Biblioteka

Przeglądaj interesujące artykuły, tematy, filmy oraz infografiki.

poradnik
Informacje na profilu placówki a proces podejmowania decyzji przez pacjenta
 
Z badań przeprowadzonych przez  McKinsey & Company w 2019 roku wynika, że ponad 60% pacjentów chciałoby uzyskać więcej informacji w momencie rezerwowania wizyty w placówce medycznej. Oznacza to, że pacjenci w większości przypadków nie otrzymują istotnych dla siebie informacji. 

Dlaczego dostępność oraz przejrzystość informacji jest tak istotna?

Wpływa na liczbę wizyt w Twojej placówce!
 
Respondenci ankiety McKinsey’a zostali poproszeni o ocenę, w skali od 1 do 10, informacji, które najbardziej wpływają na decyzję w kwestii wyboru placówki medycznej.
 
Oto wyniki ankiety:
 
(źródło: link)
 

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi wyróżniono trzy czynniki, kluczowe dla procesu podejmowania decyzji przez pacjenta, jako priorytetowe w zakresie przejrzystości informacji:

  • akceptowane ubezpieczenia i ceny usług

  • opieka medyczna oraz jakość usług w zakresie opieki zdrowotnej

  • “doświadczenia niemedyczne”

Respondenci wskazali, że najistotniejsze są dla nich informacje dotyczące cen oraz akceptowanych przez placówkę ubezpieczeń. Prawie tak samo ważne są dotychczasowe doświadczenia pacjenta, związane z odbytymi wizytami. Co ciekawe wyniki wskazują, że mogą one być bardziej istotne niż kwalifikacje personelu medycznego.

Potencjalnych oraz obecnych pacjentów interesuje również jakość obsługi, reputacja oraz ocena placówki, jak i specjalistów. Duży znaczenie mają również udogodnienia oraz stan budynku placówki.

W tym samym raporcie czytamy, że nawet 45% respondentów zdecydowałoby się zmienić placówkę gdyby przeczytali negatywną opinię na temat przykrych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem placówki np. nieprzyjazny  personel, trudności z rezerwacją wizyty, długi czas oczekiwania.

Co dalej?

Być może przekazujesz powyższe informacje, ale z jakiegoś powodu są one niewidoczne dla Twoich pacjentów? 

Zastanów się nad kanałem i formami komunikacji, których używasz aby przekazać najistotniejsze informacje. Profil Twojej placówki nie zawiera danych na temat ubezpieczenia, cen usług, doświadczenia specjalistów lub zdjęć placówki?
 
Brakujące informacje możesz uzupełnić po zalogowaniu się do swojego konta.
 
Pomocne materiały:
 
 
Szkolenia online Sprawdź ofertę bezpłatnych szkoleń dla lekarzy i specjalistów
Materiały do pobrania Pobierz bezpłatne poradniki przygotowane przez ekspertów

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!