WYWIAD
Lek. Błażej Przybysławski

Zapytaliśmy pulmonologa Błażeja Przybysławskiego o jego odczucia związane z wykorzystaniem konsultacji online w codziennej pracy.

Blazej Przybyslawski

Lek. Błażej Przybysławski

Specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych. Przez wiele lat związany ze Szpitalem Wojskowym w Bydgoszczy. Od 2018 r. dołączył do zespołu torakochirurgów Centrum Onkologii w Bydgoszczy, stając się częścią Lung Cancer Centre. Tam narodziła się nowa pasja – pulmonologia interwencyjna. Więcej na: www.lekarzodpluc.pl

Zobacz profil

W jaki sposób wykorzystuje Pan konsultacje online (w tym wideo) w pracy pulmonologa? Czy są one pomocne?

Przez ostatnie tygodnie konsultacje online stanowią dla mnie jedyną formę pracy w praktyce prywatnej.

Czy pacjenci są chętni na takie wizyty? Jak je oceniają?

Biorąc pod uwagę ilość pacjentów zgłaszających się wcześniej do gabinetu stacjonarnego, po jego zamknięciu spodziewałem się, że choć część niezrealizowanych wizyt odbędzie się online. Tak się jednak nie stało. Myślę, że spora część pacjentów nie jest jeszcze gotowa na taką rewolucję w kontakcie z lekarzem. Być może potrzeba też czasu i działań informacyjnych, by z taką usługą się oswoili. Zaskoczyło mnie natomiast, że większość pacjentów rejestrujących się na wizyty online wcale nie pochodzi z najbliższej okolicy, ale odległych miejsc w Polsce, a nawet z zagranicy.

Czy aktywacja i samo przeprowadzenie wideokonsultacji jest skomplikowane?

Aktywacja wideo konsultacji oraz platformy do szybkich płatności online jest bardzo prosta dzięki wielu wskazówkom i filmom instruktażowym zamieszczonym na portalu. W początkach korzystania z usługi przydatne były też liczne webinaria prowadzone przez pracowników ZnanegoLekarza. Samo korzystanie z konsultacji online również nie sprawiło mi trudności.

Co jest największą wartością/zaletą konsultacji online dla lekarza o Pana specjalizacji?

Dzięki konsultacjom online pacjenci nie są pozbawieni pomocy i możliwości kontynuacji leczenia (np. otrzymania e-recepty) w czasie epidemii. Ważne jest też bezpieczeństwo tej formy kontaktu: wielu moich pacjentów zgłasza się z powodu kaszlu, zatem może potencjalnie zarażać.

Co mógłby Pan zarekomendować innym pulmonologom w związku z konsultacjami online (w tym wideo)? Jakiś specjalny sposób promocji? Przygotowanie profilu?

Warto korzystać z konsultacji online, bo w czasach pandemii dają niebywałe poczucie bezpieczeństwa. To ważne przy tak dużej liczbie pacjentów zgłaszających się do pulmonologa z objawami charakterystycznymi dla koronawirusa.

Blazej-Przybyslawski-screen

Jak organizuje Pan sobie pracę z domu? Jak wygląda Pana dzień? Czy trudno było się przenieść z gabinetu do domu?

Pacjentów online konsultuję w godzinach wieczornych. Z jednej strony mam wtedy czas, żeby odpocząć po pracy w szpitalu. Z drugiej strony mam szansę przyjąć ich więcej, gdyż pacjenci najczęściej oczekują wizyty w dniu rejestracji. Na pewno ważne było znalezienie przestrzeni w domu, gdzie mogę spokojnie rozmawiać z pacjentami.

Z jakimi obawami pacjentów spotkał się Pan odnośnie konsultacji online i czy to się potwierdziło?

Nie dotarły do mnie informacje od pacjentów o ich obawach związanych z konsultacjami online. Głównie na zdalne wizyty zgłaszają się osoby młode, dla których ten sposób kontaktu nie jest niczym nadzwyczajnym. Nadal jednak spora grupa pacjentów nie wie, że może skorzystać z takiej formy kontaktu z lekarzem.

“Chciałbym, aby konsultacje online były stałym elementem mojej praktyki, wygodnym dla mnie i dla pacjentów. Często kontrola efektów leczenia czy wyników zleconych badań nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem.”

Czy poleciłby Pan innym pulmonologom wykorzystanie konsultacji online w dobie epidemii koronawirusa?

Zdecydowanie. Dzięki konsultacjom online wielokrotnie udało mi się ustalić rozpoznanie i pomóc pacjentowi. Dobrym przykładem jest typowy wywiad astmy oskrzelowej.

Czy w przyszłości będzie Pan również takie wizyty stosować?

Chciałbym, aby konsultacje online były stałym elementem mojej praktyki, wygodnym dla mnie i dla pacjentów. Często kontrola efektów leczenia czy wyników zleconych badań nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Konsultacje online ułatwią też kontakt z lekarzem pacjentom mieszkającym w mniejszych miejscowościach oraz mającym trudności z poruszaniem się, dla których wizyta w gabinecie stacjonarnym jest często wielkim wyzwaniem.

Czy uważa Pan, że trzeba mieć specjalny sprzęt albo umiejętności techniczne, żeby prowadzić konsultacje online?

Standardowy komputer lub telefon wystarczają do przeprowadzenia konsultacji. Często urządzenia te mają wbudowaną kamerę i mikrofon, więc nie potrzeba dodatkowego wyposażenia. Ważne jest szybkie łącze internetowe, gdyż zrywanie połączenia przeszkadza w komunikacji z pacjentem.

Zobacz historie sukcesu naszych Klientów!
Zobacz wszystkie
Masz pytanie? Napisz do nas! Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 48 h. Skontaktuj się