sty 22, 2015

Jak pacjenci szukają lekarza i umawiają wizyty? Raport 2014

cover (1)

Według danych na koniec 2014 przez serwis ZnanyLekarz.pl umówiono już ponad 800 000 wizyt. Możliwość szybkiej i wygodnej rezerwacji cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Jakie kryteria są najważniejsze przy wyborze lekarza? Które godziny są najlepsze na przyjmowanie pacjentów? I jak dużo użytkowników umawia się do lekarza przez smartfona? Przedstawiamy preferencje pacjentów dotyczące korzystania z prywatnej służby zdrowia.

Doświadczenie lekarza najważniejsze

Jak wynika z analizy danych w naszym serwisie, większość pacjentów rozpoczyna poszukiwania lekarza od wpisania w wyszukiwarkę jego imienia i nazwiska (jeśli znają lekarza i szukają informacji o nim) lub specjalizacji oraz miasta (kiedy nie znają lekarza i szukają specjalisty z danej dziedziny). Mniej popularnym, ale również ważnym sposobem dotarcia do lekarza jest wyszukiwanie po nazwie zabiegu lub dolegliwości. Warto uwzględnić te informacje na swoim profilu lub na stronie internetowej.

1

Średnio pacjent przegląda 6 profili lekarzy, zanim umówi się na wizytę. Poświęca na to średnio prawie 7 minut. Co jest decydujące przy wyborze lekarza? Pacjenci, zapytani o to w ankiecie (wyniki ankiety dostępne są tutaj), wskazują jako najważniejsze doświadczenie, zaraz potem opinie wystawione przez innych pacjentów oraz możliwość łatwego skontaktowania się i umówienia wizyty (telefonicznie lub online).

Ponad 800 000 umówionych wizyt

Do końca 2014 roku przez Kalendarz Wizyt w serwisie ZnanyLekarz.pl umówiono łącznie 802 085 wizyt. Ponad połowę z tych wizyt umówili sami pacjenci, którzy znaleźli i wybrali lekarza czy specjalistę dzięki naszemu serwisowi. Drugie tyle wizyt wpisali sami lekarze – co udowadnia, że narzędzie dostępne w naszym serwisie sprawdza się także w zarządzaniu rezerwacjami z innych źródeł. Średnio na jednego lekarza przypada 13 nowych pacjentów miesięcznie.

2

Większość wizyt została umówiona przez komputer, choć wizyty umówione z wykorzystaniem urządzenia mobilnego stanowią już 7% - i liczba ta sukcesywnie rośnie. To ważny trend, świadczący o tym, że coraz więcej pacjentów ma potrzebę szybkiego i wygodnego umówienia wizyty - nawet w drodze do pracy czy w trakcie lunchu.

3

Ginekologia wciąż najpopularniejsza

Wśród najpopularniejszych specjalizacji pod względem ilości umówionych wizyt tak jak w zeszłym roku prym wiedzie ginekologia (24% wszystkich umawianych wizyt w naszym serwisie). Ma to zapewne związek z wspominanym wcześniej większym procentem kobiet umawiających wizyty. Kolejnymi najpopularniejszymi specjalizacjami są dermatolog, psychiatra, ortopeda i stomatolog – co stanowi zmianę w stosunku do ubiegłego roku.

6

Z analizy terminów udostępnionych w Kalendarzach Wizyt wynika, że najkrócej czeka się na wizytę do lekarzy medycyny pracy, lekarzy rodzinnych i reumatologów. Najdłuższy czas od rezerwacji do wizyty jest w przypadku fizjoterapeutów, endokrynologów i gastrologów. Oczywiście jest to średni czas liczony dla wszystkich lekarzy danej specjalizacji.

7

Kobiety umawiają częściej

W porównaniu do poprzedniego roku (dane na temat umawiania wizyt w 2013 roku znajdziesz tu) zmieniły się nieco proporcje dotyczące wizyt umawianych przez kobiety i mężczyzn. Obecnie aż 73% wizyt jest rezerwowanych przez płeć piękną, co może stanowić potwierdzenie opinii, że to kobiety bardziej dbają o zdrowie i częściej odwiedzają specjalistów.

4

Niezmiennie najwięcej rezerwacji dokonywanych jest w godzinach 10:00-12:00. Warto zwrócić uwagę, że jest to czas, kiedy lekarze są zazwyczaj najbardziej zajęci przyjmowaniem pacjentów. Kalendarz Wizyt zmniejsza prawdopodobieństwo, że pacjentowi nie uda się dodzwonić w tym czasie do lekarza i umówi wizytę u innego, bardziej dostępnego specjalisty.

Natomiast najpopularniejszymi godzinami wizyt są terminy między 16:00 i 18:00 – warto wziąć te godziny pod uwagę przy planowaniu grafiku przyjęć. Jeśli chodzi o preferowany dzień tygodnia, to najwięcej rezerwacji miało miejsce w poniedziałki.

5

Kilka zaskakujących informacji

Zachęcam do zapoznania się z infografiką, na której przedstawiamy jeszcze kilka innych, ciekawych informacji dotyczących wyboru lekarza i umawiania wizyt. Aby przejść do infografiki, kliknij tutaj.

Jak działa Kalendarz Wizyt?
Obejrzyj krótką, bezpłatną prezentację