Specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych. Przez wiele lat związany ze Szpitalem Wojskowym w Bydgoszczy. Od 2018 r. dołączył do zespołu torakochirurgów Centrum Onkologii w Bydgoszczy, stając się częścią Lung Cancer Centre. Tam narodziła się nowa pasja – pulmonologia interwencyjna. Więcej na: www.lekarzodpluc.pl
Zobacz profilPrzez ostatnie tygodnie konsultacje online stanowią dla mnie jedyną formę pracy w praktyce prywatnej.
Biorąc pod uwagę ilość pacjentów zgłaszających się wcześniej do gabinetu stacjonarnego, po jego zamknięciu spodziewałem się, że choć część niezrealizowanych wizyt odbędzie się online. Tak się jednak nie stało. Myślę, że spora część pacjentów nie jest jeszcze gotowa na taką rewolucję w kontakcie z lekarzem. Być może potrzeba też czasu i działań informacyjnych, by z taką usługą się oswoili. Zaskoczyło mnie natomiast, że większość pacjentów rejestrujących się na wizyty online wcale nie pochodzi z najbliższej okolicy, ale odległych miejsc w Polsce, a nawet z zagranicy.
Aktywacja wideo konsultacji oraz platformy do szybkich płatności online jest bardzo prosta dzięki wielu wskazówkom i filmom instruktażowym zamieszczonym na portalu. W początkach korzystania z usługi przydatne były też liczne webinaria prowadzone przez pracowników ZnanegoLekarza. Samo korzystanie z konsultacji online również nie sprawiło mi trudności.
Dzięki konsultacjom online pacjenci nie są pozbawieni pomocy i możliwości kontynuacji leczenia (np. otrzymania e-recepty) w czasie epidemii. Ważne jest też bezpieczeństwo tej formy kontaktu: wielu moich pacjentów zgłasza się z powodu kaszlu, zatem może potencjalnie zarażać.
Warto korzystać z konsultacji online, bo w czasach pandemii dają niebywałe poczucie bezpieczeństwa. To ważne przy tak dużej liczbie pacjentów zgłaszających się do pulmonologa z objawami charakterystycznymi dla koronawirusa.
Pacjentów online konsultuję w godzinach wieczornych. Z jednej strony mam wtedy czas, żeby odpocząć po pracy w szpitalu. Z drugiej strony mam szansę przyjąć ich więcej, gdyż pacjenci najczęściej oczekują wizyty w dniu rejestracji. Na pewno ważne było znalezienie przestrzeni w domu, gdzie mogę spokojnie rozmawiać z pacjentami.
Nie dotarły do mnie informacje od pacjentów o ich obawach związanych z konsultacjami online. Głównie na zdalne wizyty zgłaszają się osoby młode, dla których ten sposób kontaktu nie jest niczym nadzwyczajnym. Nadal jednak spora grupa pacjentów nie wie, że może skorzystać z takiej formy kontaktu z lekarzem.
“Chciałbym, aby konsultacje online były stałym elementem mojej praktyki, wygodnym dla mnie i dla pacjentów. Często kontrola efektów leczenia czy wyników zleconych badań nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem.”
Zdecydowanie. Dzięki konsultacjom online wielokrotnie udało mi się ustalić rozpoznanie i pomóc pacjentowi. Dobrym przykładem jest typowy wywiad astmy oskrzelowej.
Standardowy komputer lub telefon wystarczają do przeprowadzenia konsultacji. Często urządzenia te mają wbudowaną kamerę i mikrofon, więc nie potrzeba dodatkowego wyposażenia. Ważne jest szybkie łącze internetowe, gdyż zrywanie połączenia przeszkadza w komunikacji z pacjentem.