mar 10, 2017

Twoja strona internetowa - szybko, tanio i skutecznie

strona internetowa lekarzaO stronie www gabinetu lekarskiego należy myśleć jak o wirtualnej wizytówce - jej zadaniem jest przedstawić gabinet w jak najlepszym świetle i zachęcić pacjentów do umówienia wizyty. Czy to oznacza, że kluczem do sukcesu jest efektowny projekt i krzykliwa treść? Niezupełnie.

Czego szukają pacjenci?

Z perspektywy pacjenta, który szuka lekarza, wizyta zaczyna się najczęściej w Internecie. Aż 9 na 10 internautów w Polsce szuka lekarzy i informacji o zdrowiu w sieci. Przed dokonaniem wyboru użytkownik odwiedzi zwykle kilka stron i porówna je ze sobą. Na co zwrócić uwagę?

  • Łatwość nawigacji. Jeśli samo poruszanie się po stronie przysparza trudności, a informacje pogrupowane są w nieintuicyjny sposób - pacjent najpewniej zrezygnuje i po prostu przejdzie na stronę www innego gabinetu.

  • Informacje o leczonych chorobach i wykonywanych zabiegach oraz świadczonych usługach. Pacjent najczęściej ma konkretne oczekiwania. Potrzebuje pomocy: wykonania określonego zabiegu lub pomocy w walce z konkretnym urazem lub schorzeniem. Nie przegląda stron internetowych hobbystycznie - szuka informacji. Stąd lekarz koniecznie musi przedstawić na stronie swoją pełną ofertę.

  • Cennik. Każdy chce wiedzieć, ile zapłaci za leczenie i w jaki sposób będzie mógł dokonać płatności. Co prawda same ceny nie są kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze - w badaniu przeprowadzonym przez ZnanyLekarz.pl wskazało na nie jako najważniejsze informacje o lekarzu ponad 40% pacjentów, był to piąty kolejny wynik - ale nie znaczy to, że powinno się je przemilczeć. W przypadku problemu z konkretną wyceną warto podać chociaż poglądowe “widełki”.

  • Dane kontaktowe. Jeśli pacjent po przejrzeniu udostępnionych danych uzna, że dany gabinet jest dobrym wyborem - zechce umówić wizytę. Dane adresowe powinny być więc łatwo dostępne i zawsze aktualne. Nie od rzeczy będzie mapka objaśniająca dojazd.

  • Możliwość umówienia wizyty online. Cóż z tego, że pacjent będzie zdecydowany na umówienie wizyty, jeśli… nie uda mu się dodzwonić? Jak wynika z badania ZnanyLekarz.pl, aż 44% prób dodzwonienia się do lekarza pozostawało bezowocnych. Wobec tego warto umożliwić pacjentom umówienie wizyty przez Internet, już z poziomu strony www.

Niezbędnik strony internetowej

Jak widzimy, skuteczna strona internetowa gabinetu lekarskiego musi spełniać ściśle określone warunki. Najwspanialszy projekt graficzny nie pomoże, jeśli pacjent nie dowie się, z jakim problemem może zgłosić się do gabinetu albo gdy nie uda mu się umówić wizyty. Warto to mieć na uwadze - strona internetowa nie jest i nigdy nie powinna być traktowana jako cel sam w sobie. To narzędzie, pełniące konkretną funkcję. 

Strona internetowa wymaga aktualizowania. Każde istotne zmiany dotyczące gabinetu - zmiana godzin przyjmowania, przeniesienie pod inny adres, ale też np. rozszerzenie oferty lub zmiany cennika - powinny być na bieżąco wprowadzane na stronę. Strona internetowa pełni swoją funkcję, gdy jest aktualna. Nie wręczymy nikomu wizytówki z nieaktualnym numerem kontaktowym, prawda?

Dysponując tą wiedzą, można zlecić wykonanie strony internetowej wyspecjalizowanej agencji lub freelancerowi. Projekt prostej, estetycznej witryny powinien zamknąć się w maksymalnie tysiącu złotych - do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt opłacenia domeny (pomijamy tu koszty pozycjonowania!). Powinno to być standardem, ale warto upewnić się, że jako właściciel strony będziemy mogli i potrafili samodzielnie edytować jej treść - zlecanie wykonawcom wprowadzania każdej aktualizacji jest czasochłonne i mało wydajne.

Można też pokusić się o własnoręczne wykonanie strony www. Dziś nie wymaga to już specjalistycznej wiedzy ani nawet znajomości języka programowania HTML - dostępne są intuicyjne, proste w obsłudze kreatory (m.in. darmowe Wix, IMCreator, Weebly). Stworzenie strony internetowej wymaga wyłącznie poświęcenia czasu, a następnie wykupienia domeny.

Stronę internetową gabinetu może też wykonać… serwis ZnanyLekarz.pl. Lekarze posiadający profil w serwisie i korzystający z Pakietu Premium mogą otrzymać dodatkowo w pełni funkcjonalną stronę www. Do wyboru są atrakcyjne szablony graficzne, a zarządzanie witryną jest banalnie proste - zmiany wprowadzone w profilu lekarza automatycznie nanoszone są na stronę. Strony zaprojektowano zgodnie z aktualnymi trendami - m.in. ich wygląd automatycznie dostosuje się do możliwości ekranów urządzeń mobilnych, jeśli z nich korzystać będą odwiedzający.

Dla lekarza, który zdaje sobie sprawę, jaką funkcję powinna pełnić jego strona internetowa, a przy tym nie ma czasu albo chęci na nadzorowanie pracy wykonawcy ani samodzielne tworzenie witryny - wydaje się to optymalnym rozwiązaniem.


Zobacz ofertę profesjonalnych stron www >>