5 wskazówek, jak wyróżnić się w wynikach wyszukiwania + dodatek

Smiling-female-doctor-use-smartphone-in-hospital-1293277479_6720x4480-1

W dzisiejszych czasach używamy Internetu do pracy, kontaktów towarzyskich, uzyskiwania informacji, czytania opinii, kupowania produktów i usług, rezerwowania pokoi hotelowych lub biletów lotniczych... A także, coraz częściej, do wyszukiwania i znajdowania lekarzy i specjalistów.

Jednak sama obecność w Internecie nie wystarczy, ponieważ konkurencja również tam jest. Dlatego ważne jest, aby mieć dobrą widoczność, aby wyróżniać się na tle innych specjalistów i aby pacjenci mogli Cię znaleźć.

Jak to osiągnąć? O tym właśnie opowiemy w tym artykule. 

Dlaczego warto dbać o widoczność w sieci? Przedstawiamy kilka powodów. 

Pacjenci szybciej cię znajdą

Wyobraźmy sobie przypadek dwóch ginekologów z Warszawy, którzy prowadzą profile na ZnanyLekarz.pl, z tą różnicą, że jeden pojawia się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, a drugi na stronie 6. Z pewnością pierwszy z nich zostanie szybciej znaleziony przez pacjentów, co przekłada się na ilość umówionych przez nich wizyt.

Wszystko to dlatego, że profil pierwszego specjalisty pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Widoczność online umożliwia kontakt z pacjentami na odległość

Dobra widoczność nie tylko pozwala pacjentom w Twojej okolicy szybciej Cię znaleźć, ale także pozwala wyeliminować bariery geograficzne, umożliwiając pacjentom z całego kraju (a nawet świata!) znalezienie Cię, tym samym poszerzając Twój zasięg pozyskiwania pacjentów.

Szansa na zbudowanie zaufania u potencjalnych pacjentów

W świecie cyfrowym, gdzie kontakt nie jest bezpośredni, ważne jest aby Twój profil był dobrze widoczny i kompletny. Pacjenci mogą wówczas zapoznać się z informacjami o Tobie, Twoim doświadczeniu zawodowym, oferowanych przez Ciebie usługach, a nawet przeczytać opinie innych pacjentów. Dzięki temu, zwiększasz szansę na zdobycie zaufania pacjentów i tym samym na to, że to właśnie Twój gabinet wybiorą w razie potrzeby.

Opinie wpływają pozytywnie na Twój wizerunek

Opinie są decydującym czynnikiem dla pacjentów przy wyborze specjalisty. Nie zapomnij się nimi zaopiekować, ponieważ pozwoli to pacjentom dowiedzieć się więcej o doświadczeniach innych pacjentów w Twoim gabinecie. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Widoczność w Internecie to szansa na wyróżnienie się na tle konkurencji

Posiadanie kompleksowego profilu, zoptymalizowanej pod kątem wyszukiwarek strony internetowej lub opracowanie skutecznej strategii marketingu cyfrowego może pomóc wyróżnić się na tle innych specjalistów i przyciągnąć więcej pacjentów.

Ponadto ważne jest, aby oferować szybkie i bezpośrednie kanały kontaktu z pacjentami (takie jak narzędzie Czat zawarte we wszystkich naszych planach), ponieważ poprawia to doświadczenie pacjenta i wzmacnia relację lekarz-pacjent.

5 działań poprawiających widoczność online

Teraz, gdy już wiemy, dlaczego tak ważna jest praca nad widocznością online, nadszedł czas, aby odpowiedzieć na kolejne pytanie: w jaki sposób możesz poprawić swoją widoczność w Internecie, aby pacjenci szybciej Cię znaleźli?

1. Zoptymalizuj swój profil na ZnanyLekarz

W kontekście widoczności ważne jest, aby Twój profil był jak najbardziej kompletny, ponieważ te profile, które są uzupełnione co najmniej w 85% zajmują lepsze pozycje w naszych wynikach wyszukiwania.

Dzieje się tak, ponieważ nasz algorytm rozumie, że im bardziej uzupełniony jest profil, tym więcej przydatnych informacji oferuje pacjentom.

Darmowy przewodnik po optymalizacji profilu

Chcesz wiedzieć, jak przygotować swój profil, aby lepiej się pozycjonować i przyciągać uwagę pacjentów? 

