychiatrę Mariusza Hendla o jego odczucia związane z wykorzystaniem konsultacji online w codziennej pracy.

Mariusz-Hendel

Lek. Mariusz Hendel

Specjalista psychiatra przez wiele lat związany ze Szpitalem Specjalistycznym w Chorzowie oraz Szpitalem Neuropsychiatrycznym w Lublińcu. Uzyskał specjalizację w Klinice Psychiatrii i Psychoterapii Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie udziela konsultacji ambulatoryjnie zarówno w gabinecie, jak również online.

Zobacz profil

W jaki sposób wykorzystuje Pan konsultacje online (w tym wideo) w pracy psychiatry? Czy są one pomocne?

Obecnie konsultacje online stanowią ponad połowę porad, których udzielam. Jest to bardzo użyteczne narzędzie pracy, umożliwiające bezpieczny kontakt z pacjentem przy zachowaniu wszystkich standardów wizyty w gabinecie (tj. konsultacja, wypisanie e-recepty, e-zwolnienia).

Czy pacjenci są chętni na takie wizyty? Jak je oceniają?

W dobie pandemii wizyty on-line są bardzo popularne. Pacjenci są zadowoleni z możliwości uzyskania porady w takiej formie – bez konieczności dojeżdżania do gabinetu stacjonarnego – i oceniają je bardzo wysoko.

Czy aktywacja i samo przeprowadzenie wideo konsultacji jest skomplikowane?

Nie, wystarczą podstawowe umiejętności wykorzystywane w pracy lekarza każdej specjalności.

Co jest największą wartością/zaletą konsultacji online dla lekarza psychiatry?

Możliwość pracy poza gabinetem, w godzinach dostosowanych do trybu życia zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Dodatkowo nie ma konieczności dojazdu do miejsca udzielania porady.

“Skorzystałem z możliwości, jakie dał mi portal ZnanyLekarz.pl: wysłałem kampanię SMS, dzięki czemu każdy z moich pacjentów został poinformowany, iż zacząłem udzielać konsultacji online. Nowe możliwości portalu okazały się bardzo przydatne, a śmiem  twierdzić, że dla każdego praktykującego psychiatry wręcz niezbędne.”

Co mógłby Pan zarekomendować innym psychiatrom w związku z konsultacjami online (w tym wideo)? Jakiś specjalny sposób promocji? Przygotowanie profilu?

Skorzystałem z możliwości, jakie dał mi portal ZnanyLekarz.pl: wysłałem kampanię SMS, dzięki czemu każdy z moich pacjentów został poinformowany, iż zacząłem udzielać konsultacji online. Nowe możliwości portalu okazały się bardzo przydatne, a śmiem  twierdzić, że dla każdego praktykującego psychiatry wręcz niezbędne.

Mariusz-Hendel-screen

Jak organizuje Pan sobie pracę z domu? Jak wygląda Pana dzień? Czy trudno było się przenieść z gabinetu do domu?

Ze względu na samodzielne prowadzenie gabinetu, nie odczułem zmiany w jego funkcjonowaniu. Moje zaangażowanie godzinowe jest nawet większe z racji dużego zainteresowania pacjentów poradami na odległość.

Z jakimi obawami pacjentów spotkał się Pan odnośnie konsultacji online i czy to się potwierdziło?

Pacjenci nie zgłaszają żadnych obaw i chętnie korzystają z tej formy kontaktu.

Czy poleciłby Pan innym psychiatrom wykorzystanie konsultacji online w dobie epidemii koronawirusa?

Zdecydowanie polecam. Gdyby nie one, z dnia na dzień przestałbym praktykować z racji zamknięcia mojego gabinetu na terenie szpitala.

Czy w przyszłości będzie Pan również takie wizyty stosować?

Oczywiście, że tak. Będę nadal korzystał z udzielania porad online.

Czy uważa Pan, że trzeba mieć specjalny sprzęt albo umiejętności techniczne, żeby prowadzić konsultacje online?

Organizacja pracy wymaga posiadania podstawowego sprzętu biurowego (laptop, smartfon, drukarka) i nie generuje dodatkowych kosztów. Nie potrzeba do tego zaawansowanych umiejętności technicznych. Dodatkowo, zawsze można się wspomóc profesjonalną pomocą techniczną ze strony pracowników portalu ZnanyLekarz.pl.

Zobacz historie sukcesu naszych Klientów!
Zobacz wszystkie
Masz pytanie? Napisz do nas! Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 48 h. Skontaktuj się