Przeczytaj przewodnik

2. Zadbaj o jak najlepsze doświadczenia pacjenta

Warto zwrócić uwagę na dwa działania, zapewniające pacjentom dobre wrażenia i które będą miały pozytywny wpływ na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania: kalendarz wizyt online i świeżość oraz jakość opinii na profilu.

Z jednej strony, pacjenci często poszukują wizyty "na już", dlatego oferowanie możliwości rezerwacji wizyty online, stanowi dla nich dużą wartość. Nasz algorytm wykrywa, że dbasz o  doświadczenia pacjentów i dlatego plasuje Cię wyżej niż tych specjalistów, którzy tego nie oferują. 

Z drugiej strony, 84% pacjentów kieruje się opiniami innych pacjentów przy wyborze specjalisty. Jeśli masz opinie w swoim profilu, to znaczy, że dbasz o komfort swoich pacjentów (mogą się lepiej przygotować do wizyty i już wcześniej zdobyć zaufanie do Twojej praktyki) i dzięki temu Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania będzie lepsza.

3.  Pokaż, że dbasz o pacjentów nie tylko na wizycie – odpowiadaj na pytania publiczne

"Zapytaj eksperta" to jedna z naszych najchętniej odwiedzanych sekcji przez pacjentów.

Odpowiadając publicznie na pytania w tej sekcji, zapewniasz sobie większą widoczność i więcej odwiedzin na swoim profilu, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo nowych wizyt. Dodatkową korzyścią jest budowanie swojego wizerunku jako eksperta, co poprawia Twoją reputację i już na tym etapie buduje zaufanie pacjentów.

Dowiedz się, jak korzystać z funkcji "Zapytaj eksperta" i jak odpowiadać na pytania pacjentów.

4. Wybierz media społecznościowe, w których chcesz się pojawić

Wielu profesjonalistów popełnia błąd, chcąc być obecnym na wszystkich portalach społecznościowych, co jest równie nieefektywne, jak nieobecność na żadnym z nich.

Zalecamy, aby najpierw dowiedzieć się, na których portalach społecznościowych są Twoi pacjenci w zależności od ich wieku. Na tej podstawie utwórz swój profil w 1 lub 2 sieciach społecznościowych, upewniając się, że regularnie publikujesz odpowiednie treści.

Możesz nawet dodać linki do swoich kont w mediach społecznościowych do swojego profilu, aby pacjenci mogli je zobaczyć i umożliwić rezerwację wizyt z mediów społecznościowych.

Protip: Aby ułatwić swoim pacjentom kontakt, dodaj w profilu link do kalendarza online. Tutaj znajdziesz informacje, jak to zrobić:

5. Tworzenie treści edukacyjnych

Wszystkie powyższe wskazówki są Ci znane? Wiedza to potęga, dlatego dziel się swoim doświadczeniem poprzez treści edukacyjne. Pisz artykuły na własny blog, udzielaj się jako autor gościnny na stronach poświęconych zdrowiu lub twórz filmy informacyjne (możesz także dołączyć do grona Ambasadorów ZnanyLekarz). Poruszaj tematy, które są istotne i interesujące dla potencjalnych pacjentów. Nie tylko sprawi to, że staniesz się znanym ekspertem w swojej dziedzinie, ale także pomoże przyciągnąć pacjentów poszukujących wiarygodnych informacji.

 

Bez wątpienia, jeśli zastosujesz te wskazówki w swojej praktyce, zwiększysz prawdopodobieństwo tego, że pacjenci szybciej znajdą Twój profil, gdy będą szukać oferowanych przez Ciebie usług, a co za tym idzie – że zarezerwują u Ciebie wizytę. Najtrudniejszy pierwszy krok!

Dla wytrwałych przedstawiamy bonus - chcesz wyróżnić się na szczycie wyników wyszukiwania ZnanyLekarz?

Usługa Profilu Wyróżnionego została zaprojektowana tak, aby pomóc Ci zwiększyć widoczność, wyróżniając Cię na szczycie wyników wyszukiwania dla Twojej specjalizacji i miasta. Dzięki temu zawsze będziesz pojawiać się na specjalnych pozycjach, a pacjenci szybciej Cię znajdą.

Dowiedz się więcej